Kalvotasis kraštovaizdis, tyvuliuojantys ežerai, ošiantys pušynai, unikalios gamtos ir kultūros paveldo vertybės, retieji augalai ir gyvūnai, lankytini objektai, jaukios poilsio vietos ir kitos pakeliui esančios įdomybės – štai, kas vilioja atvykti, keliauti ir praleisti laiką Veisiejų krašte.
1 maršrutas. Pėsčiųjų takas Ančios ežero pakrante
Atstumas: 4 km.
Pėsčiųjų takas driekiasi šalia didžiausio ir gražiausio Veisiejų regioninio parko Ančios ežero. Maršrutas eina pramintais sausais pušyno takais ir miško keliuku. Mėgaukitės vaizdais, garsais, pojūčiais.
Pasivaikščiojimas pakrante bus puiki galimybė susipažinti su išskirtiniu ežeringai miškingu parko kraštovaizdžiu, kultūros paveldo vertybėmis ir daugeliu saugomų augalų. Tako pradžioje yra įrengta poilsiavietė, kurioje galėsite atsikvėpti prieš ar po žygio. Jeigu pasiseks, eidami šiuo taku sutiksite saugomą varliagyvių rūšį – europinę medvarlę.
2 maršrutas. Šiaurinės Ančios apyežerės pėsčiųjų takas
Atstumas: 400 m.
Tai tikras gamtininkų rojus, takas, kuriuo keliaudami susipažinsite su gausybe saugomų augalų ir paukščių rūšių, o iš stebėjimo bokštelio akimis aprėpsite 5 skirtingus Europos bendrijos svarbos gamtinių buveinių tipus. Tako pabaigoje įkurti vabzdžių viešbučiai, kuriuose gausu gyvybės.
3 maršrutas: Petrošių miško takas
Atstumas: 3,5 km.
Takas turtingas eglynais, pelkėtais lapuočių miškais ir skroblynais. Čia keliaudami susipažinsite su Ringėliškės botaninio-zoologinio draustinio augalija ir gyvūnija. Teritorijoje gausiai auga paprastasis kiškiakopūstis, geltonžiedis šalmutis, triskiautė žibuoklė, varpotoji juodžolė ir kitos būdingos augalų rūšys. Take sutiksite gausybę miško paukščių, retųjų sparnuočių: ulduką, žaliają meletą, erelį rėksnį.
4 maršrutas. Ilgininkų miško pėsčiųjų takas
Atstumas: 4,7 km.
Šis maršrutas vilioja senojo spygliuočių ir lapuočių miško kraštovaizdžiu su gausia samanų danga, kurią formuoja paprastosios šilsamanės, atžalinės gūžtvės, puriosios dvyndantės. Keliaujant šiuo taku pamatysite, kaip anksčiau buvo sakinamos pušys, taip pat išvysite kertines miško buveines.
Vaikščiojant taku galima aptikti Prancūzijoje alpiniu tabaku vadinamą kalninę arniką ar pamatyti senųjų laikų reliktą – šilinį viržį. Take įkurtos dvi atokvėpio vietos, kuriose galėsite pailsėti. Netoli šio maršruto prasideda ir kitos regioninio parko trasos.
5 maršrutas. Mažasis Šlavanto kraštovaizdžio draustinio žiedas
Atstumas: 13 km.
Tai maršrutas, kurio metu mėgausitės vienais gražiausių Veisiejų regioninio parko kraštovaizdžių Šlavanto kraštovaizdžio draustinio teritorijoje. Čia slėpiningi ežerai yra apsupti pušynų, gausu išskirtinių saugomų augalų rūšių. Takas vingiuoja šalia Liūnelio gamtinio rezervato, kuris unikalus retųjų augalų įvairove. Take įrengtoje atokvėpio vietoje grožėsitės Šlavantėlio ir Giluišio ežerais.
6 maršrutas. Mažasis Ančios kraštovaizdžio draustinio žiedas
Atstumas: 22 km.
Maršrutas driekiasi rytine Ančios ežero pakrante, Šilainės ir Ilgininkų miškais Ančios kraštovaizdžio draustinio teritorijoje. Take yra įrengtos dvi stovyklavietės, kuriose galėsite apsistoti su nakvyne, gamtos sąlygomis pasigaminti maisto, išsimaudyti, pailsėti. Keliaudami šiuo maršrutu aplankysite Barčių kaimo senąsias kapines, pravažiuosite Šilainės kaimą ir dvarvietę su išlikusia liepų alėja ir sugrįšite į Veisiejus.
7 maršrutas. Didysis Šlavanto kraštovaizdžio draustinio žiedas
Atstumas: 24 km.
Tai pats gražiausias ir išraiškingiausias Veisiejų regioninio parko maršrutas, esantis Šlavanto kraštovaizdžio draustinio teritorijoje. Kelionės metu jus lydės 7 nuostabūs ežerai, kuriuos apglėbia pušynai. Tako trasa driekiasi šalia dviejų gamtinių rezervatų, gausių saugomų raudonosios knygos rūšių įvairove.
Čia aplankysite daugelį lankytinų objektų: Čivonių senąsias kapinaites, Šlavantų Viešpaties Apreiškimo Šv. Mergelei Marijai bažnyčią, Šlavantų piliakalnį su senovės gyvenviete. Sustosite atokvėpio vietoje, kurioje atsiveria nuostabi Šlavantų piliakalnio panorama. Norėdami pasilikti su nakvyne, galėsite apsistoti stovyklavietėje, esančioje šalia Šlavanto ežero.
8 maršrutas. Didysis Ančios kraštovaizdžio draustinio žiedas
Atstumas: 28 km.
Šiame maršrute aplankysite daugybę lankytinų objektų, vietų ir vietovių: Šilainės kaimą ir dvarvietę su išlikusia liepų alėja, Barčių kaimo senąsias kapines, Mėčiūnų senovės gyvenvietę, kuri vadinama Pustelnyko ragu. Užsuksite į Vainežerio dvaro parką, kuriame aplankysite buvusio dvaro fragmentus, 1830–1831 m. sukilimo dalyvės, kapitonės, grafaitės Emilijos Pliaterytės skulptūrą, šimtamečio parko klevų ir liepų alėjas.
Dvaro parkas „išraizgytas“ takais ir takeliais, vienas iš jų veda link Vainežerio gynybinių įtvirtinimų, kurie vad. ,,Okopka“. Maršruto pabaigoje aplankysite Dainaviškių senkapį ir sugrįšite į Veisiejus.
9 maršrutas. Veisiejų ir Kapčiamiesčio ežeryno tarpuežerės
Atstumas: 30 km.
Šiame maršrute laukia brandūs pušynai, skaidrūs ežerėliai, vingiuojančios upės ir senieji kaimai. Keliaukite lėtai, pajauskite supantį kraštovaizdį, reljefo įvairovę, pasimėgaukite Dzūkijos krašto slėpiniais.
10 maršrutas. Didysis Veisiejų regioninio parko maršrutas
Atstumas: 34 km.
Keliaudami šiuo maršrutu aplankysite 6 nuostabius ežerus, Bertašiūnų kaime esančią mitologinę vietą – Kalną, vad. Prancūzkalniu, Jančiulių kaime – brukakelio atkarpą, kuria Žygimantas Augustas pėsčias iš Varšuvos į Vilnių lydėjo savo žmonos Barboros Radvilaitės karstą, Kapčiamiesčio miestelyje – Dievo Apvaizdos Bažnyčią, 1830–1831 m. sukilimo kapitonės Emilijos Pliaterytės kapą, muziejų, Dainaviškių kaime esantį Dainaviškių senkapį.
Tai pats ilgiausias Veisiejų regioninio parko maršrutas, mėgaukitės juo!