Portalas 15min kviečia susipažinti su 10-čia žymiausių visų laikų Lukiškių kalinių.
Feliksas Dzeržinskis
Būsimasis sovietinių represinių struktūrų organizatorius, už šimtų tūkstančių žmonių mirtį Raudonojo teroro metais atsakingas Feliksas Dzeržinskis Lukiškėse kalėjo 1906 m. kaip politinis kalinys.
Savo revoliucinę veiklą F.Dzeržinskis pradėjo Vilniuje. Jį Vilniaus „kalėjimo tvirtovėje“, kaip tuomet vadinosi Lukiškės, įkalinusi buvo tuometinė caro valdžia. Lukiškės buvo tik gana trumpa stotelė F.Dzeržinskio kelyje – jam teko kalėti ne viename kalėjime.
Jonas Vileišis
Būsimasis Nepriklausomybės akto signataras Jonas Vileišis Lukiškėse buvo įkalintas 1916 m., Lietuvą I pasaulinio karo metais okupavus Vokietijai. Jis buvo suimtas už antivokiškų atsiliepimų platinimą.
Lukiškėse J.Vileišis praleido apie pusmetį. Tuomet jis buvo ištremtas į Vokietiją prievartos darbams. 1917 m. rugpjūtį buvo paleistas ir grįžo į Lietuvą.
Mykolas Biržiška
Nepriklausomybės akto signataras Mykolas Biržiška Lukiškėse trumpai kalėjo 1922 m. Vilnių prijungus prie Lenkijos, lenkų administracija Vilniuje jį, kaip ir dar ne vieną iškilų lietuvių kultūros veikėją, buvo suėmusi ir apkaltinusi tėvynės išdavimu, už ką grėsė mirties bausmė.
Visgi įsikišus Tautų Sąjungai, M.Biržiška buvo paleistas ir perduotas Lietuvos kariuomenei.
Menachemas Beginas
Būsimasis Izraelio ministras pirmininkas ir Nobelio taikos premijos laureatas Menachemas Beginas Lukiškėse kalėjo 1940–1941 m. sovietinės okupacijos metais, jį suėmus NKVD. Prieš karą jis gyveno ir aktyviai veikė Varšuvoje, o 1939 m., prieš miestą okupuojant naciams, pasitraukė į Vilnių.
1941 m. jis buvo ištremtas į Pečioros lagerį, tačiau, SSRS pasirašiusius sutartį su lenkų emigracine Vyriausybe, paleistas į laisvę, o vėliau dalyvavo kovose už Izraelio nepriklausomybę.
Izraelio ministru pirmininku M.Beginas tapo 1977 m. 1979 m. M.Beginas kartu su Egipto lyderiu Anwaru Sadatu už pasirašytą Izraelio ir Egipto taikos sutartį buvo apdovanoti Nobelio taikos premija.
2012 m. ant Lukiškių kalėjimo sienos įrengta lentelė M.Begino atminimui.
Marcelė Kubiliūtė
Garsiausia Lietuvos žvalgė Marcelė Kubiliūtė, tarpukariu tapusi vienintele visais svarbiausiais ordinais apdovanota Lietuvos moterimi, Lukiškėse praleido 1945–1946 m.
Čia ji pateko už antisovietinę veiklą. Vėliau ji buvo išsiųsta tremtin į Sibirą.
Mykolas Burokevičius
Dalį savo bausmės Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime praleido priešinimosi Lietuvos komunistų partijos atsiskyrimui nuo Sovietų Sąjungos komunistų partijos lyderis, 1991 m. valstybinio perversmo organizatorius Mykolas Burokevičius.
1994 m. M.Burokevičius buvo sulaikytas Minske, už antivalstybinę veiklą nuteistas 1999 m. Iš kalėjimo paleistas 2006 m., jis mirė 2016 m.
Bertrandas Cantat
2003 m. ne tik Lietuvą, bet ir Prancūziją sukrėtė žinia, kad prancūzų roko dainininkas Bertrandas Cantat Lietuvoje nužudė savo mylimąją, aktorę Marie Trintignant, kuri Lietuvoje filmavosi jos motinos režisuotame vaidybiniame filme. Konflikto metu sunkiai sužalota aktorė po kelių dienų mirė ligoninėje.
B.Cantat Lukiškių tardymo izoliatoriaus vienutėje praleido beveik 14 mėnesių ir netgi surengė koncertą kitiems nuteistiesiems.
2004 m. jis buvo perkeltas į Prancūziją. 2007 m. anksčiau laiko paleistas iš kalėjimo. Šiuo metu jis tęsia savo muzikinę karjerą.
Alma Bružaitė
Alma Bružaitė-Jonaitienė – pirmoji nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje iki gyvos galvos nuteista moteris. Ji nuteista už savo dviejų sūnų nužudymą.
Berniukams 2007 m. dingus, o vėliau radus jų lavonus, kaip tuomet atrodė, kenčianti motina daugelio lietuvių akyse tapo heroje. Visgi vėliau paaiškėjo, kad žudikė buvo pati A.Bružaitė.
Neseniai pranešta, kad nuo 2007 m. Lukiškėse kalinti moteris artimiausiu metu bus perkelta į Panevėžio pataisos namus. Susituokusi su kitu kaliniu, dabar ji turi Svirbutavičienės pavardę.
Kazys Jonaitis
„Pakelių maniaku“ praminto Kazio Jonaičio nusikaltimai XXI a. pradžioje šiurpino visą Lietuvą. Vairuotoju dirbęs vyras sustodavo prie jaunų merginų, paimdavo jas pavėžėti, o vėliau išžagindavo ir nužudydavo.
2001 m. sulaikytas ir už trijų merginų nužudymą bei keturių išžaginimą iki gyvos galvos nuteistas K.Jonaitis Lukiškėse už grotų jau praleido daugiau negu 17 metų.
Henrikas Daktaras
Už sunkius nusikaltimus kalėti iki gyvos galvos 2013 m. nuteistas vienas žinomiausių šalies nusikaltėlių Henrikas Daktaras Lukiškėse praleido ne vienerius metus.
Lukiškėse H.Daktaras kalėjo iki 2018 m. gegužės. Tada teismas nusprendė, kad H.Daktaras už gerą elgesį gali būti perkeltas į pataisos namus.