Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

10 pažintinių takų Zarasuose, kuriuos verta aplankyti dar šiais metais

Metų pabaiga – puikus laikas keliauti pėsčiomis krašto pažintiniais takais. Nukritę lapai atskleidžia daug aiškesnį vaizdą, kurį galbūt sunkiau įžvelgti, kai viskas gamtoje žaliuoja. Kviečiame pasirinkti ir aplankyti Zarasų krašte esančius pažintinius takus. Jų šiame straipsnyje rasite net dešimt.
Salako pažintinis takas
Salako pažintinis takas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

1. Šavašos pažintinis takas

Šavaša – ypatinga Lietuvos upė. Jos slėnio vaizdingiausia atkarpa pačiame žemupyje, kuriame įrengtas Šavašos pažintinis takas. Čia upės slėniai – svaiginančio aukščio, o vandenys krenta net 8-11 metrų kas vieną kilometrą. Kaip tikroje kalnų upėje! Šavašos kintanti nuotaika ir malonus čiurlenimas pavergs kiekvieno keliautojo širdį, o aukšti slėniai, kraštovaizdis svaigins ir reikalaus šiek tiek jėgų ir turistinių įgūdžių.

Atkreipkite dėmesį į informacinius stendus, kuriuose yra visa kelionėje jums reikalinga informacija apie nuostabią Šavašos upę ir jos aplinką: bebrynę, lūžų mišką, kertinę miško buveinę. Trys geologinės stotelės – petrografinė, geomorfologinė, fliuvialinė, išsamūs topografiniai žemėlapiai atskleis žemės istorijos paslaptis. Bet tai dar ne viskas – tarp aukštų upės slėnių XIII-XVIII a. buvo pasislėpusi senovės lietuvių šventykla. Jos liekana – Lūžų akmuo su dubeniu laukia norinčių pažinti praeitį keliautojų. O kai pavargsite, meilės salelė čiurlenančiame upės vingyje suteiks ramybę ir palaimą. Tako gale įrengta „Zuikių" mokykla – puiki vieta aptarti take patirtus įspūdžius.

Plačiau čia

2. Pažintinis takas Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais

Pristatome pažintinį maršrutą pėsčiomis, Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais, kurį parengė VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras.

Pažintinis takas Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais
Pažintinis takas Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais

Pirmojo pasaulinio karo įvykiai Zarasuose prasidėjo vėliau negu kitose vietovėse – 1915 m. rugsėjo 17 d., kai vokiečiai priartėjo prie Zarasų. Artinantis vokiečiams, rusų kariuomenė, išardžiusi plento tiltą, pasitraukė Latvijos link. Pionierių dalies kareiviai pataisė miesto plento tiltą. Po to visais keliais į miestelį ėmė plūsti vokiečių pėstininkų pulkai. Iki pavasario jie užtvindė Zarasų miestelį.

Frontui stabilizavusis buvo pereita prie pozicinio karo. Tarp Daugpilio ir Zarasų ilgam laikui nusitiesė trys, maždaug 4-5 kilometrų atstumu viena nuo kitos esančios tvirtos vokiečių apkasų linijos. Turmanto bei šalia esančiose apylinkėse buvo įrengti įspūdingi įtvirtinimų ruožai. Jie sudaro beveik ištisinę liniją nuo Latvijos sienos šiaurėje iki Adutiškio apylinkių pietuose. Buvusių medinių įtvirtinimų bei apkasų linijų telikę pėdsakai. Tačiau betoniniai Turmanto linijos įtvirtinimai Kimbartiškėse, Bartkiškėse ir Tilžėje yra išlikę iki šių dienų.

Daugelis išlikusių gynybinių statinių yra betoniniai, kai kurie – kompozicinio akmenų ir betono mūro. Betonas yra sutvirtintas armatūra – geležinkelio bėgiais bei įvairiomis geležinėmis sijomis. Statydami įtvirtinimus, vokiečiai taikė modernias to meto technologijas – gelžbetonis, elektros apšvietimas, telefono linija. Nepaisant atkaklių kovų, kurias jiems teko išgyventi, ir to, kad stovi jau daugiau kaip šimtą metų, daugelis objektų išsilaikę visai neblogai.

Pavyzdžiui, Kimbartiškės artilerijos pozicijos bunkerių kompleksą sudaro septyni bunkeriai, iš kurių išlikę keturi, o kitų trijų likę tik griuvėsiai. Atokiau yra gerai išsilaikęs Kimbartiškių artilerijos pozicijos sekimo ir priedangos posto bunkeris ir dar vienas bunkeris didesnis nei kiti. Tilžės apylinkėse galėsite pamatyti bunkerių kompleksą, o Bartkiškėse dar vieną gerai išsilaikiusį Pirmojo pasaulinio karo liudininką. Zarasų rajone yra įvairių Pirmojo pasaulinio karo statinių bei jų liekanų, besidriekiančių nuo Tilžės iki pat Stelmužės.

Besidomintiesiems istorija šie autentiški objektai tikrai paliks neišdildomą įspūdį – vieno metro storio betoninės sienos, geležinėmis sijomis sutvirtintos lubos, išlikusios šaudymo, įėjimo angos. Užėję į vidų galėsite pabandyti suvokti, ką jautė kariai tūnodami tose tamsiose, drėgnose ir ankštose patalpose, kai, nepaisant sienų tvirtumo, kiekviena akimirka galėjo būti paskutinė gyvenime...

3. Degučių pažintinis takas

Luko Balandžio / 15min nuotr./Degučių pažintinis takas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Degučių pažintinis takas

Degučių pažintinis takas – puiki vieta susipažinti su vertingu Gražutės regioninio parko gamtos ir kultūros palikimu. Tako ilgis – 3 kilometrai, jame įrengta 13 stotelių, jis pritaikytas pėstiesiems, tačiau galima važiuoti ir dviračiu, o žiemą – slidėmis. Keliaujantys taku galės pamatyti Gražutės miško pušynuose gyvenančią pelėdą lututę ar jos namus – uoksą, sužinoti apie pataisus, kerpes, egles, rasti briedžio gaurus, užkopti į Degučių piliakalnį, susipažinti su pelkių pasauliu, pajusti miško naudą žmogui. Taką apžiūrėti galima per 2 valandas.

Plačiau čia

4. Basų kojų parkas prie Vencavo ežero baltų mitologiniais ir LDK motyvais

visitzarasai.lt nuotr./Basų kojų parkas prie Vencavo ežero baltų mitologiniais ir LDK motyvais
visitzarasai.lt nuotr./Basų kojų parkas prie Vencavo ežero baltų mitologiniais ir LDK motyvais

Viena iš mažiau žinomų vietų yra Zarasų rajone, Vencavo ežero pakrantėje, įrengtas „basų kojų“ takas. Jis įdomus tuo, kad abipus jo išsidėstytos 32 medinės skulptūros: senovės baltų dievybės ir įvairiausios mitologinės būtybės. Šiame take rasite ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovus simbolizuojančias skulptūras, iš akmenų sukrautą aukurą ir medinę apžvalgos aikštelę, įrengtą ant ąžuolo, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Vencavų ežerą.

Šio tako parko idėjos autorius – Leonardas Pakalnis, kuris yra kaimo turizmo sodybos ,,Country Relax“ savininkas. Vencavo ežero pakrantėje, Kuikių kaime, Leonardas kuria įdomią aplinką, kuri pritaikyta aktyviam ir turiningam poilsiui. Pasak Leonardo Pakalnio, jo tikslas – turėti ne tik patrauklią kaimo turizmo sodybą turistams, bet ir sukurti apie ją baltišką aurą. Šeimininkas planuoja prie „basų kojų“ tako sukurti Skulptūrų parką. Jau kitais metais turėtų atsirasti naujos skulptūros ir parkas padidės iki 45 liaudies menininkų sukurtų skulptūrų.

Šiuo metu šeimininkas mielai priima keliautojų, mokinių grupes ir jas palydi taku, kuriuo rudenį galima pasivaikščioti nebūtinai basomis. P. Leonardas įdomiai pasakoja apie sodybos istoriją, medines skulptūras, jų simboliką; supažindina su būsimo parko vizija. Tai puiki vieta pasigrožėti Vencavo ežeru, jo pakrante, pabūti gamtoje.

5. Salako pažintinis takas

Luko Balandžio / 15min nuotr./Salako pažintinis takas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Salako pažintinis takas

Salako pažintinis takas – tai istorinį Salako miestelį ir jo apylinkes reprezentuojantis, beveik 5 km ilgio, žiedinis maršrutas. Pažintinio tako rodyklės palydės Jus mediniu taku Luodžio ežero pakrante, apžvalgos bokštelio link. Nuo bokštelio galėsite grožėtis Luodžio ežero panorama, patogiai stebėti vandens ir miško paukščius. Pažintinio tako informaciniuose stenduose atrasite Luodžio ežero istoriją, susipažinsite su aliuviniu mišku ir jo ekosistema, vandens ir miško paukščiais.

Pažintinio tako maršrute – šeimų pamėgtas Gražutės regioninio parko lankytojų centras, kuriame Jūsų laukia Vidos Žilinskienės „Jūrų muziejus“, interaktyvi regioninio parko gamtos ir įdomi Salako krašto etnografinė ekspozicijos. Lankytojų centras pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo negalią. Lankytojų centre galite įsigyti Saugomos teritorijos lankytojo bilietą. Lydimi pažintinio tako rodyklių aplankysite įdomias Salako totorių ir senąsias miestelio kapines, išpuoselėtą Salako miestelio centrą, pirmojo mokytojo Salake A. Poderio memorialinį muziejų, pamatysite aukščiausią akmeninę Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčią šalyje. Parko lankytojai take turės puikią galimybę pažinti paskutiniojo ledynmečio liudytoją – Salako ozą!? Jei Jūs vis dar galvojate, kad tai prekybos centras – pirmyn į kelionę Salako pažintiniu taku! Kelionę galite pradėti nuo Luodžio ežero stovyklavietės, ar Gražutės regioninio parko lankytojų centro.

