Įkvėpti vieno iš didžiojo keliauninko Čarlio Burmano, kuris iš Airijos iki Sidnėjaus keliavo 112 skirtingų transporto priemonių, pateikiame 10 unikalių ir intriguojančių būdų judėti. Žinoma, sąrašas galėtų būti tęsiamas ir pailgėti dar bent 10 kartų – pasaulis pilnas neįtikėčiausių išradimų. O kuriuos iš jų bandėte Jūs?
1. Bambuko traukinys, Kambodža
Tarp Batambango miesto ir Kambodžos sostinės Phnom Penho, galite pasivažinėti vienu keisčiausių traukinių pasaulyje. Jį, tiesa, sunku vadinti traukiniu, nes panašumas į traukinį tik vienas – abu jie važiuoja bėgiais. Bambukinis traukinys – tai bambukinės platformos ant perdirbtų karinių tankų važiuojančių ratukų, varomos motociklų varikliais.
Nors atrodo labai primityviai, bambukinis traukinys yra labai populiarus ir be vargo vežioja žmones ir krovinius iš vieno miestelio į kitą. Jo populiarumas išaugo dar ir dėl to, kad įprastiniai keleiviniai traukiniai važiuoja gana retai. Vienintelė problema ta, kad bambukinis traukinys važiuoja tais pačiais bėgiais kaip ir tikrieji, taigi pasiruoškite šokti į griovį, jei pamatysite priešais atpūškuojantį kitą traukinį.
2. Tuktukas, Indija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tuk-Tukai Indijoje |
Šie motoriniai triračiai labai populiarūs visoje Azijoje ir dalyje Afrikos. Pirmiausia pradėti naudoti Tailande, vėliau tuktukai sparčiai išpopuliarėjo Laose, Kambodžoje, Pakistane ir Indijoje. Nors Bankokas – tuktukų gimtinė, visgi ekstremaliausiai jais pasivažinėsite Indijoje, kur chaotiškas eismas, greitis, kelių būklė ir žmonių vikrumas paliks neišdildomus įspūdžius. Kur bebūtumėte, Naujajame Delyje ar Bangalore, šokite į pirmą pasitaikiusį tuktuką, tvirtai įsikibkite ir mėgaukitės pasivažinėjimu. Tuktuke telpa du keleiviai ir lagaminas, taigi tai patogiausias būdas iš bet kurios miesto vietos grįžti į savo viešbutį ar hostelį.
3. Rąstinė valtis, Honkongas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Laivai Honkonge |
Honkongo Viktorijos uoste, dangoraižių ir viešbučių fone pirmyn atgal plauko vietos simboliu tapusios rąstinės valtys. Šiais kiniškais burlaiviais buvo plaukiojama nuo senų laiku, jie ypač būdingi Hanų dinastijai. Šiandien šie laivai – pramoga turistams bei vietos gyventojams, norintiems iš jų pasigrožėti saulėlydžiu, ieškantiems įdomesnės vietelės savaitgalio linksmybėms ar tiesiog norintiems įkvėpti gaivaus oro atitrūkus nuo miesto šurmulio. Pasiplaukiojimas šiomis rąstinėmis valtimis – viena įdomesnių patirčių Azijoje.
4. Žygis drambliais, Tailandas
Dramblys Tailande |
Kol Phuket sala nebuvo virtusi turistų susitelkimo centru, ji buvo laukinių dramblių valda. Kaip ir daugelis kitų salų bei žemyninio Tailando teritorijų. Tačiau šiandien dramblių skaičius šalyje mažėja.
Tingų tįsojimą Tailando paplūdimiuose ar prie viešbučio baseinų galite iškeisti į jodinėjimą ant dramblių, šitaip turėsite galimybę iš aukštai apžvelgti apylinkes ir, žinoma, būsite pabandę vieną iš įdomesnių transporto priemonių. Taip pat galite pabandyti dramblių maudynes – tik vertingus daiktus palikite namie, nes kartu su drambliais upėse ir ežerėliuose permirksite iki paskutinio siūlelio.
Tailande siūlomi žygiai drambliais, nes tik prisideda prie turizmo industrijos, bet iš jų surinktų lėšų dalis skiriama dramblių priežiūrai ir išsaugojimui.
5. Zorbas, Naujoji Zelandija
Zorbas – tai didžiulis pripučiamas kamuolys, į kurio vidų galima įlįsti ir ridentis, kur akys mato. Išorinės kamuolio sienelės yra kelių sluoksnių, taigi nuo smūgių saugo oro pagalvės.
