„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ant stogo gyvenančio Karlsono miestas – dar vienas šventinės kelionės pasirinkimas

Stokholmas buvo turbūt pirmasis mano įsisąmonintas užjūrio miestas. Spėkite iš vieno karto, kodėl būtent jis. O todėl, kad šiame mieste gyvena herojus iš mano mėgstamiausio vaikystės animacinio filmuko.
Stokholmo senamiesčio fragmentas
Stokholmo senamiesčio fragmentas / Vaido Mikaičio nuotr.

Man atrodo, kad vos išmokęs vaikščioti ir suvokti, sužinojau, kad Stokholme stovi niekuo neišsiskiriantis daugiabutis, kuriame gyvena paprasta švedų šeimynėlė, o joje auga penkerių metų berniukas vardu Mažylis. Šis berniukas turi draugą – storulį neūžaugą, mėgstantį uogienę, gebantį skraidyti ir vadinantį save Karlsonu, kuris gyvena ant stogo. Nežinojau tiksliai, kur tas Stokholmas yra, bet jau tada šis miestas tapo mano svajonių miestu.

Tėvai manęs į Stokholmą nusivežti, žinoma, neturėjo galimybių, todėl teko laukti dar daug metų, kol pasikeitė politinė situacija, užsidirbau pinigų ir savarankiškai galėjau aplankyti kitapus Baltijos jūros esantį vaikystės svajonių miestą.

Nuvykęs ten jaudinausi. Žinojau, kad tas vyrutis gyveno pasakoje, tačiau vis tiek žiūrėjau užvertęs galvą, ar nepamatysiu tarp stogų marširuojančio skraidančio balvono. Pamatyti Karlsono, žinoma, nepavyko, tačiau nė kiek nesigailėjau atvykęs į Stokholmą.

Vaido Mikaičio nuotr./Gal Karlsonas gyveno ant šių namų stogų?
Vaido Mikaičio nuotr./Gal Karlsonas gyveno ant šių namų stogų?

Dabar, praėjus nemažai metų nuo mano pirmojo pasimatymo su Švedijos sostine, į Stokholmą nuvykti nesudėtinga ir patogu. Tačiau patogumas ne visada suderinamas su pigumu. Nors SAS į Švedijos sostinę vykdo kasdienius skrydžius, jie paprastai nebūna pigūs. Galima rinktis pigesnius „Norwegian“ arba dar pigesnius „Wizz Air“ skrydžius, tačiau čia susidursite su chronišku pigių oro linijų nepatogumu – retais skrydžiais.

„Wizz Air“ į Stokholmą skraido dukart per savaitę, todėl patogiai nuvykti pasižmonėti savaitgaliui pigiomis oro linijomis nepavyks.

Dar vienas kelionės variantas – vykti į Stokholmą laivu iš Rygos. Tai dažniausiai būna trumpi kruizai, kai ryte atplaukus į Stokholmą keleiviai išleidžiami pusdieniui pavaikščioti, o vakarop vėl gabenami per jūrą atgal į rytinį krantą. Tai gana ekonomiškas Stokholmo lankymo variantas, tačiau taip negaunama galimybė pamatyti naktinio miesto ir praleisti jame daugiau laiko.

Švaraus oro miestas

Žinote, kuo lietuviams labai svarbus Stokholmas? Nes daugumos mūsų pinigai administruojami būtent čia. Tokių bankų kaip „Swedbank“, „SEB“ ar „Nordea“ centrinės buveinės yra įsikūrusios būtent Stokholme.

Kadangi man teko studijuoti Švedijoje, tai spėjau pažinti, kad švedai pagal temperamentą yra kiek panašūs į lietuvius. Žinoma, sovietmetis lietuvių elgseną ir supratimą apie kai kuriuos dalykus pakoregavo, tačiau mes, kaip ir jie, esame šiauriečiai. Nors švedai išoriškai yra labai paslaugūs ir pasiruošę padėti, savo charakteriu jie yra gana uždari ir į gilesnes draugystes mažai leidžiasi. Tačiau, jei jau įsileidžia, tikrai pamatysite, kad jie yra labai draugiški.

Dėl savo aplinkosauginių kriterijų, Stokholmas laikomas viena švariausių pasaulio sostinių. Daugybė darbo vietų mieste yra aptarnavimo ir aukštųjų technologijų sferose. Stokholme beveik nėra pramonės ir gamybos įmonių.

Prie švaraus oro mieste prisideda ir kokybiškas automobilių srauto reguliavimas. Mokamas įvažiavimas į miesto centrą, brangus parkavimas bei puiki dviračių ir viešojo transporto infrastruktūra skatina miestiečius palikti automobilius namie arba neturėti jų išvis. Dviratis yra labai populiari transporto priemonė, nes padeda taupyti laiką ir pinigus.

Viešasis miesto transportas taip pat patogus, tačiau, kaip ir kiti dalykai Švedijoje, brangus. Ypač perkant vienkartinius bilietus, kurių kaina siekia beveik 4 eurus. 2009 m. duomenimis, vienkartinio bilieto kaina nuvažiuoti dešimt kilometrų Stokholme buvo brangiausia pasaulyje. Pigiau yra pirkti dienos bilietą. Ką daugelis (net vienadienių turistų) ir daro.

Beje, visas Stokholmo metro yra laikomas netradiciniu muziejumi. Jo stotyse yra sukurta daug meninių dekoracijų, dėl kurių sakoma, kad tai ilgiausia meno paroda pasaulyje.

„Must see“ vietos nebūtinai mokamos

Jei neketinate leistis į Karlsono paieškas, pirmiausia, ką turite nuveikti Stokholme – aplankyti senamiestį. Jis yra vadinamas Gamla. Tai istorinė miesto širdis su siauromis gatvelėmis, viduramžiais statytais raudonkepuriais namais ir bažnyčiomis. Kaip ir visur, senamiestyje yra sukoncentruota daugiausia pramogų, skirtų turistams. Kalėdiniai senamiesčio vaizdai ir atmosfera bus kerintys bei primenantys Kalėdų pasaką. Pavargus galima prisėsti išpuoštose kavinukėse ir pasivaišinti imbieriniais sausainiais bei karštu vynu.

Vaido Mikaičio nuotr./Kalėdų mugė
Vaido Mikaičio nuotr./Kalėdų mugė Stokholmo centre

Tyrinėjant miesto centrą pėsčiomis į išmanųjį telefoną galima parsisiųsti programėlę „Talk of the town“. Tai savarankiško gido po miestą programa. Vaikštant savarankiškai programa šešiomis kalbomis supažindina jus su miestu. Ta pati programa siūloma ir dviratininkams, tereikia turėti ausines.

Jei norite pažvelgti į išpuoštą Stokholmą iš viršaus, vienas iš galimų variantų yra Erikson Globe pastatas. Tiesa, užkilti į viršutinį aukštą kainuoja apie 15 eurų žmogui. Bet vaizdas vertas šių išlaidų.

Kadangi Stokholmas yra didžiausias Skandinavijos miestas, naktinis gyvenimas čia yra pats aktyviausias. Palyginti su Vilniumi, Stokholme yra gerokai didesnis naktinių pasilinksminimo vietų pasirinkimas. Kiekvienas miesto rajonas turi savo naktinio gyvenimo specifiką ir tradicijas, todėl atvykėlis pagal savo pomėgius galės rasti viską, ko tik širdis geidžia.

Vaido Mikaičio nuotr./ Senamiestis iš vandens
Vaido Mikaičio nuotr./ Senamiestis iš vandens

Švedai labai didžiuojasi Stokholmo salynu, laikomu vienu gražiausių pasaulyje. Jis tęsiasi apie 80 km nuo miesto centro. Salyną sudaro 24 tūkstančiai salų ir salelių. Žinoma, jį geriausia tyrinėti šilto sezono metu. Tada po jį yra rengiamos ekskursijos laivais.

Karališkojo parko Djurgardeno saloje yra keli muziejai, kurių žymiausias Skansenas – Švedijos kultūrinį palikimą vaizduojantis muziejus po atviru dangumi. Vazos muziejuje galima pamatyti istorinį karo laivą „Vaza“, kuris tik pastatytas nuskendo Stokholmo įlankoje.

Apskritai Stokholmas yra laikomas muziejų miestu. Jų čia yra daugiau nei šimtas. Esu skaitęs, kad jų koncentracija yra viena tankiausių pasaulyje.

Dar, manau, yra svarbu pranešti, kad standartinėse parduotuvėse parduodamas alus yra tik iki 3 laipsnių stiprumo, o stipresnio alkoholio išvis nėra.

Jis parduodamas tik specializuotose parduotuvėse, kurių darbo laikas yra ribotas. Todėl atvykėliams, planuojantiems vakarėlį viešbutyje, gėrimais reikia pasirūpinti iš anksto. O taupant pinigus geriausia alkoholinius gėrimus nusipirkti Lietuvos oro uostuose, nes Stokholme jie, kaip ir viskas Švedijoje, yra brangūs

Tačiau labiausiai mane nustebinęs dalykas Stokholme buvo paplūdimiai. Tai turbūt paskutinis dalykas, apie kurį pagalvočiau viešėdamas šiame mieste. Tačiau jie yra visai neprasti. Švedai tikina, kad vanduo miesto paplūdimiuose yra toks švarus, kad didelė pasaulio dalis tokį vandenį naudoja kaip geriamą. Paplūdimiai įkurti tiek centriniame Stokholme, tiek priemiesčiuose. Vasarą juose pramogauja labai daug žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau