„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

11 vyninių, kurias galite aplankyti Lietuvoje šią vasarą

Keliauti į Italiją, Prancūziją ar Sakartvelą tam, kad pasivaikščiotum vynuogynuose ar susipažintum su tikrais vyndariais jau nebereikia. Viskas pasiekiama automobiliu, Lietuvoje. Svetingumo sektoriaus profesionalams leidžiamas „Vyno žurnalas“ sudarė pirmąjį Lietuvos vyndarystės turizmo žemėlapį. Jame – 16 licencijuotų lietuviškų vyninių.
Lietuvoje esančios vyninės
Lietuvoje esančios vyninės / Pranešimo žiniasklaidai autorių nuotr.

Daugelis jų organizuoja kaimo turizmo pramogas, nuomoja baidares, rengia vakarienes, siūlo apgyvendinimą arba pažintines ekskursijas po lietuviškus vynuogynus bei vaisių, uogų laukus.

„Idėja sudaryti visiems prieinamą ir suprantamą Lietuvos vyninių žemėlapį kilo jau seniai, tačiau pernai apsilankę Lenkijos vynuogynuose pamatėme, koks išvystytas vietinis turizmas kaimyninėje šalyje. Apie Lenkijos vyndarystę jau leidžiamos knygos, žemėlapiai aktyviai naudojami vietinių ir užsienio turistų. Lietuva vis labiau atsilieka, nors nuolatos girdime, kad reikia skatinti žmones pramogauti savo šalyje, atrasti mažuosius miestelius, o ir ūkininkai raginami užsiimti kaimo turizmu,“ – komentavo idėjos autorius ir „Vyno žurnalo“ vyriausiasis redaktorius Arūnas Starkus.

Prieš vykdami į vynines, susisiekite su jų savininkais.

Vyninės sužymėtos ir interaktyviame Google Maps žemėlapyje.

Sudarė „Vyno žurnalas“/Lietuvos vyndarystės turizmo žemėlapis
Sudarė „Vyno žurnalas“/Lietuvos vyndarystės turizmo žemėlapis

„Geri metai“ – arčiausiai Vilniaus įsikūrusi vyninė

Pavažiavę vos 40 min. automobiliu nuo Vilniaus, pasieksite Giedriaus ir Irmos Kaukų ūkį, kuriame auga per 1,5 tūkst. penkiolikos skirtingų rūšių šermukšnių medžių ir beveik 1 tūkst. putinų krūmų.

Iš šių uogų vyndariai gamina ir nealkoholines sultis, o įrengtoje privačioje erdvėje svečius vaišina namų gamybos plovu ir desertais, organizuoja degustacijas.

Geriausias metas apsilankyti svečiuose, anot G.Kauko, yra būtent liepos pabaiga ir rugpjūtis, kuomet galima pamatyti raudonuojančias prinokusias uogas.

Nors vynuogių Kaukų šeima ir neaugina, tačiau jų ūkis pritraukia net užsienio žiniasklaidos dėmesį. Neseniai ten lankėsi garsiojo Austrijos gastronominio gido „Falstaff“ šiaurės šalių redaktorius Aivaras Hansonas ir buvo sužavėtas vyninės tvarka bei vyndarių ambicijomis.

Kun. Antonijaus Dzekano g. 1, Ponasų k., Sužionių sen., Vilniaus r.

Asmeninio archyvo nuotr./„Geri metai“ sodyba prie Vilniaus
Asmeninio archyvo nuotr./„Geri metai“ sodyba prie Vilniaus

„Memel Wine“ – Klaipėdos krašto pasididžiavimas

Vyninė yra įsikūrusi tarp Priekulės ir Drevernos, Klaipėdos rajone. Kiek akys užmato driekiasi pievos, vandens kanalų sudalintos į taisyklingos formos plotelius, miškai ir anapus marių, UNESCO paveldu pripažintoje Kuršių nerijoje, dunksančios nepaprasto grožio smėlio kopos. Tai vienas mažiausiai žmogaus paliestų gamtos kampelių.

Įspūdingai atrodančiame raudonų plytų vyninės pastate vyksta fotosesijos, vestuvės, degustacijos, naminių sūrių degustacijos ir ekskursijos.

Pjaulių g. 16, Priekulė, Klaipėdos r.

Asmeninio archyvo nuotr./ „Memel wine“ vyninė Klaipėdoje
Asmeninio archyvo nuotr./ „Memel wine“ vyninė Klaipėdoje

„Česlovo vyninė“ – pirmas Lietuvoje šeimos vyno ūkis

Pirmasis Lietuvoje šeimos vyno ūkis, įkurtas 2004 m. šimto metų senumo vienkiemyje Didžiosios ir Mažosios Lietuvos sandūroje.

Vyndarys Česlovas Ramoška gamina ekologinius vaisių ir uogų vynus, žavi turistus savo charizma, rengia degustacijas, ekskursijas, vaišina užkandžiais ir rodo tikrą žemaitišką svetingumą.

Virkytų k. 1, Šilutės r.

„Šušvės midus“ – kaimo turizmas, pramogos ir edukacija

Erikas Augustinavičius – trečiosios kartos bitininkas, kuriam bitininkystės ir midudarystės amato paslaptis perdavė senelis ir mama. 2015 m. jis atvėrė midinės duris kaip vienintelis tradicinio midaus gamintojas šalyje.

Turistams ir kolektyvams skirtose degustacijose dalyviai supažindinami su midaus gamybos paslaptimis, istorija, vaišinami gurmaniškais produktais, mokomi gaminti vaškines žvakes.

