1. Boulingo rutulių paplūdimys, Kalifornija
Wikimedia.org nuotr./7 įspūdingiausi ir keisčiausi pasaulio paplūdimiai |
Apvalūs, taisyklingos formos akmenys – galbūt iš tiesų nėra toks ypatingas reiškinys kaip, pavyzdžiui, žalias paplūdimio smėlis ir dingstančios jūros bangos. Tačiau jei kada patys atsidursite šiame Kalifornijos paplūdimyje ir savo akimis pamatysite apvalius, tobulos formos akmenis, kuriuos pakrantėje sudėjo profesionalus boulingo žaidėjas, tikrai neliksite abejingas. Akmenys, geriausiai matomi atoslūgio metu, tokie lygūs, jog patikėti, kad tai gamtos darbas, itin sunku. Jie taip tvarkingai nuglūdinti ir taip tvarkingai sudėlioti pakrantėje – tarsi kas nors specialiai jų būtų čia pridėliojęs. Reikėtų pridurti, jog akmenys šioje vietoje niekur nejuda ir per amžius išlieka toje pačioje vietoje.
2. Harboro sala, Bahamai
Wikimedia.org nuotr./7 įspūdingiausi ir keisčiausi pasaulio paplūdimiai |
Harboro sala, arba „Briland“, – viena iš apytiksliai 700 Bahamų archipelagą formuojančių salų Atlanto vandenyne į šiaurę nuo Kubos. Jos saule ir žydra pakrante nuolat mėgaujasi tik kokie 2 000 vietinių gyventojų, o sutikti kiti turistai dažniausiai esti amerikiečiai, nes nuo Majamio iki salos – tik kiek daugiau kaip 300 km. Poilsiautojai Harboro salą renkasi dėl vieno iš gražiausių Bahamų paplūdimių, vadinamo „Rožiniu smėliu“ (ang. „Pink Sands“), besidriekiančio beveik per visą rytinę salos pakrantę – apie 5 km. Paplūdimys taip vadinamas dėl su smėliu susimaišiusių į miltus virtusių koralų, uolienų bei kriauklių dalelyčių, spalvinančių smėlį švelniu rožiniu atspalviu.
3. Stiklo paplūdimys, Kalifornija
Wkimedia.org nuotr./Žėrintis Stiklo paplūdimys Kalifornijoje |
Stiklo paplūdimys (ang. Glass Beach) plyti netoli nuo Forto Brego, Kalifornijos MacKerricher‘o nacionaliniame parke. Savo vardą paplūdimys įgavo dėl to, jog gana plati vandenyno pakrantės dalis padengta įvairaus dydžio stikliukais. Dažnai per juos net nesimato smėlio. Šio neįprasto paplūdimio istorija prasideda nuo praeito šimtmečio 40-ųjų. Tais laikais visos netoliese esančio miestelio šiukšlės buvo vežamos į šiandienos Stiklo paplūdimio vietą. Kuomet suverstų šiukšlių krūvos kritiškai padidėdavo, jas tiesiog padegdavo. Istorija tęsėsi per 20 metų. Tačiau 1967-aisiais miesto valdžia ir aplinkosauginės organizacijos nutarė panaikinti šiukšlyną. Remiantis įvairiais reglamentais didžioji dalis didelių šiukšlių buvo išvežta kitur, tačiau ką gi daryti su „stiklo šukių jūra“, padengusia visą pakrantę? Štai čia ir suveikė stebuklinga vandenyno galia. Nepraėjo ir pusmečio, kai ši šiukšlyno teritorija virto švariu, gražiu ir itin ypatingu vandenyno paplūdimiu. Vandenynui užteko vos pusmečio laiko ir iš aštrių primėtytų stiklo šukių bei kitų aštrių daiktų kalnų atsirado lygių ir nugludintų spalvotų stikliukų paplūdimys. Abejingų jis nepalieka ir visus sužavi savo pasakišku žėrėjimu.
4. Papakolea paplūdimys, Havajai
123rf.com nuotr./7 įspūdingiausi ir keisčiausi pasaulio paplūdimiai |
Viename iš Havajų salos paplūdimių, Papakolea, esančiame netoli pietinio salos iškyšulio „South Point“, smėlis nusidažęs neįprasta žalia spalva. Šią spalvą suteikia mineralo olivino smiltelės, esančios smėlyje. Už savo neįprastą spalvą pakrantė turi būti dėkinga iš pelenų, po ugnikalnio išsiveržimo, susiformavusiai kūgio formos kalvai, kuri veikiama erozijos po truputį irsta, o atitrūkę jos gabalai ritasi į paplūdimį. Ši kalva, apsupusi Papakolea paplūdimį yra labai turtinga olivinu, – mineralu, kuris atrodo žalias dėl jame esančių nikelio priemaišų. Nors olivino mineralas pats savaime nėra retas, tačiau mokslininkams nėra įprasta jo sutikti tokioje didelėje koncentracijoje. Dideliais kiekiais šis mineralas yra randamas tik Mėnulyje ir Marse. Galbūt būtent šis faktas ir paaiškina, kodėl Papakolea atrodo taip nežemiškai.
5. Chandipur paplūdimys, Indija
Wikimedia.org nuotr./7 įspūdingiausi ir keisčiausi pasaulio paplūdimiai |
Jūra šiame paplūdimyje krečia tikrų tikriausius pokštus: ji tiesiog dingsta. Taip yra todėl, jog Chandipur paplūdimyje, esančiame Bengalijos įlankoje, du kartus per dieną vyksta atoslūgiai. Vanduo nuo kranto nutolsta apie 5 km. Tuo metu galima smagiai pasivaikščioti po paplūdimį bei pamatyti įvairių jūros gyvių, koralų, kriauklių ir raudonų krabų.
6. Perisos paplūdimys, Santorinas, Graikija
123rf.com nuotr./7 įspūdingiausi ir keisčiausi pasaulio paplūdimiai |
Perisos pakrantė dar vadinama Juoduoju paplūdimiu. Toks jis tampa nuo smulkių juodų akmenėlių. Tiesa, maudytis šiame paplūdimyje pavojinga, nors jūros ežių nėra, tačiau dugnas labai slidus, nes po kojomis didžiuliai nugludinti akmenų luitai. Tačiau čia galima pamatyti kitą populiariojo Santorino pusę, ne tokią išblizgintą, bet ne mažiau žavią.Juodo smėlio paplūdimys ilgas, besitęsiantis palei visą salos pakrantę, tad vietos užtenka visiems turistams. Keliaudami čia nepamirškite prigriebti su savimi ir patikimų šlepečių: juodas smėlis labai įkaista saulėje.
7. Milžinų kelias, Šiaurės Airija
Wikimedia.org nuotr./7 įspūdingiausi ir keisčiausi pasaulio paplūdimiai |
Milžinų kelias yra Šiaurės Airijos pajūryje, Antrimo grafystėje susidariusi didžiausia lavos plynaukštė Europoje. Šis geologinis darinys atsirado maždaug prieš 60 mln. m., ka Šiaurės Amerikos ir Eurazijos žemynai, iki tol susijungę, pradėjo skirtis. Tarp jų atsivėrė Atlanto vandenynas ir pamažu plėtėsi nuo vulkaninio rifto, einančio išilgai vidurio kalnagūbrio. Airija, su daugybe veikiančių ugnikalnių, kaip tik yra ties šiuo riftu. Prasidėjus žemynų judėjimui, šiame antsprūdyje susidarė Airijos ir Škotijos lavos plotai. Kietėdama ji traukėsi, o traukimosi jėgos buvo taip lygiai pasiskirsčiusios, kad lava suskilinėjo geometriškai tiksliai. Šioje lavoje buvo pastovus bazalto kiekis. Bazaltiniai Milžinų kelio stulpai vidutiniškai yra 46 cm pločio ir 1–2 m aukščio. Plačiausia tako vieta – 180 m, ir jis yra 150 m nusidriekęs į jūrą. Suskaičiuota, jog Milžinų kelią sudaro apie 40 000 stulpų.