1. Kalbos apie ginklus
Gal ir smagu šnektelti su jūsų daiktus tikrinančiu pareigūnu, tačiau jeigu pradėsite jo klausinėti apie ginklus, šautuvus, sprogmenis ar kitus pavojingus bei draudžiamus daiktus, pakliūsite į TSA radarą. Šių dalykų paminėjimas oro uoste ar prie saugumo patikros gali reikšti, kad būsite apklaustas.
2. Gabenama kava
Kai kurie iš kelionių renka stikliukus, magnetukus ar pakabukus prie raktų. Tačiau jeigu jūsų pasirinkimas suvenyrui yra kava, galite pasirodyti įtartinas. Stiprus kavos kvapas būna naudojamas ir tų, kurie nori užmaskuoti nelegalių preparatų kvapą. Tad jeigu gabenatės didesnį kiekį pupelių, nenustebkite, kad jūsų daiktai bus kruopščiai ištyrinėti.
3. Skysčių neišėmimas
Gal jau nebėra nežinančių, kad į lėktuvo saloną galima pasiimti tik iki litro skysčių, kurių kiekviena pakuotė negali viršyti 100 ml. Daugelis skysčių yra labai aiškūs – šampūnas, losjonas, burnos skalavimo skystis ir pan. Bet jūsų rankinės dugne gali būti užsilikusių daiktų, kuriuos TSA taip pat priskirs skysčiams ir dėl to užduos papildomų klausimų. Prieš eidami prie patikros peržiūrėkite savo rankinės turinį – ar joje nesimėto kremo tūbelė ir pan.
4. Mėginimas apžaisti sistemą
Gal kai kurios oro uosto taisyklės atrodo ne visada suprantamos. Pavyzdžiui, kodėl reikia išimti kompiuterį iš krepšio? O gal pavyktų įsinešti ne 100 ml, o 150 ml skysčio buteliuką? Net jeigu ir nežinote draudimo priežasties, tiesiog pakluskite taisyklėms. Jeigu bandysite pareigūnų kantrybę, iškart pasirodysite įtartinas.
5. Vaiko lagamino nepatikrinimas
Visai gera mintis vaiką paskatinti patį susidėti savo rankinį bagažą – pačiam pasirinkti užkandžius, žaidimus. Bet atminkite, kad vaiko darbą reikia patikrinti – kad lagamine nebūtų iš pažiūros nekaltų, bet iš tiesų draudžiamų daiktų, tokių kaip žaisliniai šautuvai, žirklės ar klijai.
6. Kad ir vienas neįprastas daiktas
Gal per atostogas nusipirkote rankų darbo armoniką ar iš neįprastos medžiagos pagamintą žvakidę? Jeigu bagažą tikrinantis pareigūnas iškart nesupras, ką jis mato ekrane, neabejotinai užduos papildomų klausimų. Geriausia – iškart ištraukti tokius daiktus, o ne laukti, kol jie sukels įtarimų.
7. Pasitraukimas iš eilės
Kai jau atsiduriate prie saugumo patikros eilių, dažnam prireikia kelių sekundžių susiorientuoti, kurią eilę rinktis – trumpiausią? arčiausią? Jeigu pareigūnas jums parodo, į kurią jų stoti, klausykite jo ir nešokinėkite tarp eilių. Jeigu bandysite nardyti iš vienos eilės į kitą, į save pritrauksite pareigūnų dėmesį, kurie tikriausiai panorės užduoti jums kelis klausimus ir stebėti jus atidžiau.
8. Didelės sumos grynųjų pinigų
Vykstant į užsienį dažnai rekomenduojama išsikeisti pinigų dar būnant gimtoje šalyje – kursas paprastai būna palankesnis, o ir nebereikia tuo rūpintis nuvykus į vietą. Tačiau jeigu su savimi turėsite didelę sumą grynųjų pinigų (kad ir ji nesiekia leidžiamos ribos), būkite pasirengę atsakyti į papildomus pareigūnų klausimus.
9. Stresavimas
Suprantama, kelionės ne visada tik malonumas. Gal reikėjo anksti keltis, kad įstrigote spūstyse, gal kelionės tikslas nėra malonumai. Tačiau kad ir kokia bloga jūsų diena, nepanikuokite ir nesinervinkite, neišsiliekite ant kitų keleivių ar ypač – ant oro uosto darbuotojų. Būsite ypač nemalonus, triukšmingas ar susijaudinęs – galite būti pašaukiami iš eilės papildomai apklausai.
10. Tinkamų dokumentų neturėjimas
Kažin kiek kartų kiekvienas mūsų, vykdamas į oro uostą, dar kartą patikrina, ar tikrai (tikrai tikrai!) pasiėmė asmens dokumentus. Nereikia įsivaryti paranojos, bet jau geriau kelis kartus įsitikinti, kad pasas ar ID kortelė yra, o ne aiškintis oro uoste. Pareigūnų tikslas oro uoste nėra pasirūpinimas, kad jūs tikrai įlipsite į lėktuvą – jiems reikia užtikrinti, kad įtartini asmenys į jį nepateks. Jeigu neturite asmens dokumento, arba keliaujate su tokiu, kurio pasibaigęs galiojimas – neabejotinai iškils problemų.
11. Nepasirūpinimas vaistais
Į saloną yra leidžiama pasiimti medikamentų, tačiau kai kuriems jų gali reikėtų gydytojo raštelio. Jeigu turite naudoti receptinius vaistus, geriau iš anksto išsiaiškinkite, ar nereikia prieš kelionę gauti įrodymo iš mediko. Ir vaistus gabenkitės originaliose jų pakuotėse, o ne tiesiog susipilkite tabletes į buteliuką.
12. Nepaklusimas specifinėms šalies taisyklėms
Tai ypač aktualu keliaujant ne į Vakarų šalis. Prieš kelionę išsiaiškinkite, ar nėra kokių nors specifinių draudimų į tą šalį atvykstantiems asmenims. Pavyzdžiui, nors daugumoje šalių leidžiama į saloną pasiimti nedideles manikiūro žirkles, yra valstybių, kur tai draudžiama.
13. Tam tikri dantų šepetėliai
Apie „Samsung Galaxy Note 7“ telefonų draudimą lėktuvo salone tikriausiai visi girdėjo. Kai jie pradėjo savaime užsideginėti, oro linijos dėl saugumo priežasčių uždraudė šiuos telefonus pasiimti į rankinį bagažą. Bet ar žinojote, kad „Sonicare“ dantų šepetėlis taip pat gali būti iš jūsų atimtas? Taip yra dėl ličio baterijų jame, kurios taip pat yra savaime susprogusios.