„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Aplink Lietuvą dygsta medžių lajų takai – bet Anykščiai ramūs ir planuoja naujovę

Prieš ketverius metus Anykščių šilelyje atidarytas medžių lajų takas buvo pirmasis ir vienintelis toks visoje Rytų Europoje. Šiemet lenkai atsidarė savą, latviai paskelbė tokio tako statybas pradėsiantys netrukus – tačiau Anykščiai nesibaimina konkurencinėje kovoje prarasti populiarumo. Unikali gamta, plati kitų pramogų pasiūla ir būsima naujovė – „beždžionių“ tiltas šalia tako – turėtų ir toliau vilioti lankytojus į Anykščius.
Medžių lajų takai Anykščiuose ir Lenkijoje
Medžių lajų takai Anykščiuose ir Lenkijoje / 15min/Słotwiny Arena nuotr.

2015 m. rugpjūtį atidarytas medžių lajų takas Anykščių šilelyje tęsiasi 300 m ir tolygiai kyla iki 21 m aukščio virš žemės. Tako pabaigoje – apžvalgos bokštas, kurio apžvalgos aikštelė yra 34 metrų aukštyje.

Rugpjūčio pabaigoje Lenkijoje buvo atidarytas pirmasis medžių lajų takas šalyje. Visas takas tarp medžių kalnuose ten driekiasi 1030 m, o tako gale pakylama į apžvalgos bokštą. Tiesa, nors ir kaimyninėje šalyje, bet nauja atrakcija atidaryta gana toli nuo Lietuvos – šalies pietuose, netoli Krokuvos.

Dar vienas medžių lajų takas atsiras jau arčiau mūsų šalies – jį latviai žada netrukus pradėti statyti Rygoje. Mežaparko rajone per dvejus metus iškils 25 metrų aukštyje besidriekiantis 1250 metrų ilgio takas, o jo pabaigoje – 40 metrų aukščio apžvalgos bokštas.

Į Anykščius važiuojama ne tik tako

Latviai pabrėžė, kad jų takas bus ilgesnis, o bokštas – aukštesnis nei Lietuvoje. Toks statytojų dėmesys Anykščiams neturėjo nustebinti, mat nemažai latvių traukia į Lietuvą pasivaikščioti taku tarp medžių.

„Jeigu kalbame apie užsienio turistus, tai tikrai didžiausias procentas jų yra iš Latvijos. Jie labai mėgsta Anykščius, dažnai čia važiuoja, ypač vasaros sezono metu“, – 15min sakė laikinoji Anykščių turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Kristina Beinorytė.

Nors Latvijos rinka Anykščiams yra svarbi, bet K.Beinorytė nesibaimina, kad naujas medžių lajų takas pačioje Latvijoje sumažins turistų skaičių į jos miestą. „Nemanau, kad tie latviai, kurie aplankys Latvijoje naują bokštą, nevažiuos į Anykščius. Mes nekonkuruojam su kitais bokštais – turim visą kompleksą, kuriame yra ir visai neseniai įrengta ekspozicija, ir pats Anykščių šilelis, ir Puntuko akmuo. Tai nėra tik takas ir bokštas“, – teigė Anykščių TVIC vadovė.

Šypseną jai sukėlė ir latvių pareiškimai, esą Anykščių medžių lajų tako lankytojai skundžiasi, jog takas – per trumpas, bokštas – per žemas. „Aš asmeniškai tokių atsiliepimų net nesu girdėjusi. Čia piaro (viešųjų ryšių – red.) dalykai, viskas suprantama“, – sakė pašnekovė.

K.Beinorytė pabrėžė, kad turistai į Anykščius važiuoja ne tik dėl medžių lajų tako. „Esame pakankamai tvirti turizmo sektoriuje, turime daugybę pramogų, ir medžių lajų takas jau nebėra ta kryptis, tik į kurią turistai važiuoja“, – tikino ji.

TVIC vadovė išskyrė aktyvių pramogų, edukacijų, renginių gausą mieste ir aplink jį. Labiausiai lankomi, anot K.Beinorytės, yra pramoginiai objektai – Labirintų parkas, Kalitos kalnas, ieškoma vandens pramogų, o tarp muziejų populiariausi Siauruko ir Arklio.

„Vasaros sezono metu būna visiškai apgyvendintas kaimo turizmo sodybių sektorius, ir mieste turime labai daug žmonių. Pas mus ypač populiarus kaimo turizmas, nes turime daugiau sodybų nei, pavyzdžiui, Molėtai, nors turime tik vieną didelį ežerą, prie kurio daugiausiai tų sodybų ir stovi“, – pasakojo Anykščių TVIC direktorė.

Naujovės – kabantis tiltas ir dviračių takas

Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka irgi tenusijuokė, paklaustas apie latvių žiniasklaidai išsakytus tariamus Anykščių medžių lajų tako lankytojų skundus. „Tokiais dalykais galima skųstis visur – bet kuriuo taku, bet kuriuo bokštu“, – 15min sakė jis ir tikino niekada tokių nusiskundimų negirdėjęs.

„Vienas dalykas – ribojo pinigai, bet kitas – to, ką mes padarėme ir pastatėme, visiškai pakanka keltiems tikslams pasiekti, – aiškino K.Šerepka. – Šis medžių lajų takas yra įrankis pažinti šilelį. Pažinti jį taip, kad būtų padaryta kuo mažesnė žala aplinkai, pačiam šileliui, ir galėtų prieiti kuo daugiau lankytojų. Aš manau, savo tikslą pasiekėm. Iš šitų parametrų, dydžių visiškai pakanka.“

Parko direktorius teigė, kad ne paties tako ilgis ar bokšto aukštis svarbiausia, o tai, kas nuo šių objektų matosi. Nors tiek mūsų, tiek latvių tako ir bokšto principas panašus, tačiau lankytojams atsivers visiškai kitokie vaizdai.

„Matot, latviai neturės Anykščių šilelio, neturės Šventosios. Kiekvienas takas yra skirtingas, ypatingas. Takas dažniausiai atspindi ir pabrėžia vietovės grožį aplink jį. O visos vietovės skirtingos, kraštovaizdžiai skirtingi. Jeigu jie pasidarys – labai gražu, labai malonu, patys važiuosim pasižiūrėti, bus dar daugiau galimybių pažinti aplinką iš viršaus“, – apie latvių planus kalbėjo K.Šerepka.

Anykščių regioninis parkas irgi nesnaudžia. Pavasarį buvo atidaryta nauja lankytojų centro ekspozicija, o šiemet turėtų atsirasti dar viena naujovė – pakabinamas („beždžionių“) tiltas į kitą Šventosios upės pusę ir dviračių takas.

Medžių lajų tako ekspozicija
Medžių lajų tako ekspozicija

Tiltas visai šalia medžių lajų tako ir žiedinis dviračių takas buvo suplanuoti kartu su visu kompleksu, tačiau, anot K.Šerepkos, ankstesniame etape pritrūko lėšų viskam įgyvendinti.

„O dabar pabaigsime projektą – sujungsime abi Šventosios puses, – pasakojo parko direktorius. – Ir tiltas, ir dviračių takas padės dar geriau pažinti Anykščių šilelį.“

Pabaigus įgyvendinti projektą, po Anykščių apylinkes keliaujantieji galės dviračiu numinti 10 km žiedinį maršrutą. Dabar iki medžių lajų tako galima atvykti prieš kelerius metus sutvarkytu senuoju keliu. Atsiradus tiltui ir dviračių takui, kita Šventosios upės puse bus galima grįžti atgal į Anykščius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Medžių lajų takas Anykščiuose
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Medžių lajų takas Anykščiuose

„Tai būtų 10 km asfaltuotas dviračių takas, kuris eis palei Šventosios upę, per šilelį, bus galima aplankyti Karalienės liūną, Puntuko brolį ir kitus objektus, kurie yra dešiniajame krante“, – vardijo K.Šerepka.

Tiltas, anot jo, turėtų būti baigtas po dviejų ar dviejų su puse mėnesio – priklausomai nuo oro sąlygų. Kartu ir bus nutiestas jau kilometras dviračių tako kitoje upės pusėje, kuriuo numynus bus galima išvažiuoti į jau esamus keliukus.

Likusios žiedinio dviračių tako dalies dar reikės palaukti, nes kol kas vyksta ir reikiamos žemės paėmimas visuomenės poreikiams. „Kitais metais gal dar visko nespėsim, bet dėsim visas pastangas“, – patikino Anykščių regioninio parko direktorius K.Šerepka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs