13 patarimų vienišam keliautojui – visiška laisvė ir galimybė atrasti dar nepažintas savo asmenybės puses

Sako, kelionės patikrina santuokinius, draugus, kolegas. Tačiau kai kurių kelionių tinklaraštininkų teigimu, 100 procentu pažinti šalį, jos tradicijas ir žmones gali tik keliaudamas vienas. Be to, tokios kelionės daug atskleidžia ir apie save patį, leidžia priimti reikšmingus gyvenimo pasirinkimus. Vadinamųjų „solo“ keliautojų vis dar nėra daug, tačiau pamažu jų gretos auga. Nedrąsu, jog liksite vienas svetimoje šalyje? Tuomet galite į pirmąją savo „solo“ kelionę išvykti kartu su kelionių organizatoriaus grupe. „Novaturas“ vienišų keliautojų augimo tendencijas stebi jau kelerius metus. 2019-aisiais tokiu būdu keliaujančių žmonių padaugėjo beveik penktadaliu, lyginant su pernai metais.
Amsterdamas
Keliautoja Amsterdame / 123rf.com nuotr.

Žinomas kelionių portalas lonelyplanet.com išnaršė įvairias keliautojų grupes socialiniuose tinkluose ir iš jų surinko įvairius patarimus tiems, kurie pirmą kartą išsiruošė į kelionę vieni. Perskaitykite – galbūt jie įkvėps išvykti į visiškai kitokias nei iki šiol atostogas:

1. Saugumas.

Dėl saugumo nerimauja daugelis svajojančių apie kelionę vienam. Saugumu reikia pasirūpinti, tačiau neleiskite baimei sulaikyti jūsų nuo laukiančių patirčių. Vienos šalys tokiems keliautojams yra labiau tinkamos, nei kitos – jei svajojate apie kokią nors šalį, paskaitykite atsiliepimus.

Pasirūpinkite kelionės draudimu ir nuolat informuokite savo šeimą ar draugus, kur esate, ką veiksite. Jei kasdienė „registracija“ skambučiais ar žinutėmis jums nepriimtina, yra sukurta specialių programėlių, pavyzdžiui „Find My Friends“, kurios leidžia likusiems namuose ramiau miegoti.

Paklausiu jų nuomonės, ką turėčiau pamatyti, ir dažniausiai gaunu puikių patarimų. Kai kuriais atvejais kas nors iš šono įsitraukia į pokalbį – kartą viskas baigėsi tuo, jog tęsiau kelionę su vietiniais.

„Keliaudamas į mažiau pažįstamą šalį, visuomet perskaitau rekomendacijas ir užsirašau savo ambasados toje šalyje kontaktą“, – sako kelionių tinklaraštininkas Chandreshas Jainas.

2. Išmokite šiek tiek svetimos kalbos frazių

Skamba kaip gana akivaizdus patarimas, nepamirškite jo. Paprasta „laba diena“ vietos kalba gali lemti, kaip su jumis toliau bendraus.

„Nesvarbu, kur keliaučiau, visuomet išmokstu pasakyti: „Laba diena“, „Ačiū“, „Atsiprašau“, „Atleiskite“ ir „Prašau“ vietine kalba. Tai man atvėrė tiek daug durų! Tai parodo vietiniams, kad man tikrai įdomi jų kultūra”, – sako Albertas Ruizas Gomezas, jau 15 metų vienas keliaujantis po Aziją ir Artimųjų Rytų šalis.

3. „Prisistumkite kėdę“

Nebijokite nueiti ten, kur, atrodo, visi užsiėmę tarpusavio bendravimu.

„Mano mėgstamiausias dalykas kelionėse, kai keliauju viena, yra apsilankyti bare ar restorane, kuriame gausu vietinių, ir užmegzti pokalbį su barmenu ar kitu personalu. Paklausiu jų nuomonės, ką turėčiau pamatyti, ir dažniausiai gaunu puikių patarimų. Kai kuriais atvejais kas nors iš šono įsitraukia į pokalbį – kartą viskas baigėsi tuo, jog tęsiau kelionę su vietiniais“, – sako vietine virtuve itin besidominti keliautoja Anna Rider.

5. Rinkitės savo kelią

Savarankiškos kelionės žavios tuo, jog turėdami laisvo laiko organizuotos kelionės metu arba planuodamiesi visą kelionę savarankiškai, galite apžiūrėti vietas, kurios įdomios tik jums asmeniškai ir atitinka jūsų hobius ar pomėgius.

Kai kurios šalys ir miestai šurmuliuos draugiškais vietiniais, o kai kur, pavyzdžiui, Camino de Santiago kelyje Ispanijoje, turėsite daugiau laiko įsiklausyti į save, apgalvoti savo gyvenimo sprendimus ir įvykius.

123rf.com nuotr./Kelionė traukiniu
123rf.com nuotr./Kelionė traukiniu

6. Meskite sau iššūkį

Nuobodulys ir vienišumo jausmas gali užklupti. Tačiau nepasiduokite jiems ir raskite pramogų ar smalsumą žadinančių vietų.

„Viešėdama viena svečioje šalyje darau ką nors, ko, žinau, atostogaudama su šeima nedaryčiau. Nors man jau per 50-imt, kartą viešėdama Berlyne mečiau sau iššūkį „pagyventi su 20-metės biudžetu“ dvi dienas. Tai reiškia, kad rinkausi ištyrinėti vietas (tuo atveju tai buvo istorinės Antrojo pasaulinio karo vietos), kurioms apžiūrėti nereikėjo išleisti nė euro. Įrodžiau sau, kad keliauti su mažu biudžetu – įmanoma ir netgi smagu!“ – prisiminė Catherine Reichardt.

