Šie kelionių pasai leis nemokamai naudotis traukinių tinklu Europoje tris savaites per dvejų metų laikotarpį. Taip tikimasi paskatinti kelionių traukiniais pasirinkimą, norint sumažinti išmetamųjų dujų kiekį ir prisidėti prie kovos su klimato kaita.
Pilotinis projektas: bilietai 20 tūkstančių jaunuolių
Pilotinio projekto metu nemokami bilietai bus išdalinti 20 tūkst. aštuoniolikmečių ir tai kainuos apie 12 mln. eurų.
Tiesa, reikia paminėti, kad Baltijos šalys (Lietuva, Latvija, Estija), Kipras ir Malta nepriklauso bendrajam „InterRail“ tinklui, tačiau šias šalis žadami prijungti prie bendros pasiūlymo schemos ir suteikti galimybę nemokamai keliauti vietiniais traukiniais ar keltais.
Šis pasiūlymas Parlamente buvo sutiktas teigiamai, daugiausiai diskutuojant apie poreikį atrasti finansavimo šaltinius tokios idėjos įgyvendinimui.
Europos Komisijos narė Violeta Bulc, atsakinga už transportą, šią idėją vadina puikia, tačiau neatsisako ir galimų alternatyvų: „Mes taip pat galime svarstyti variacijas įgyvendinant šią nuostabią idėją. Patrauklus būdas būtų rengti atvirą loteriją visiems 18 metų jaunuoliams, kurioje jie galėtų laimėti didelį kiekį nemokamų bilietų“.
Idėja suteikti nemokamos kelionės po Europą galimybę sulaukus 18-os metų Parlamente sutikta palankiai ir ją palaiko visos didžiosios partijos, o 2018 m. bendrijos biudžete yra skirtas finansavimas pilotiniam projektui – 20 000 bilietų, tiems, kurie sulauks 18-ojo gimtadienio šiemet.
Kelionės traukiniu yra vienas iš seniausių keliavimo būdų, nepraradęs savo aktualumo ir vis dažniau grįžtantis į keliautojų planus – net 58 proc. europiečių kelionę traukiniu vertina labai gerai arba gerai. Kelionės traukiniu populiarėja ir dėl didinamo komforto kelionės metu – atnaujinamų traukinių, gero aptarnavimo, švaros, bevielio interneto.
Judėjimas #DiscoverEU
Idėjos apie nemokamas keliones jaunimui pradžia – judėjimas #DiscoverEU, skatinantis jaunuolius, mėgstančius keliauti, burtis į vieną platformą ir išsakyti savo nuomonę apie nemokamos kelionės poreikį ir svarbą.
Idėjos autorius – EP narys vokietis Manfredas Weberis, kuris trumpai apibūdina savo sumanymą: „Tokia programa suteiktų galimybę jauniems žmonėms, nepaisant jų socialinės padėties, atrasti Europos įvairumą, taip pat keliauti nekenkiant aplinkai.“
DiscoverEU „Facebook“ paskyroje šiuo metu yra daugiau kaip 72 tūkst. jaunuolių, kurie pritaria šiam projektui, dalinasi kelionių akimirkomis, informacija apie patogiausius maršrutus ir visa, kas susiję su saugiomis ir patogiomis kelionėmis traukiniu skirtingose šalyse.
Mokiniai: būtų nerealu!
Ką apie tai mano patys jaunuoliai? Tinklaraštis Euroblogas.lt pasiteiravo gimnazistų nuomonės apie keliones po Europą traukiniu.
Kauno Kovo 11-osios gimnazijos moksleivė Agnė Kadžiulytė
„Nebuvau girdėjusi apie šį pasiūlymą, tačiau labai džiaugiuosi išgirdusi. Pati labai mėgstu keliauti ir tikrai dažnai naudojuosi traukiniu. Man kelionė traukiniais – labai patrauklus būdas pažinti aplinką. Būtų labai nerealu gauti galimybę pamatyti Europą, o jei dar keliauti su draugais – geriausias nuotykis gyvenime. Manau, gal būtų kiek baisoka keliauti vienai, bet, kita vertus, išmokčiau daug savarankiškumo.
Mano siūlymas − reikėtų pagalvoti apie anketas, kurias užpildžius galima būtų gauti tokią dovaną, nes gal Europoje ne visi jaunuoliai naudotųsi šiuo pasiūlymu. Gavusi tokią dovaną pirmiausia norėčiau nukeliauti į Vokietiją. Berlynas – mano svajonių miestas!“.
Moksleivis Dovydas Bajerčius
„Manau, kad tai vertas dėmesio pasiūlymas. Kelionės ir kitų šalių pažinimas yra gera mintis ir dar būtent traukiniais – šį kelionės būdą vertinu kaip gerokai patrauklesnį ir patogesnį. Gali daug pamatyti važiuodamas traukiniu, jis gerokai tvarkingesnis ir saugesnis (mažiau kliūčių keliuose). Aš manau, kad tikrai naudočiausi šia galimybe. Bet turbūt ne visi norėtų, nes būna kad ir savo šalyje ne visas galimybes išnaudoja, ne visiems ji būtų aktuali. Mano nuomone, tai nebūtų tinkama visiems, tačiau didžioji dalis aktyvių jaunuolių tikrai pasinaudotų šia galimybe.
Aš labiausiai norėčiau pakeliauti per Baltijos valstybes ir geriau pažinti kaimynines šalis.
Planuojama, kad pristačius pasiūlymą, juo pasinaudotų apie 50-70 proc. aštuoniolikmečių, kurių šiuo metu ES yra daugiau kaip 5,4 mln.
Kiekvienais metais „InterRail“ sistema keliauja apie 300 tūkstančių jaunų žmonių, kuriems kelionės visais tinklo geležinkeliais kainuoja nuo 200 iki 479 eurų (priklausomai nuo kelionės trukmės) ir leidžia laisvai keliauti per 30 šalių.
Planuojama, kad pristačius pasiūlymą, juo pasinaudotų apie 50-70 proc. aštuoniolikmečių, kurių šiuo metu ES yra daugiau kaip 5,4 mln.
Šiais metais pilotinio projekto metu bus išdalinti 20 000 „InterRail“ kelionės pasų (3 savaičių kelionės visame „InterRail“ tinkle galimybė) ir šio projekto metu bus išbandomos sistemos, kaip informuoti jaunuolius apie šią galimybę ir kaip ja pasinaudoti. Bus sprendžiami klausimai, kaip valdyti didelius keliaujančio jaunimo srautus ir pasirūpinti jų saugumu kelionės metu.
Jei norite plačiau sužinoti apie programą, sekite naujienas „Facebook“ paskyroje „DiscoverEU“.