Akmenėje – ekskursijos į Marsą

Svarstydami, kurį Lietuvos kampelį aplankyti artėjantį savaitgalį, retas žemėlapyje žvilgtelėtume į Akmenės rajoną. Daugeliui mūsų – tai tik pilko cemento žemė. Tačiau po šiuo įvaizdžiu slepiasi stebinantys karjerų vaizdai ir unikalus geologinis bei industrinis paveldas.
Akmenė
Akmenė / Giedrės Šadeikaitės nuotr.

„Turime daug, bet dar nemokame to tinkamai parodyti, atskleisti“, – teigia jaunas ambicingas Ventos regioninio parko darbuotojas Justas Teišerskis, kartais keliautojams surengiantis išskirtines ekskursijas po žadą užgniaužiančias kalvotas karjerų erdves.

Viktorijos Bružaitės nuotr./Akmenė – industrinio turizmo vieta
Giedrės Šadeikaitės nuotr./Akmenė – įdomi, bet dar neišnaudota industrinio turizmo vieta

Gamtos ir geologiniai turtai

Akmenės rajono bendruomenės nariai vieningai sutaria – krašto unikalumas ir stiprybė slypi gamtos ir geologiniame pavelde. Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas gausus ne tik natūralių buveinių, augalų ir gyvūnų rūšių, tačiau ir įdomių darinių – pelkių akių ir ežerokšnių. Tiesa, siekiant išsaugoti unikalią gamtą, dideli turistų srautai čia nėra leidžiami, tačiau atsakingi keliautojai gali iš arčiau prisiliesti prie pelkių pasaulio užsisakydami ekskursiją specialiai įrengtu mokomuoju taku, kuris veda pro pievos, miško, pelkės ekosistemas.

Viktorijos Bružaitės nuotr./Kamanų rezervatas
Kamanų rezervato nuotr./Kamanų rezervatas

Ventos regioniniame parke upių ir upelių gausa sukuria puikias vandens turizmo galimybes, keliaujantys baidarėmis čia gali pamatyti įvairias saugomas augalų, paukščių ir vabzdžių rūšis. Šiuo metu rengiami infrastruktūros projektai, planuojama specialiai paženklinti vandens maršrutus.

Tačiau ne tik pelkėmis ar upėmis jus gali prikviesti šiaurės Lietuva. Ventos regioninis parkas – vienintelė vieta mūsų šalyje, kurioje galima rankomis paliesti dinozaurų laikmetį menančias fosilijas bei pamatyti juros periodo uolienas.

Kristinos Riaukienės nuotr./Fosilijos
Kristinos Riaukienės nuotr./Fosilijos

Tai viena iš itin retų vietų Lietuvoje, kur eksploatuojami naudingųjų iškasenų telkiniai keliautojui atveria netikėtus vaizdus, leidžia iš arti pamatyti žemės gelmių sluoksnius.

Karjeruose atsiveria unikalus kraštovaizdis – triaso ir juros periodo atodangos, Marso paviršių primenantys raudoni kanjonai, kalvelės ir ežeriukai.

„Į karjerus užsukę žmonės lieka sužavėti ir nustebę, niekas nesitiki pamatyti tokių vaizdų“, – pasakoja Akmenėje gimęs ir užaugęs J.Teišerskis. Kiti rajono bendruomenės nariai taip pat dalijasi patirtimis, kaip ekskursijos po rajono gamyklas sužavi lankytojus, svarstomos galimybės kurti netgi tokias unikalias paslaugas, kaip molio čiuožykla.