Plačiau čia

6. Jaskoniškių pažintinis takas

visitzarasai.lt nuotr./Jaskoniškių pažintinis takas
visitzarasai.lt nuotr./Jaskoniškių pažintinis takas

Takas vingiuoja per smėlėtą pušyną, kuris nuo seno vadinamas Smalinyčia. Jame galite pamatyti meletos iškaltą uoksą, stebėti miško „sanitarų“ genių nuveiktus darbus, o jeigu atidžiai klausysitės jus lydinčių paukščių čiulbesio – galbūt išgirsite jums negirdėtų giesmių. Pažintinio tako stendai padės Jums atkreipti dėmesį į kai kuriuos gamtos objektus.

Sužinosite, kaip atsiranda šaltinis, kodėl paukščiai gieda, kam reikalingi stuobriai ir kita negyva mediena, kada geriau auga pušys, o kada eglės ir t.t. Ši vieta nuo seno yra mėgiama stovyklautojų, apie tai liudija ir nepriklausomos Lietuvos laikais jaunųjų šaulių supiltas Vyčio kryžius – viena iš pažintinio tako stotelių. Pažintinio tako ilgis – 1400 m., jame įrengta 13 stendų, maršrutas pažymėtas dažytais kuoliukais.

Plačiau čia

7.Ąžuolo pažintinis takas

visitzarasai.lt nuotr./Ąžuolo pažintinis takas
visitzarasai.lt nuotr./Ąžuolo pažintinis takas

Tai pirmas Lietuvoje privačioje valdoje įrengtas pažintinis takas Veprio kraštovaizdžio draustinyje. Pažintinio tako „Ąžuolas“ tikslas supažindinti lankytojus su pavyzdiniu saugomoje teritorijoje esančio miško tvarkymu, su miškų gamtinėmis vertybėmis ir juose nuolat vykstančiais procesais, sužinosite, kaip naudoti medieną darant kuo mažesnį poveikį miške gyvenančioms įvairių organizmų rūšims ir jų gyvenamoms vietoms.

Pažintinio tako ilgis – 2 km. Aplankę visus objektus, užtruksite 1,5 valandos. Tako trasa pažymėta rodyklėmis ir raudonos bei mėlynos spalvos ženklinimu ant medžių. Tako trasoje yra 12 informacinių stendų.

Plačiau čia

8. Balto ežero pažintinis takas

2014 metų pavasarį visuomenei atidarytas “Balto ežero šilas”. Parkas yra vaizdingo kraštovaizdžio 2,5 ha teritorijoje prie Balto ežero ir Laukesos upelio, 4 kilometrai nuo Zarasų centro. “Balto ežero šilas” skirtas lankytojams, mėgstantiems grožėtis tapybiška aplinka, bendrauti, kurti. Jame įrengta 1,1 km medinės dangos takų su 5 pavėsinėmis ir apžvalgos aikštelėmis, 17 skulptūrų iš medžio. Parko lankytojai kviečiami užsiimti menais, žaisti stalo žaidimus. Netoli parko yra Liaudiškių piliakalnis, Liaudiškių pilkapiai, Pirmo pasaulinio karo apkasai.

9. Ilgašilio pažintinis takas

Luko Balandžio / 15min nuotr./ Ilgašilio pažintinis takas
Luko Balandžio / 15min nuotr./ Ilgašilio pažintinis takas

Šis takas – viena iš NATURA 2000 teritorijų, kuri įsteigta išsaugoti biologinę įvairovę ir gamtos sukurtas vertybes. Takas yra trumpas – vos 240 metrų ilgio. Įrengtu mediniu taku per pelkę keliaujantys lankytojai gali susipažinti su saugomomis pelkinėmis buveinėmis, čia augančiomis retų augalų rūšimis, vykdomais gamtotvarkos darbais. Besidomintys gamtos palikimu šiame take gali rasti plačialapę klumpaitę, kurios vienintelė žinoma augimvietė Zarasų rajone yra čia.

10. Pėsčiomis po Zarasų miestą ir jo kultūros paveldo objektus

Zarasų krašto muziejaus parengtas 10 kilometrų maršrutas, kuriuo galima aplankyti pagrindinius visus pagrindinius Zarasų miesto architektūrinius, kultūros paveldo objektus, apžvalgos aikšteles, susipažinti su Zarasų miesto kultūrinio paveldo palikimu ir čia šalia, mieste esančia gamta ir ežerais. Maršrutą rasite čia: Zarasų miesto turistinis žemėlapis

Dėl gido aplankyti maršrutus kreipkitės į Zarasų turizmo ir verslo informacijos centrą ir mes Jums padėsime. Kaip mus rasti? Kontaktai:

VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras
Adresas: Sėlių a. 22, Zarasai, LT-32110
Tel.: +370 385 37171, +370 682 40988
El.paštas: turizmas@zarasai.lt, info@visitzarasai.lt
Interneto svetainės adresas: www.visitzarasai.lt

Remtasi Gražutės ir Sartų regioninių parkų, www.visitzarasai, www.visitaukštaitija informacija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai