Tarkime, jeigu Japonijoje netinkamai padėsite valgymo lazdeles, galite kuriam nors iš savo japonų draugų priminti apie jo močiutės laidotuves. Netikėta, tiesa? Tuomet peržvelkite šias 12 tarptautinių etiketo taisyklių, pateiktų cnn.com tinklalapyje, kad išvengtumėte keistų ir nemalonių situacijų užsienyje.
Tailande nesidėkite maisto su šakute į burną
Kai valgysite virtus ryžius visuomet naudokite šaukštą. Keletas išimčių: kai kurie „Thai“ patiekalai yra valgomi rankomis – žinosite, kad susidūrėte su tokiu patiekalu, jeigu patiekti ryžiai bus nepaprastai lipnūs. Pats blogiausias dalykas, kurį jūs galite padaryti mėgaudamiesi tradiciniu tailandiečių maistu – tai valgyti jį su pagaliukais, – tikina Leela Punyaratabandhu.
Japonijoje niekada nesmeikite valgymo lazdelių vertikaliai į ryžius
Valgydami Japonijoje niekada nepamirškite, kaip turi būti padėtos jūsų lazdelės, jos visuomet turi gulėti ant stalo tiesiai prieš jus. Jeigu netyčia sugalvosite jas įsmeigti į ryžių dubenėlį, ne vienam japonui priminsite apie laidotuves. Taip yra dėl Japonijoje paplitusios laidotuvių tradicijos – ryžių dubenėlis su įsmeigtomis lazdelėmis dažnai būna pastatomas prie mirusiojo karsto.
Viduriniuosiuose Rytuose, Indijoje ir kai kuriose Afrikos vietose nevalgykite kaire ranka
Pietų Indijoje, kol valgote, net nesugalvokite kaire ranka paliesti lėkštės. Taip yra dėl to, kad šioje šalyje kairė ranka siejama su kūniškomis funkcijomis, taigi indai ją laiko nešvaria. Negana to, nepatariama netgi perduoti svarbių dokumentų su kaire ranka. Žinoma, ši taisyklė netaikoma tokiu atveju, jeigu esate kairiarankis.
Per tradicines Gruzijos šventes nemandagu gurkšnoti vyną
Per tradicines šventes, kurios Gruzijoje vadinamos „Supra“, vynas geriamas tik sakant tostą. Taigi pasistenkite jų palaukti ir tuomet visą vyno taurę išgerkite vienu gurkšniu.
Meksikoje niekada nevalgykite takų su šakute ir peiliu
Bijote, kad išbersite visas pupeles ir apsipilsite padažu? Gali būti, tačiau meksikiečiai mano, kad žmonės, kurie takus (taco) valgo su šakute ir peiliu, atrodo labai kvailai ir, kas dar blogiau, netgi snobiškai, taigi būkite mandagūs – valgykite šį patiekalą rankomis.
Žuvies vartymas lėkštėje kiniškai vadinamas „dao yue“, o šie žodžiai reiškia „nelaimė“. Prietaringiausi kinai, norėdami išvengti nesėkmių, apatinės žuvies dalies išvis nevalgo.
Italijoje kapučino kavą gerkite tik iki vidurdienio
Kai kurie italai tiki, kad antroje dienos pusėje išgerta kava kenkia skrandžiui, todėl veikiausiai nepamatysite nė vieno mandagaus italo, kuris 3 valandą dienos užsisakytų puodelį kapučino.
Jeigu tai padarysite, vietiniai iš karto supras, kad esate turistas. Todėl, jeigu taip stipriai norite kavos, verčiau užsisakykite espreso kavą.
Prancūzijoje niekada nevalgykite duonos prieš pagrindinį patiekalą
Verčiau valgykite duoną kartu su maistu arba, jeigu valgote sūrį, po maisto. Nebijokite duonos dėti tiesiai ant stalo, o ne į lėkštę – Prancūzijoje tai visiškai priimtina ir netgi pageidaujama.
Kinijoje nevartykite žuvies lėkštėje
Veikiausiai esate įpratę valgydami žuvį, ją nuolatos vartyti lėkštėje, tačiau jeigu kada nors nuspręsite apsilankyti Kinijoje, ypač Honkonge, šį įprotį teks pamiršti. Taip yra dėl to, kad žuvies vartymas lėkštėje kiniškai vadinamas „dao yue“, o šie žodžiai reiškia „nelaimė“. Prietaringiausi kinai, norėdami išvengti nesėkmių, apatinės žuvies dalies išvis nevalgo.
Italijoje neprašykite ant picos papildomai uždėti parmezano sūrio
Parmezano sūris ant picos Italijoje tiesiog laikomas nuodėme. O ir daugeliui makaronų rūšių, patiekiamų Italijoje, parmezano sūris netinka. Pavyzdžiui, Romoje tradiciniu sūriu laikomas pekorinas, būtent juo dažniausiai ir gardinami įvairūs makaronų patiekalai. Taigi štai jums auksinė taisyklė – jeigu parmezano sūrio jums niekas nesiūlo, tai jo ir neprašykite.
Čilėje niekada nevalgykite rankomis
Etiketo taisyklės Čilėje yra kiek formalesnės nei bet kurioje kitoje Pietų Amerikos šalyje. Todėl netgi, jeigu manote, kad skrudintas bulvytes yra normalu valgyti su pirštais, šioje šalyje apie tai pamirškite.
Jeigu Korėjoje senyvas žmogus jums pasiūlys atsigerti, savo stiklinę pakelkite abiem rankom
Šis veiksmas tai pagarbos senyviems žmonėms gestas, labai paplitęs ir žinomas Korėjos kultūroje. Kai gėrimas jums bus įpiltas, diskretiškai nusisukite ir atsigerkite. Korėjoje taip pat nemandagu pradėti valgyti, kol prie stalo dar sėdi vyresnis vyras, ir niekuomet negalima atsistoti ir nueiti, jeigu jis dar nepavalgė.
Gerdami degtinę Rusijoje, niekuomet nepilkite į ją kitų gėrimų
Šis gėrimas visuomet turi būti geriamas grynas, net ledo kubeliai, anot rusų, čia netinka. Jeigu sugalvosite įpilti bet kokio kito skysčio, tik užteršite degtinės tyrumą.
Dar didesnę klaidą padarysite sugalvodami atsisakyti, jeigu rusas jums pasiūlys išgerti. Kadangi Rusijoje toks pasiūlymas yra pasitikėjimo ir draugystės ženklas, todėl išgerkite tą taurelę, net ir tada, kai ji siūloma iš pat ryto.