Tačiau šią, vieną mėgstamiausių lietuvių atostogų krypčių, gaubia daugybė stereotipų ir nepagrįstų mitų. Visus juos griauna Ramunė Lenkauskaitė, „Tez Tour“ kelionių ekspertė, daugelį metų dirbusi gide Egipte ir puikiai žinanti visus šalies niuansus.
1. Egipte nuolat kepina kaitra
Taip, vasaros mėnesiais Egipte termometro stulpelis kyla iki 40-ties ir aukštesnės padalos, tačiau dėl sauso oro, karštis čia yra lengviau pakeliamas. Beje, nuolat pučia lengvas brizas. Tačiau poilsiautojai, norintys mėgautis kiek mažesne kaitra, gali pasirinkti rudens ar žiemos mėnesius šios šalies aplankymui.
„Vėlyvą rudenį, žiemą, ankstyvą pavasarį poilsiautojus pasitinka nuosaiki šiluma, o naktimis būna netgi gaiviai vėsu. Tad net ir nemėgstantys kaitros čia gali atostogauti, tereikia atsižvelgti į sezoniškumą“, – apie Egipte visus metus trunkantį šiltąjį sezoną pasakoja R.Lenkauskaitė, „Tez Tour“ klientų aptarnavimo skyriaus vadybininkė.
2. Egiptą verta rinktis tik ramiam poilsiui paplūdimiuose
Taip, Egiptas garsėja savo plačiais paplūdimiais ir visus metus lepinančia šiluma. Vis tik tai – nėra vienintelė priežastis aplankyti šią šalį.
„Dėl visus metus šiltos Raudonosios jūros bei tinkamo vėjo, Egiptas sutraukia daugybę buriuotojų, jėgos aitvarų ir kitų ekstremalių vandens pramogų entuziastų. Hurgados, Marsa Alamo, El Gunos, Sal Hašišo kurortai jiems – tikras rojus. Tačiau skaidrus vanduo ir koralinių rifų gausa nepalieka abejingų tiek pradedančiųjų, tiek patyrusių nardytojų. Egipto povandeninio pasaulio grožybės geriausiai atskleidžiamos Hurgados, Šarm aš Šeicho, Marsa Alamo, Dahabas kurortuose“, – dalijasi kelionių entuziastė.
Pasak jos, Egipto istorija taip pat nepalieka abejingų. Tad ramiai leisti dienas paplūdimiuose neleis Egipto piramidės, šventyklos bei kiti faraonų laikus menantys statiniai – visa tai tiesiog būtina pamatyti viešint šiame krašte.
3. Ši šalis nepatiks lietuviams, pratusiems prie tvarkos ir švaros
R.Lenkauskaitė patvirtina, jog čia galioja savitos tradicijos, vairavimo bei aptarnavimo kultūra, vyrauja mums neįprasti kvapai ir garsai. Vis tik ji siūlo atsižvelgti į vieną svarbią rekomendaciją.
„Vykstant į Egiptą, reikia pamiršti visus mus lydinčius stereotipus bei išankstinius įsitikinimus. Tik atvykus atvira širdimi, galima pamatyti originalųjį Egiptą, pažinti jo gyventojus, suprasti vietines tradicijas. Tik taip šalis atsiskleis visu savo unikalumu ir autentiškumu“, – pataria kelionių ekspertė.
Vis tik ji atkreipia dėmesį, kad nors už viešbučio teritorijos šiukšlių ir netvarkos išties galima išvysti, viešbučiuose galioja mums įprastos švaros taisyklės: kambariai nuolat tvarkomi, personalas tinkamai atlieka savo darbą.
4. Egiptiečiai labai įkyrūs, rodo itin daug dėmesio moterims
Tiesa ta, kad egiptiečiai labai draugiška tauta, jie dėmesingi, paslaugūs, svetingi, atviri, smalsūs, tad ir savo emocijas bei jausmus reiškia itin atvirai.
R.Lenkauskaitė pabrėžia, kad savo rodomu dėmesiu vietiniai gyventojai tikrai nenori įžeisti atvykusiųjų ar priversti juos pasijusti nejaukiai. Taip, mums įprasta subtiliau ir rezervuočiau reikšti emocijas, tačiau šioje musulmoniškoje šalyje nereikia visko vertinti per savo patirties prizmę. Tuomet ir vietinių prekeivių bendravimas tikrai neatrodys įkyrus, o vietinių vyrų komplimentai turistėms nevers raudonuoti.
Nereikėtų vengti ir kontakto su prekybininkais. Tiesiog būtina apsilankyti vietiniame turguje, derėtis su prekeiviais – būtent taip galima patirti dalį autentiškos vietinės kultūros. Taip pat turguje gausu ir kokybiškų bei originalių, lauktuvėms itin tinkančių prekių – prieskonių, tradicinių drabužių, papuošalų, rankų darbo kvepalų. Beje, vietiniai didelį dėmesį skiria vaikams, juos kalbina, vaišina, tad apsilankymas turguje – maloni pramoga bus ir mažiesiems keliautojams.
5. Egipte draudžiama dirbti moterims
Matant Egipte dirbančius kone vien vyrus, gali susidaryti klaidingas įspūdis, jog dailiosios lyties atstovėms šioje šalyje nėra leidžiama dirbti, jos privalo būti namuose ir rūpintis šeima. Vis tik tiesa yra kiek kitokia.
„Moterims Egipte tikrai nėra draudžiama dirbti – čia skatinamas moterų išsilavinimas, karjeros siekis. Vis tik sprendimas savo laiką skirti namams ir rūpintis vyru bei vaikais dažniausiai yra jų pačių sprendimas. Taip, tam įtakos turi ir religiniai įsitikinimai, leidžiantys susidaryti įspūdį, jog šeimos poreikiai moteriai turėtų būti aukščiau už asmeninius tikslus bei karjerą, o vyro pareiga – išlaikyti šeimą“, – pasakoja Egipto tradicijų žinovė.
6. Šiurpą kelia religinės tradicijos
Dauguma Egipto žmonių išpažįsta islamo religiją bei nuoširdžiai laikosi jos tradicijų. Tad pirmą kartą atvykusiems į musulmonišką kraštą, nejaukiai gali skambėti azanas – iš minaretų sklindantis kvietimas musulmonus melstis, ar nuostabą kelti jų tradicija apsiprausti prieš einant į mečetę.
Vis tik kiekvienos religijos normas reikia priimti tokias, kokios jos yra, o ne lyginti jas su mums įprastesnėmis. Tad norint išvengti nors ir netyčinio, tačiau nepagarbaus elgesio vietinių atžvilgiu, prieš vykstant į šį kraštą, verta susipažinti su čia galiojančiomis religinėmis tradicijomis.
„Būtina atminti, jog einant į mečetę reikės nusiauti batus, dėvėti pečius ir kojas dengiančius drabužius, moterims – ir galvos apdangalus. O valgant, svarbu maistą imti dešine ranka – kairė, pagal musulmonišką tradiciją, yra laikoma nešvaria. Taip pat dera vengti dieną viešai valgyti ir gerti Ramadano metu“, – vardija „Tez Tour“ atstovė ir priduria, jog religinės tradicijos itin svarbios vietiniams gyventojams, tad laikydamiesi jų, parodysime deramą pagarbą egiptiečiams.