5 Šiaulių netikėtumai

„Oho!“ – ar dažnai taip pasakote pirmą kartą lankydamiesi nepažįstamame mieste? Šiauliuose tai ištarti galėsite bent 5 kartus. Štai kodėl:
Centų kambarys
Centų kambarys / Šiaulių TIC nuotr.

1. „Centų kambarys“

Šiaulių TIC nuotr./Centų kambarys
Šiaulių TIC nuotr./Centų kambarys

Paminklą buvusiai valiutai litui galima aplankyti Šiaulių universiteto bibliotekoje. Ten įkurtas „Centų kambarys“. Visai erdvei išklijuoti panaudota 157 tūkst. 130 monetų, kurių bendra vertė – 3463 litai 69 centai (1003.15 Eur). Jau užsukę į biblioteką pavartykite ir didžiausią Lietuvoje knygą. Būtent tame kambaryje yra patys brangiausi tapetai įvairiomis prasmėmis – atminties, istorijos ir finansine.

2. Paminklas mokytojui

Šiaulių TIC nuotr./Paminklas mokytojui Šiauliuose
Šiaulių TIC nuotr./Paminklas mokytojui Šiauliuose

„Pirmoji diena“ – paminklas ne vien šviesuoliui, pedagogui, publicistui, visuomenės veikėjui, vadovėlių mokykloms autoriui Jonui Murkai, bet, apskritai, bene pirmasis paminklas Mokytojui Lietuvoje. Tai gražus mecenatorystės pavyzdys. Skulptūros pagrindas – knyga, simbolizuojanti žinių šaltinį, iš kurio išauga medis. Jo viršuje įsikūręs juodas rutulys simbolizuoja tamsą, pro kurią besiskverbiantys spinduliai mena šviesą, ardančią tamsą. Švietėjiška šviesa sklinda į šešias pasaulio šalis.

3. Patranka Baltuosiuose rūmuose

Šiaulių TIC nuotr./Šiaulių Baltieji rūmai, Venclauskių namai
Šiaulių TIC nuotr./Šiaulių Baltieji rūmai, Venclauskių namai

Prie įėjimo į Šiaulių Baltuosius rūmus, Venclauskių namus, lankytojus pasitinka patrankos pabūklas. Tai XVII-XVIII a. švedų patrankos vamzdis, 1935 m. atvežtas į Šiaulius iš likviduoto Klaipėdos uosto muziejaus. Patranka greičiausiai buvo naudota Septynerių metų kare (1756–1763), bet to patvirtinti ar paneigti istorikai negali. Patranka pagaminta iš plieno, jos ilgis – 138 cm. Patranka prie Venclauskių namų stovi jau daugiau nei 50 metų, todėl yra tapusi savotišku namų simboliu. Šiaulių miesto gyventojai Venclauskių namus kartais vadina rūmais prie patrankos.

4. Batų medis

Šiaulių TIC nuotr./Batų medis Šiauliuose
Šiaulių TIC nuotr./Batų medis Šiauliuose

Miesto bulvare auga medis, ant kurio šakų vis daugėja batų porų. Geriausiai jos matomos, kai medis numeta lapus. Tačiau net vasarą įdomu paskaičiuoti, kiek ir kokių batų ten primėtyta. Kaip jie ten atsirado? Riedlentėmis, riedučiais, BMX dviračiais važinėjantys paaugliai po sezono ten, ant šakų, sumeta savo avalynę.

5. Sunkiausia ir didžiausia knyga

Šiaulių TIC nuotr./Sunkiausia ir didžiausia knyga
Šiaulių TIC nuotr./Sunkiausia ir didžiausia knyga

Tokios tikrai nepaskaitysite lovoje prieš miegą, mat Viliaus Purono kūrinys sveria net 113,669 kg, knyga yra 1,25 m aukščio, 90 cm pločio, 25 cm storio. Joje istorikų ir kraštotyrininkų tyrinėjimai, išvados, prielaidos, taip pat legendos, šiauliškių literatų ir muzikų kūriniai apie Salduvės piliakalnį bei jo ateities viziją. Be lietuvių keli straipsniai yra latvių ir prūsų kalbomis. Knyga iliustruota įvairių laikmečių dailininkų darbais bei koliažais. Leidinį rasite Šiaulių universiteto bibliotekoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis