„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Agluonėnuose atkurtos unikalaus malūno konstrukcijos tapo muziejaus dalimi

Agluonėnų etnografinės sodybos prieigos per kelerius metus pasikeitė neatpažįstamai. Sodybą apsupo net trys naujutėlaičiai statiniai, kuriuose įkurdinta unikalaus malūno ekspozicija.
Agluonėnų etnografinės sodybos kieme atkuriamas malūnas
Agluonėnų etnografinės sodybos kieme atkuriamas malūnas / Agluonėnų etnografinės sodybos nuotr.

Lietuvninkui Jonui Geniui kadais priklausiusio malūno sparnai sukosi Kantvainių kaime šalia Agluonėnų.

Tačiau ilgainiui pažangiam ūkiniam objektui savo funkcijų nebeatliekant malūnas įtrauktas į technikos paminklų sąrašą. Net Rumpiškių liaudies buities muziejuje buvo įkurdintas. Tik per kelis dešimtmečius deramo dėmesio nesulaukė. Kad malūno konstrukcijos visiškai nesupūtų, o jo istorija nenugrimztų praeitin, kadais pažangaus technologinio įrenginio detalės pargabentos atgal į Klaipėdos kraštą. Įkomponuotos jos naujutėlaitėje Agluonėnų etnografinės sodybos prieigose duris atvėrusioje ekspozicijoje.

Agluonėnų etnografinės sodybos nuotr./Atkuriamas malūnas
Agluonėnų etnografinės sodybos nuotr./Atkuriamas malūnas

„Pristatoma ekspozicija – tai naujas pasiūlymas rajono gyventojams ir svečiams įdomiai praleisti laiką, išgirstant neįtikėtiną malūno ir jo šeimininkų istoriją. Sukurtoje ekspozicijoje bus galima ne tik apsilankyti, dalyvauti ekskursijose, bet ir sukurtose edukacijose. Turime paruošę užduočių knygelę moksleiviams, vyresniems siūlysime edukaciją su Lego konstruktoriais, ateityje planuojame renginių bei kūrybinių dirbtuvių susijusių su malūnininkyste ir kepiniais“ – apie atsinaujinusią Agluonėnų etnografinę sodybą pasakoja Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė.

Agluonėnų etnografinės sodybos nuotr./Atkuriamas malūnas
Agluonėnų etnografinės sodybos nuotr./Atkuriamas malūnas

Kad J.Genio malūnas vėl liudytų turtingą Agluonėnų praeitį, bendram darbui susitelkė muziejininkai, istorikai, švietimo ir kultūros atstovai, vietos gyventojų bendruomenė. Ir nors malūno sparnų sukantis jau neišvyti, apie jo unikalumą kalbama net ir praėjus šimtmečiui. Sako jo konstrukcijas malūnininkas pirkęs ir parsivežęs iš Vokietijos. Statinys buvęs keturių aukštų ir siekė 13 metrų neskaitant sparnų. Medinio karkaso ir skiedromis apkaltais šonais, su priestatėliu, pastatytas ant ratelių ir važiuojantis žiediniu bėgiu – tokį jį buvus liudija istoriniai šaltiniai. Kai vėjo būta per stipraus, keturis malūno sparnus malūnininkas galėjo reguliuoti specialiomis žaliuzėmis nestabdydamas malūno.

Kaip atrodo išsaugotos ir restauruotos kadais pažangaus technologinio įrenginio detalės, kviečiame pasmalsauti atvykus į Agluonėnų etnografinę sodybą Klojimo g. 9, Agluonėnai.

Teatralizuotas ekspozicijos „Vėjo milžino istorija“ atidarymas – gruodžio 20 d. 10.00–10.30 val.

Jo metu „Vėjo milžino“ istoriją kurs eksperimentais netradicinėse erdvėse žiūrovus žavintis Ernsto Vicherto teatras, Teodoro Kuršaičio pagrindinės mokyklos šokėjai ir menininkas Kristijonas Lučinskas. Pageidaujantieji kviečiami ir į baigiamąją projekto konferenciją. Jos programa pridedama

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“