Planuojantys ilgesnę viešnagę gali apsistoti ant upės kranto esančioje kaimo turizmo sodyboje bei leistis į nuotykių kupiną baidarių žygį Šušvės upe.

Plinkaigalio g. 18, Plinkaigalio k., Kėdainių r.

„Šušvės midus“ Kėdainių rajone
„Šušvės midus“ Kėdainių rajone

Šeimos vyninė „Vyno kerai“: edukacijos ir ekskursijos Kauno rajone

„Vyno kerai“ – tai pirmoji šeimos vyninė Kauno mieste. Pagrindinis vyndarys Artūras Ramaškevičius šį amatą perėmė iš savo prosenelių.

2010 m. prie tuo metu restauruojamo Zyplių dvaro (Šakių r. Lukšių sen.) Ramaškevičių šeima pasodino vynuogyną, kurį padedant Lukšių bendruomenei puoselėja iki šiol. Vis dėlto, pati vyninė – Kaune.

Tačiau neskubančius vyndariai kviečia apsilankyti būtent Zyplių dvare, prie kurio auga ir vynuogės, o ir pats dvaras yra lankomas kultūros objektas, populiari fotosesijų ir švenčių vieta.

Vyčio g. 1, Kaunas ir Zyplių dvaras, Šakių r., Lukšių sen.

„Anykščių vynas“: ekskursija po vieną didžiausių vyninių Lietuvoje

„Anykščių vyno“ lankytojų centro darbuotojai kviečia į Anykščius, į gamyklą, jau beveik visą amžių puoselėjančią lietuviškas vyndarystės tradicijas ir ypatingą dėmesį skiriančią natūralumui.

Ekskursijų metu lankytojai supažindinami su gamyklos istorija, kuri prasidėjo dar 1926 metais, vyno gamybos tradicijomis ir procesu.

S.Dariaus ir S.Girėno g. 8, Anykščiai

„Roksala“ – tikri lietuviški vynuogynai ir kaimo turizmas

„Roksala“ – tai šeimos vyninė, įsikūrusi šiaurės Lietuvoje, Rokiškio rajone. Jai vadovauja Raimundas ir Lukas Nagelės.

Vyndariai vyną gamina iš pačių užaugintų vynuogių, tarp kurių ir tikros lietuviškos vynuogių veislės.

Turistus „Roksala“ kviečia ne tik į degustacijas, bet ir į ekskursijas po vynuogyną, vyninę, vyno rūsį bei Roksalos girią.

Taručių k. 8, Rokiškio r.

„Roksala“ vynuogynas Rokiškyje
„Roksala“ vynuogynas Rokiškyje

Ilzenbergo dvaro vyninė – turistų pamėgta vieta

Ilzenbergo dvaro produkciją greičiausiai visi yra matę parduotuvių lentynose, o didingas Ilzenbergo dvaras – lankomas kultūros objektas, skaičiuojantis daugiau nei 500 metų istoriją.

Šiandien visiškai atkurtame dvare tęsiamos natūralios žemdirbystės tradicijos, puoselėjamas didžiausias vynuogynas Lietuvoje, organizuojamos ekskursijos ir renginiai su tik tam vakarui restorano šefo sudarytu degustaciniu meniu, rengiamos vyno ir dvariškų užkandžių degustacijos.

Sezono metu, nuo gegužės iki spalio, reguliariai rengiamos iš anksto skelbiamos degustacijos, veikia restoranas. Tai gali tapti viso savaitgalio kelione.

Ilzenbergo k. 4, Juodupės sen., Rokiškio r.

Ilzenbergo dvaras
Ilzenbergo dvaras

„Saulės midus“ – bičių karalystė Šiauliuose

Šiaulių rajone įsikūręs „Saulės midus“. Jo įkūrėja Roma Mačienė – tikra bičių ambasadorė, su kuria verta susipažinti visiems gamtos mylėtojams. Roma yra pirmoji moteris vyndarė, gavusi vyndarystės licenciją Lietuvoje, o savo lankytojus ji edukuoja ir apie žvakių gamybą, prekiauja vaško plokštelėmis, medumi, organizuoja nuostabius atsiliepimus gaunančias degustacijas.

Švedės g. 53, Ginkūnai, Šiaulių raj.

„Gintaro sino“ rūsiai

Ar kada esate lankęsi vyno rūsyje? Zarasų rajone įsikūręs vyndarys Gintaras Sinkus keliautojams aprodo romantika ir istorija alsuojančius vyno rūsius su tikromis statinėmis, o gurmanus kviečia pasilepinti ir pačiuose Zarasuose įsikūrusiame restorane „Brut Wine“ ar net likti nakvynei įkurtame viešbutyje.

Juodalaukių k. 12, Zarasų r.

Gintaro Sino vyno rūsys
Gintaro Sino vyno rūsys

„Miella“ vyninė Alytuje

2022 m. pietų Lietuvoje įkurta pirmoji natūralios fermentacijos vaisių ir uogų gamybos vyninė.

Dvi šeimos įgyvendino svajonę pradėti vyndarystės verslą, prie kurio rankų darbu prisideda abiejų šeimų – Jakinevičių ir Adamonių – nariai. Aplink vyninę pasodintas 5 tūkst. vynmedžių vynuogynas, sukuriantis autentišką aplinką gamtos ir vyno mėgėjams.

Kauno g. 48, Alytaus k., Alytaus r.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“