Viktorijos Bružaitės nuotr./Kamanų rezervatas
Kamanų rezervato nuotr./Unikalieji Kamanų rezervato radiniai

Geoparko vizija

Panašu, jog geologinis vietovės potencialas rūpi ne tik bendruomenei. Prieš keletą metų Akmenės rajono savivaldybės administracijos užsakymu parengta geologinio parko Akmenės rajono savivaldybėje įkūrimo galimybių studija. Įvertinta, jog vietovės ištekliai sudaro realias galimybes plėtoti poilsinį, profesinį ar pažintinį turizmą. Studijoje pažymima, jog įsteigtas Akmenės geoparkas, atskleidžiantis geologinio paveldo vertybes, kartu su naudingųjų iškasenų telkiniais ir kultūrinio paveldo objektais, galėtų pritraukti daugiau turistų.

Viktorijos Bružaitės nuotr./Ventos regioninis parkas
Giedrės Šadeikaitės nuotr./Ventos regioninis parkas

Palankias sąlygas sukuria tai, jog dalis geologinio paveldo objektų jau yra pritaikyti lankymui, plėtojamas bendradarbiavimas su vietos bendruomene, teritorija yra eksperimentinė (pvz., karjerai, pritaikomi įvairioms veikloms), yra ne tik geologinio-geomorfologinio paveldo objektų, bet ir archeologinę, ekologinę, istorinę, kultūros reikšmę turinčių vietovių.

Deja, pagrindiniu iššūkiu turizmo plėtojimui tampa infrastruktūra. Nepakankamai išvystyti keliai, dviračių ir pėsčiųjų takai, neįrengtos automobilių stovėjimo aikštelės trukdo turistams patogiai aplankyti įvairias vietoves. Dalis geologinio paveldo objektų (pvz., karjerai) nėra parengti turistų lankymui, nors galėtų būti pritaikomi turizmui, įrengiant juose ekspozicijas ir kitą turistams būtiną infrastruktūrą.

Geoparkas galėtų atnešti visam rajonui tiek finansinę, tiek socialinę-kultūrinę naudą. Studijoje teigiama, jog didelė ekonominė-socialinė nauda tiek Akmenės rajonui, tiek Lietuvai nacionaliniu lygiu viršytų suplanuotas viešąsias investicijas. Įgyvendintas projektas paskatintų atvykstamąjį ir vietos turizmą, leistų tinkamai išnaudoti gamtos išteklius, kultūros paveldą, būtų sudarytos sąlygos platesniam privataus turizmo paslaugų verslo vystymuisi, kurtųsi naujos darbo vietos su turizmu susietose srityse.

Geologinis turizmas yra visame pasaulyje sparčiai populiarėjanti turizmo rūšis. 2000 m. įsteigtas geoparkų tinklas yra koordinuojamas UNESCO ir kasmet plečia savo narių gretas. Europoje šiuo metų yra įsteigti 69 geoparkai, esantys 23 Europos šalyse.

Viktorijos Bružaitės nuotr./DSC_6839
Giedrės Šadeikaitės nuotr./Marsą primenantis kraštovaizdis Akmenės apylinkėse

Neišnaudotos galimybės

Deja, nepaisant visų minėtų teigiamų aspektų, kol kas geoparko planai Akmenės rajone nėra plėtojami. Savivaldybė šiuo metu neturi ir savo turizmo informacijos centro, kuris galėtų rūpintis turizmo įvaizdžio formavimu ir turistų pritraukimu, turizmo paslaugų plėtojimu, atvykusiųjų informavimu apie rajone esančias galimybes. Vystomos tik pavienės bendruomenės narių, organizacijų iniciatyvos. Tačiau, siekiant pritraukti daugiau dėmesio, būtina apjungti jėgas.

„Etatas naujam turizmo darbuotojui nėra svarbiausia. Svarbiausia mums visiems išmokti dirbti kartu, bendradarbiauti tiek savivaldybei, tiek verslui, tiek bendruomenei“, – teigia J.Teišerskis. Vaikinas imasi iniciatyvos ir ketina toliau ieškoti būdų, kaip gerinti infrastruktūrą, jog ekskursijos į Marsą primenančius karjerus būtų patogesnės ir saugesnės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis