1
Lalibelos Šv. Jurgio bažnyčia, Etiopija
Etiopijoje, Lalibeloje, yra didžiausios pasaulyje monolitinės (iškaltos iš vienos uolos) šventyklos. Užuot statę bažnyčias į viršų, žmonės nusprendė jas panardinti į žemę. Lalibeloje tokiu būdu buvo pastatyta 11 bažnyčių. Bene didingiausioji – Šv. Jurgio bažnyčia. Ji stovi šlovingoje nuošalėje maždaug už 300 m nuo kitų bažnyčių.
Legenda byloja, kad jas visas XII–XIII a. pastatė karalius Lalibela Dievo siųsto angelo nurodymu. Visgi ekspertai teigia, kad jos gali būti gerokai senesnės.
Šios milžiniškos bažnyčios turi duris, sienose įmontuotus langus ir drenažo sistemas. Nepaisant tuo metu turėtų paprastų įrankių, manoma, kad statybos buvo įgyvendintos per 24 m.
2
Hofskirkja bažnyčia, Islandija
Ši bažnyčia tikrai ypatinga – ji yra paskutinė Islandijoje, kuri pastatyta senoviniu durpių stiliumi.
Bažnyčios konstrukcija – medinės sijos, kurias jungia tvirtos akmeninės sienos. Stogas uždengtas storomis akmeninėmis plokštėmis, kurios užklotos durpėmis su žole. Tai padeda pastate išlaikyti šilumą atšiauriame šalies klimate.
Pastatas iš dalies palaidotas po žeme, kad ši būtų kaip natūrali izoliacinė medžiaga.
Kadaise tokie pastatai dygo visuose Islandijos kaimeliuose. Gyventojai naudodavo žemę ir žolę, kad apsaugotų pastatus nuo šaltų žiemų.
3
Katskhi bažnyčia, Sakartvelas
Kadaise Sakartvelo pagonys 40 m aukščio uolienų stulpą naudojo savo dievų garbinimui, tačiau tai nutrūko, kai IV a. šalis atsivertė į krikščionybę. VII a. ant stulpo buvo pastatyta nedidelė bažnyčia.
Vienuoliai ir kunigai šimtmečius naudojo šią viršūnę savo pamaldoms. Tačiau vėliau čia ilgą laiką niekas nesilankė – niekas nežinojo, kaip užlipti ant uolos.
Po ilgo laikotarpio ant uolos įkopta tik 1940 m. Tyrinėjant stulpo viršūnę buvo aptiktos vienuolių naudotos eremitų celės. Ten taip pat buvo vyno rūsys.
Iki šiol sunku įsivaizduoti, kokiu būdu senovėje į šią vietą patekdavo žmonės.