Būtent Naujoje Zelandijoje pradėti šuoliai su guma, raftingas, parašiutizmas, o dabar – zorbas! Ridenimuisi galima pasirinkti įvairiausius būdus ir trasas – sausumą ar vandenį, tiesią ar vingiuotą distanciją į pakalnę, taip pat galima ridentis ne tik vienam, bet ir dar su keliais žmonėmis tame pačiame kamuolyje. Kaip vietos gyventojai juokauja: „ridenimasis gaubliu, žinoma, yra vienas iš smagiausių būdų keliauti po šalį ir ją pažinti.“
6. Šunų kinkinys, Norvegija (Lietuva)
Rogių šunys nuotr./Rogių šunys Kernavėje |
Nedaug pasaulyje vietų, kur galima pasivažinėti šunų kinkiniais. Tačiau šiaurinėje Norvegijoje dalyje, netoli poliarinio rato, toks pasivažinėjimas – vienas smagiausių ir įsimintiniausių būdų pasigrožėti kraštovaizdžiu. Kiekvienas važnyčiotojas turi valdyti savo 4–6 šunų kinkinį, ką iš pradžių padaryti nėra lengva, tačiau, be abejonės labai smagu. Pasivažinėjimai šunų kinkiniais organizuojami Saltfjelečio-Svartiseno bei Jotunheimeno nacionaliniuose parkuose, kur taip pat galima apsistoti mediniuose nameliuose.
Beje, šunų kinkiniais jau galima pasivažinėti ir Lietuvoje. Viena iš tinkamiausių vietų Laimio ir Indrės Daujotų sodyba šalia Kernavės. Čia žiemos metu pajusite ne ką prastesnius įspūdžius nei tolimojoje šiaurėje. O ir rudenį bei pavasarį linksmai šunų kinkiniais praskrisite ant ratukų.
7. Totora valtis, Peru
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Totora valtis Peru |
Totora yra vadinamas kaliforninis meldas, kuris labai svarbus urų gentims. Iš jų kalbos išvertus totora reiškia „rastas ežere“. Būtent Titikakos ežere plūduriuojančiose salelėse, urai renčiasi sau namus bei transporto priemones totorą supindami su nendrėmis. Šios valtys renčiamos taip, kad savo išvaizda primintų drakoną. Inkų laikais tikėta, jog jos turi galios atbaidyti blogąsias jėgas ir apsaugoti nuo jų.
Labai lengvos, tačiau patvarios valtys be vargo skrodžia ramius ežero vandenis, džiugindamos vietinius lengvu ir greitu susisiekimu.
8. Viščiukų autobusas, Gvatemala
wikipedia.org nuotr./Viščiukų autobusas Gvatemaloje |
Gvatemalos viešieji autobusai pašiepiamai pravardžiuojami „viščiukų autobusais“ dėl to, kad keleiviais šiuose senuose Jungtinėse Amerikos valstijose kažkada naudotais mokyklos autobusais turi važiuoti susispaudę kaip viščiukai ar ožkos aptvare. Nors pasivažinėjimas šiuo autobusu tikrai nebus pats maloniausias gyvenime, jį pabandyti verta vien dėl to, kad pajustumėte vietos atmosferą ir suprastumėte, kaip gyvena ir keliauja vietiniai. Tačiau būkite atsargūs, nes šie autobusai ypač palanki darbo aplinka kišenvagiams, kurie ten nuolat apšvarina budrumą praradusius turistus. Kai kurie iš viščiukų autobusų būna įmantriai apipaišomi, išdabinami neoninėmis lempomis, apkabinėjami šamanų plakatais ir pan., tačiau pasivažinėjimas visais jais toks pat – tvankus, ankštas, tačiau įdomus.
9. Feliuga, Egiptas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Feliuga Egipte |
Feliugos, tai tradicinės Egipto valtys, naudotos kaip transporto priemonė Nilo upe dar faraonų laikais ir sėkmingai „atplaukusios“ iki šių dienų. Tačiau šiandien tai – ne būtina transporto priemonė, o pramoga turistams bei vietiniams, norintiems pasilepinti saulės spinduliais, upės pakrančių kraštovaizdžiu ar saulėlydžiu. Keliautojai taip pat gali pasimėgauti kelių dienų kruizu feliuga, pavyzdžiui, nuplaukdami nuo Luksoro iki Asvano ir atgal.
10. Kupranugaris, Jordanija
AP nuotr./Kupranugariai Jordanijoje |
Jodinėjimas kupranugariu Vadi Rum dykumoje – vienas iš žinomiausių dalykų, kurį galima nuveikti Jordanijoje. Nuo seniausių laikų, kupranugariai buvo viena populiariausių transporto priemonių Jordanijos istorijoje. Jei trumpo pasijodinėjimo neužteks, galite išsirengti į kelių dienų žygį su kupranugariais, kurio metu ne tik stovyklausite su beduinais, bet ir aplankysite įdomias archeologines vietas.
***
Žinoma, tai tik kelios iš gausybės įdomių transporto priemonių, kurias išgalvojo beribės fantazijos šios žemės gyventojai. O kokias keisčiausias ir smagiausias transporto priemones esate bandę ar norėtumėte pabandyti Jūs?