7. Tikėkite savimi!

Keliauti vienam jau savaime yra iššūkis, tačiau tai, ką gaunate jį priėmę, verta trupučio nerimo kelionės pradžioje. Dauguma keliautojų prisipažįsta, kad grįžę jautėsi laimingi, kad jiems pavyko, jautė sustiprėjusį pasitikėjimą savimi bei atrado naujų požiūrių į gyvenimą apskritai.

Kruize galite prisijungti prie kitų keliautojų kompanijos, o pasiekę „žemę“ – atitrūkti ir tyrinėti naują miestą visiškai vieni.

„Išsinuomojau dviratį tam, kad apžiūrėčiau atokesnes miesto vietas. Sužinojau tiek daug apie save! Apie tai, ką iš tiesų galiu, ir, svarbiausia – ką reiškia būti iš tiesų laimingai“, – įspūdžiais dalinasi keliautoja Nina Schwarzenberg.

8. Duokite sau laiko

Keliauti vienam, reiškia, turėti visišką galią planuoti savo laiką. Vieną dieną galbūt norėsite kuo daugiau pamatyti, kitą – ilsėtis ir tingiai gulėti paplūdimyje.

„Minusas keliaujant su draugais, jog visuomet stengiesi su jais suspėti ir strimgalviais lėkti per muziejus ir lankytinas vietas. Kai keliauju vienas, panyru į tą laisvę būti vienai. Muziejuje čiumpu audiogidą. Taip daugiau sužinau apie eksponatus. Tam, kas mane domina, skiriu tiek laiko, kiek man norisi“, – sako portalo „Lonely Planet“ darbuotojas Alexas Butleris.

Nors man jau per 50-imt, kartą viešėdama Berlyne mečiau sau iššūkį „pagyventi su 20-metės biudžetu“ dvi dienas.

9. Klik! Klik! Klik!

„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Madagaskaras
„Scanpix“/„Caters News Agency“ nuotr./Madagaskaras

Keliauti vienam yra fotografo ar fotografijos mėgėjo svajonė. Gaudykite miesto gatvių šurmulį, ieškokite tobuliausio kampo įspūdingam peizažui užfiksuoti. Norite užfiksuoti ir save? Keliaudami vieni nebūtinai turite daryti vien asmenukes.

„Įsigijau trikojį ir jį imu į keliones tam, kad galėčiau pasidaryti savo nuotrauką įvairiose vietose. Nesvarbu, kaip atrodau iš šono, užfiksuoti tą prisiminimą man yra daug svarbiau. Kartais žmonės pasisiūlo mane nufotografuoti“, – sako kelionių videotinklaraštininkas Paulas Justinas.

10. Klauskite patarimo

Yra tiek daug būdų susiplanuoti kelionę, o šiais socialinių tinklų laikais tikrai paprasta sulaukti patarimų iš vietinių.

„Yra daug kelionių tinklaraštininkų, YouTube kelionių filmukų kūrėjų. Jei jie gyvena šalyje, į kurią keliauju, brūkšteliu jiems žinutę ir paklausiu patarimo apie vertas aplankyti vietas. Dažniausiai jų patarimai – tiek susiję su turistų gausiai lankomomis vietomis, tiek su tomis, kurios yra mažiau žinomos – labai praverčia. Kai kurie iš jų netgi pakvietė susitikti ir kur nors nuvykti kartu“, – sako Austinas Dilmanas.

11. Išbandykite kruizą

Kaip jau minėjome straipsnio pradžioje, jei keliauti vieni pasiryžote pirmą kartą, galite prisijungti prie kelionių organizatoriaus grupės arba, pavyzdžiui, kruizo.

Kruizas, ypač kasdien nugabenantis jus vis į kitą miestą, suteikia kelionei šiek tiek struktūros. Tokiu būdu plaukdami galite prisijungti prie kitų keliautojų kompanijos, o pasiekę „žemę“ – atitrūkti ir tyrinėti naują miestą visiškai vieni.

Shutterstock.com nuotr./Kruizas
Shutterstock.com nuotr./Kruizas

„Mano geriausios savarankiškos kelionės buvo kruizuose! Galite vykti į ekskursijas arba mėgautis klaidžiojimu po miestą, o laive – į valias prisibendrauti su kartu keliaujančiais. Paprasta, saugu ir smagu!“ – sako keliautoja Melanie Bouchard.

12. Taupykite išmintingai

Taupant galima apkeliauti daugiau šalių. Tačiau pagalvokite, ar sutaupyti pinigai yra verti paaukoto laiko ar nepatogumo, kurį teks patirti pasirinkus, pavyzdžiui, kito tipo transportą.

„Kai mėginate užsisakyti paslaugas kuo pigiau, pamėginkite įsivaizduoti, kaip tą dieną jausitės. Pavyzdžiui, ar tikrai verta bus sutaupyti pinigus ir dardėti iš oro uosto autobusu, jo laukti, užuot užsisakius taksi. Taupyti pinigus yra gerai, bet visuomet klausiu savęs, ar tas pigesnis transportas ir laikas, sugaištas keliaujant, to vertas. Juk laikas – taip pat pinigai!“ – pamąstyti ragina keliautoja Edana Sinclair.

13. Nerkite į visišką laisvę

Keliaudami vieni galite aplankyti ką tik norite. Nerkite į naujas patirtis, pasitikėkite savimi, pasikliaukite nuovoka ir priimkite galimybes, kurios galbūt jums pačiam atskleis dar nepažintas jūsų asmenybės puses.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų