1. Ateities viešbutis: „Crystal“
Londonas, Didžioji Britanija
Jau dabar jūs galite praleisti naktį ateities viešbutyje, kuris, be kita ko, jau tapo vienu iš pačių „ekologiškiausių“ pastatų visame pasaulyje. Jis yra Royal Victoria Docks rajone – pačioje naujojo Londono širdyje. Šio neįprasto pastato architektą įkvėpė „Krištolo rūmai“, sukurti specialiai tarptautinei Londono parodai 1851-aisiais. Be to, kristalo formos pastatas turėtų mums nuolat priminti koks daugiakampis ir daugiabriaunis yra mūsų pasaulis. Naujajame viešbutyje naudojama tik saulės baterijų kuriama energija, renkamas ir valomas lietaus vanduo. O dar čia yra speciali elektromobilius įkraunanti stotelė.
The Crystal nuotr./Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
2. Ateities kurortas: „The 5 Lagoons“
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
Maldyvai
Jau šiemet bus galima pailsėti pirmojoje plaukiojančioje saloje, kurią specialistai ir futuristai jau vadina „ateities kurortu“. Taip yra dėl to, jog palengva Indijos vandenyno lygis kyla ir yra pavojus, jog jau netolimoje ateityje populiarūs salynai su prabangiais viešbučiais juose atsidurs po vandeniu.
Todėl olandų architektai pasiūlė technologinę naujovę – plaukiojančias salas, kurios galės pakilti kartu su kylančiu vandeniu. Šios salos – kurortai dreifuos vandenyne. Jau artimiausiu metu Maldyvų valdžia nori North Male atollo miesto apylinkėse pastatyti bent 5 tokias salas – kurortus, kuriuose bus ne tik prabangios vilos su baseinais, tačiau ir golfo laukai. Viena su kita plaukiojančios salos bus sujungtos povandeniniais tuneliais.
3. Ateities sodai: „Gardens by the Bay“
Singapūras
O kaip atrodys ateities sodas? Atsakymą į šį klausimą galima surasti Singapūre: 2011-aisiais ten atsidarė dangoraižių „miškas“, ant jų stogų surinkti patys įdomiausi ir įspūdingiausi pasaulio botanikos stebuklai. Skveruose, esančiuose į dangų besistiebiančiuose dangoraižiuose, galima pamatyti retus augalus iš visų Žemės kampelių, sužinoti apie įvairius sodus ir jų tipus. Be kita ko, patys pastatai pagamina ir juose veikianti įranga sukuria itin mažai išmetamųjų dujų ir atliekų, todėl niekaip neskatina šiltnamio efekto pasaulyje. Be to, saulės kolektoriai surenka saulės energiją ir apšviečia sodus naktimis.
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
4. Ateities būstas: „W57 Pyramid“
Niujorkas, JAV
Niujorke statomas turbūt naujoviškiausias ir itin neįprastas gyvenamasis namas: priklausomai nuo to, iš kurio taško jūs į jį žiūrite, jis primins jums stiklinę piramidę arba plieninį siaurą strypą – tokia konstrukcija harmoningai įsilieja į miesto panoramą ir beveik ištirpsta miesto erdvėje. Kiekviename bute bus maksimaliai išnaudojamas natūralus apšvietimas, pro langus, net esančius nedideliame aukštyje, atsivers puikūs vaizdai. Manoma, kad pirmieji gyventojai šiame būste apsigyvens jau 2015-aisiais.
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
5. Ateities restoranas: „Ozone Restaurant, Ritz-Carlton“
Honkongas
Jau dabar kiekvienas norintis gali pavakarieniauti ateities restorane: jį surasti galite viršutiniame Honkongo „Ritz-Carlton“ viešbučio aukšte, kuris įsikūrė Tarptautinio prekybos centro dangoraižyje. Šis restoranas atidarytas 2011-aisiais, tuomet jis vadintas pačiu aukščiausiu baru pasaulyje.
Glamūrinis interjeras primena žibantį krištolinį urvą: dantytos lubos ir baldai primena nelygius akmenis, o originaliai į apačią nutįstantys šviestuvai sukelia minčių apie lašančius stalaktitus. Pro „Ozone Restaurant“ langus atsiveria pasakiški vaizdai į Viktorijos įlanką.
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
6. Ateities biuras: „Palazzo Lombardia“
Milanas, Italija
Norėdami sužinoti, kokiose patalpose dirbs mūsų vaikai ir anūkai, turėtume keliauti į Milaną. Ten, Garibaldi-Repubblica rajone, prieš porą metų atsirado milžiniškas biurų bokštas. Visi darbo kabinetai yra šviesiose patalpose, o pati didžiausia salė, vadinama „Piazza Città di Lombardia“ – padengtas ypatingu skaidriu stogu iš plastiko. 160 m aukščio pastatas pastatytas atsižvelgiant į visas naujausias ekologiškų statybų tendencijas: pavyzdžiui, pastate veikia geoterminė šildymo sistema ir „klimatiniai“ langai - sienos iš dvigubo stiklo, kuriame esantys specialūs judantys peiliukai sukuria šešėlį, per daug nekenkdami skaidrumui.
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
7. Ateities muziejus: „Perot Museum of Nature and Science“
Dalasas, JAV
Ateities muziejai labai skirsis nuo nedidelių dulkėtų, stiklinių vitrinų ir stendų pilnų kambarių. Norėdami užmesti akį į muziejinę ateitį po kelių dešimtmečių, rekomenduojame nuvykti į Dalasą, kur visai neseniai, 2012-ųjų gruodį atsidarė milžiniškas mokslinis muziejus. Vien šio muziejaus pastatas jau tapo tikru mokslininkų žygdarbiu. Sau mokslo vyrai, šio muziejaus kūrėjai, kėlė keletą uždavinių: „įpaišyti“ muziejų į miesto kraštovaizdį bei kuo daugiau naudotis „žaliosiomis“ technologijomis. Sugalvota keletas neįprastų architektūrinių sprendimų: stikliniu vamzdžiu, išsikišančiu už pastato ribų, judantis eskalatorius; aplinkos ir pastato apželdinimas sausros nebijančiais augalais bei žolynai su daugybe šviestuvų, kurių forma primintų didžiules amfibijas.
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
8. Ateities ekspozicija: „Wine Museum“
Lavo, Šveicarija
Lavo vynuogynai (kai kurie jų pasodinti dar XI-ame amžiuje!) vilioja į šį šveicarų regioną daugybę turistų, todėl vietos valdžia nutarė įgyvendinti itin drąsų projektą: vynuogienojais apaugusios kalnų nuokalnės bus paverstos nuolat veikiančia vynų muziejaus ekspozicija. Remiantis architekto sumanymu, iš vieno kalno turėtų „iššauti“ ilgas vamzdis iš stiklo ir plieno, vaikštinėdami juo žmonės galės gėrėtis geriausiais vynuogienojų ir Ženevos ežero vaizdais.
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
9. Ateities oro uostas: „Spaceport America“
Naujoji Meksika, JAV
Galbūt ateityje oro uostai bus niekam nebereikalingi, turbūt todėl JAV architektai ir inžinieriai pradeda orientuotis į kosmo uostus. Pirmasisi toks pastatas jau statomas Naujosios Meksikos valstijos dykumoje. Kosminio uosto forma primins kosmoso erdvėlaivį. Būtent ši vieta taps „namų oro uostu“ Richardo Bransono kompanijai „Virgin Galctic“, planuojančiai skraidinti žmones į Mėnulį ir, galbūt, Marsą. Pirmasis startas numatytas jau šių metų pabaigai. Šiame komplekse bus aerodromas, paleidimo aikštelė, angarai bei keleivių patalpos. O kol teritorijoje vyksta statybos ir įrenginėjimo darbai čia galima atvažiuoti autobusu ir apeiti viską pačiam. Jau pradėtos siūlyti ir specialios ekskursijos po ateities kosmodromą.
Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |
10. Ateities rajonas: „Saadiyat Cultural District“
Abu Dabis, JAE
Vos po kelerių metų visi mes galėsime pamatyti, kaip atrodys tobuli ateities miestų rajonai ir kvartalai: šiuo metu Abu Dabyje statomas gyvenamasis rajonas, kuriame veiks net keletas neįprastos architektūros ir koncepcijos muziejų (nuo Luvro filialo iki šiuolaikinio meno Guggenhaimo muziejaus), teatrai, konferencijų salės, parduotuvės ir gyvenamieji būstai. Visi pastatai bus patogiai išsidėstę bei derės tarpusavyje architektūriškai. Tokiame rajone turėtų gyventi apie 145 000 žmonių. Oficialus gyvenamojo rajono atidarymas numatytas 2015-tiesiems, tačiau kai kuriuose pastatuose gyvenimas virte verda jau dabar.
Architects.com nuotr./Kelionės į ateitį: kaip atrodys pasaulio traukos objektai ateityje |