Istoriniame Amsterdamo centre esančiam De Wallen kvartalui turistai be galo reikalingi, jų čia per mėnesį apsilankydavo daugiau nei milijonas. Pandemija ir sekso industriją panardino į dideles finansines bėdas ir prikėlė diskusijas apie Raudonųjų žibintų kvartalo ateitį.
Prasidėjus karantinui, daug sekso darbuotojų pasirinko grįžti į savo gimtąsias šalis, CNN sakė Felicia Anna iš Rumunijos, kuri įkūrusi „Red Light United“ profsąjungą, vienijančią 110 moterų. Daug tų, kurios liko, dirbo neteisėtai. „Jos neturėjo kitos išeities“, – tikino ji.
Nors sekso darbuotojos galėjo gauti vyriausybės paramą, nes jos prieš karantiną dirbo legaliai ir mokėjo mokesčius, per mėnesį skiriamos 1,1 tūkst. Eur sumos joms neužtekdavo padengti išlaidoms gyvenimui miesto centre, aiškino Anna.
„Tą savaitę, kai prasidėjo karantinas, turėjau susitarus dėl septynių susitikimų su klientais. Jie visi buvo atšaukti per dieną. Pirmąją savaitę praradau apie 1,3 tūkst. pajamų. Tuomet lioviausi skaičiuoti“, – pasakojo Anita, 56-erių sekso darbuotoja, kurios vardas straipsnyje pakeistas.
Ant bankroto ribos
„Kai kurios merginos metė darbą. Jos bijojo užsikrėsti COVID-19, taip pat daug nežinios dėl pajamų ateities“, – sakė Ericas Hamakeris, kuriam priklauso buhalterių įmonė „Red Light Tax“, tvarkanti sekso darbuotojų finansus.
Nyderlandų valdžia leido viešnamiams atsidaryti nuo liepos pradžios, nors iš pradžių buvo skelbę, kad leidimas bus duotas tik rudenį.
„Jeigu būtų leista atsidaryti tik rugsėjį, būčiau buvusi priversta ieškoti kito darbo, o daug viešnamių savininkų ir langų nuomotojų bankrutuotų“, – sakė Anita, kuri dirba su negalią turinčiais klientais ir veda ekskursijas Prostitucijos informacijos centre.
Pirmąją savaitę praradau apie 1,3 tūkst. pajamų. Tuomet lioviausi skaičiuoti, – pasakojo Anita, 56-erių sekso darbuotoja.
Sekso darbuotojas raginamos paklausti klientų, ar jie jaučia COVID-19 simptomus. Įvestos ir naujos higienos priemonės – rankų plovimas, papildomas prausimasis duše, su klientu nesibučiuojama, įvestas laiko limitas.
„Be turizmo daug merginų čia neišsilaikys“, – teigė E.Hamakeris. Bent 70 proc. kvartalo pajamų atneša turistai.
Turistinis „Disneilendas“
Amsterdamas ne vienerius metus kovojo su pertekliniu turizmu. Vietos gyventojai vis labiau buvo nepatenkinti keliamu triukšmu, šiukšlinimu, necivilizuotu turistų elgesiu.
Dabar, pamatę tuščias gatves ir ramią atmosferą per karantiną, miesto centro gyventojai ragina imtis permainų.
Daugiau nei 3 tūkst. gyventojų pasirašė peticiją „Amsterdamas turi pasirinkimą“, kuria miesto valdžia raginama pagerinti centro gyventojų gyvenimo kokybę ir apriboti čia apsistojančių turistų skaičių iki 12 mln. Praėjusiais metais šis skaičius siekė 18,8 mln.
„Per karantiną matėme, kad patys miestiečiai iš naujo atrado savo miestą. Jie taip pat pamatė, koks priklausomas miesto centras yra nuo turizmo, – sakė Martijnas Badiras, peticiją pradėjęs ekonomistas. – Mes nesame prieš turizmą, bet miesto taryba turėtų daryti daugiau, kad sukurtų geresnį balansą tarp vietos gyventojų ir turistų, taip pat pagalvoti, kokį įvaizdį norime kurti miestui po krizės.“
„Amsterdamo gyventojai tikisi, kad miestas vėl negrįš prie turistinio „Disneilendo“, kuris čia buvo prieš tai“, – pridūrė E.Hamakeris. Miesto taryba CNN atsisakė komentuoti šį klausimą.
Sekso darbuotojos sako, kad jų verslas buvo neteisingai išskiriamas kaip problemos priežastis. „Bernvakariai yra problema ir faktas, kad „EasyJet“ skrydžiai yra tokie pigūs“, – sakė Anita.
Prostitucija užsiimančios moterys taip pat tikino, kad Raudonųjų žibintų kvartalo pertvarkymas neišspręstų perteklinio turizmo problemos. „Turistai vis tiek ateis. Negali sustabdyti turizmo, nebent aplink Amsterdamą pastatytum sieną“, – sakė Anna.
Prostitučių viešbutis
Dar prieš karantiną Amsterdamo merė Femke Halsema svarstė apie permainas kvartale – taip siekiant palengvinti nuo turistų pavargusių vietinių gyvenimą ir apsaugoti pačias darbuotojas nuo žeminančių sąlygų. Gegužės mėnesį pandemija tik dar labiau išryškino miesto centro ateities permąstymo svarbą.
Merė pristačiusi keturis scenarijus kvartalui – pradedant viešnamių skaičiaus sumažinimu ir baigiant sekso darbuotojų perkėlimu į naują vietą.
Ji taip pat pasiūlė atidaryti „prostitucijos viešbutį“ toliau nuo centro. Gegužės mėnesį F.Halsema teigė, kad paieškos jam jau vyksta. Praėjus vasarai miesto taryba balsuos dėl to, kuris scenarijus kvartalui yra tinkamiausias.
Sekso darbuotojos baiminasi, kad kvartalas bus uždarytas, o jos perkeltos į nuošalesnę vietą, toliau nuo miesto centro. „Tai būtų labai pavojinga, – aiškino Anita. – Kai baigsi pamainą 5 val. ryto, vagišiai jau bus išsirikiavę į eilę. Mes nenorime keltis į prostitucijos viešbutį. Čia visi mus gali matyti. Būtent tai mūsų darbą daro saugų.“
Mes nenorime keltis į prostitucijos viešbutį. Čia visi mus gali matyti. Būtent tai mūsų darbą daro saugų, – sakė darbuotoja.
Jos taip pat nerimauja, kad persikėlus iš centro sumažės ir pajamos, nes darbuotojos labai priklausomos nuo tiesiog užeinančių turistų.
Dabartinė situacija miesto valdžiai suteikė gerą progą įvykdyti savo norimas reformas, aiškino E.Hamakeris: „Langų savininkai yra labai pažeidžiamoje padėtyje. Bijoma prarasti pajamas, ir jau pilna pasiūlymų dėl jų vietų nupirkimo.“