Tiesa, žurnalistai pašmaikštavo. Vis dėlto net vardindami neva neigiamus dalykus Lietuvoje, jie iš tiesų pabrėžia mūsų šalies išskirtinumą ir patrauklumą svečiams iš užsienio.
1. Tai mirusios Europos centras
Reikia pasakyti, kad dėl Europos centro turėjimo ginčijasi net kelios šalys, pavyzdžiui, Baltarusija ir Vengrija.
Tačiau vieta netoli Purnuškių kaimo Europos centru paskelbta tai nustačiusių mokslininkų. Tad abejonių turėtų nebekilti. Garbingą titulą įamžino paminklas, netoli – Europos Parkas. Tai – po atviru dangumi esantis didžiulis Europos centro muziejus.
2. Ji pigi kaip bulvių traškučiai
Lietuvos sostinė Vilnius nuolat patenka į pigiausių miestų savaitgalio kelionėms Europoje sąrašus. Bokalą alaus čia galima rasti už 2,5 Eur.
„Praleiskite laiką atrasdami nuostabią atmosferą vaikštinėdami po siauras gatveles viename didžiausių viduramžių senamiesčių Rytų Europoje“, – rekomenduoja „The Tepegraph“ kelionių žurnalistas Adrianas Bridge, pridūręs, jog čia galima rasti tikrą baroko, gotikos, renesanso architektūros lobį. Būtina pasimėgauti ir puikiu naktiniu gyvenimu kartu su vietiniais vilniečiais.
3. Tai vieta, kur gimsta kino filmai ir serialai
„BBC“ vieną iš didžiulio susidomėjimo sulaukusių mini serialų „Karas ir taika“ filmavo Lietuvoje ir Latvijoje. Tačiau tai nebuvo pirmasis mūsų šalyje nufilmuotas tarptautinis kino projektas. „Lietuvoje filmai kuriami metų metus“, – rašo John Gimlette, kuris leidosi aplankyti TV serialo „Karas ir taika“ filmavimo vietų ir jas aprašė „The Telegraph“. Pasak jo, dažnai kino filmų kūrėjų pageidavimu Lietuva „tampa“ Rusija, tačiau čia nufilmuoti ir atkurti ir Tudorų Anglijos (Elžbietos I) laikai ir net Šervudo giria, kurioje už teisybę ir lygybę kovojo Robinas Hudas.
4. Jie turi košmarišką vietą – Kryžių kalną
Į Šiaurę nuo Šiaulių esantis Kryžių kalnas čia stūkso nuo 1831 metų. Dabar jis pilnas kryžių – nuo mažų iki didžiulių su nukryžiuotu Jėzumi Kristumi, čia yra ir Mergelės Marijos skulptūrų. Visa tai ant kalno paliko pamaldūs katalikų piligrimai ir Lietuvos patriotai. Tikslų kryžių skaičių įvardinti sudėtinga, tačiau manoma, kad šiuo metu ant jo gali būti maždaug 100 000 kryžių.
5. Dar vienas keistas kalnas – Raganų
Lietuviai turi ne tik Kryžių kalną, bet ir Raganų. Jis yra Kuršių nerijoje, netoli Juodkrantės. Miške įkurtoje skulptūrų galerijoje yra apie 80 charakteringų medinių kūrinių, kurios turi simbolinę reikšmę Lietuvos folklore ir pagoniškose tradicijose.
6. Lietuva draugauja su Islandija
Visi myli islandus, tiesa? Bet lietuviai ypač. Islandija buvo pirmoji, oficialiai pripažinusi nepriklausomybę paskelbusią Lietuvą 1991 metais. Atsidėkodami už tai lietuviai Vilniuje vieną iš centre esančių gatvių pavadino Islandijos gatve.
7. Lietuvoje yra didžiulės nuostabaus smėlio kopos
Lietuvos pajūris turi nuostabų kampelį – Kuršių neriją. Tai pusiasalis su smėlio kopomis, skiriantis Kuršių marias nuo Baltijos jūros. Šiaurinė nerijos pusė priklauso Lietuvai. Kita dalis – Kaliningrado sričiai.
Kuršių nerija yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Šią vietą aplankęs „The Telegrahp“ žurnalsitas Matthias Lüfkens sakė: „Tai retas gamtos stebuklas, kurį valstybei pavyko užkonservuoti net Sovietų Sąjungos laikais. To meto valdžia užsieniečiams draudė čia įkelti koją“. Dabar tai padaryti galima laisvai.
Kuršių nerija – viena žinomiausių ir lankomiausių Lietuvos turistinių vietų.
8. UNESCO paveldo sąraše yra ir daugiau vietų iš Lietuvos
Ne tik Kuršių nerijos unikalumą saugo UNESCO. Į jo sąrašą įtrauktas ir Vilniaus senamiestis, Kernavės archeologinė vietovė, Struvės geodezinis lankas. Pastaroji – tai apie 2820 km ilgio trianguliacijos grandinė, skirta tiksliam Žemės dienovidinio lanko ilgiui nustatyti ir apskaičiuoti geriausiai atitinkančio Žemės formą ir dydį elipsoido parametrus.
9. Lietuvoje interneto ryšys yra visur
Galite tikėti arba ne, tačiau Baltijos šalys turi vieną greičiausių šviesolaidžio interneto ryšį Europoje. Lietuvoje internetas yra praktiškai visur.
10. Vilnius gali pasigirdi nuostabia katedra
Neoklasikinė Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika baigta statyti 1783 metais.
11. Vilniaus universitetas – ne mažiau įspūdingas
Jis yra vienas seniausių universitetų Europoje, įkurtas 1579 metais.
12. Kažkada Lietuva buvo didžiausia valstybė Europoje
Stebinantis faktas yra tas, jog kažkada Lietuva buvo didžiulė ir galinga valstybė. Į Lietuvos Didžioji Kunigaikštystės (LDK) teritoriją įėjo Lietuva, Baltarusija, Ukraina, Lenkija ir Rusija.
13. Kur saugomi audringos praeities paminklai?
XX a. Lietuva buvo okupuota ir vokiečių (nacių) ir rusų (sovietų). Viso to liudininkai – paminklai – šiuo metu saugomi vienoje vietoje – Grūto parke, kuris yra greta Druskininkų. Jie čia suvežti po 1991 metų, Lietuvai atkūrus nepriklausomą valstybę. Be paminklų čia galima išvysti ekspozicijų, liudijančių, kaip lietuviai gyveno Sovietų Sąjungos laikais.
14. Jei tokie dalykai jums patinka – važiuokite į Žemaitiją
Žemaitijos nacionaliniame parke, Plokštinės kaime, galima aplankyti požeminę balistinių raketų paleidimo aikštelę ir Šaltojo karo laikų ekspoziciją.
15. Ypatinga Nacionalinė dailės galerija
Blokiniame pastate galima rasti daugybę puikių Lietuvos menininkų kūrinių. Galerija yra Vilniuje, daugiau informacijos apie ją – www.ndg.lt.
16. Vilniuje yra viena neįtikėtiniausių Europos skulptūrų
Tai paminklas legendiniam Amerikos gitaristui ir dainininkui Frankui Zappai. Šis savamokslis muzikantas gimė Baltimorėje, o mirė Los Andžele. Tačiau Lietuvoje jis laikomas laisvės šaukliu, todėl 1995 metais Vilniuje jam pastatytas paminklas (skulp. Konstantinas Bogdanas, idėjos autorius – Saulius Paukštys).
„F.Zappos skulptūra yra komunizmo pabaigos simbolis. Tuo pačiu ji pažymi, kad ne viskas tuomet buvo tamsu ir niūru. Sąžiningas požiūris“, – rašo „The Telegraph“. Paminklas stovi K.Kalinausko gatvėje.