Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aplink Lietuvą per 80 dienų: žygio metu aiškinsis, kaip gamta keičia žmogų ir kaip žmogus keičia gamtą

Šeštadienį Palangoje startavo žygis pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!“. 80 dienų kelionės, kurios metu bus įveikti 1200 km, tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinio vartojimo keliamas problemas ir jų poveikį planetai bei visuomenės sveikatai. Žygio metu bus švarinama Lietuva, surinktos šiukšlės – analizuojamos, skirstomos į dažniausiai randamų atliekų kategorijas, o tada visuomenė, verslas, mokslininkai ir valstybinės institucijos kviečiamos drauge ieškoti sprendimų prevencijai.
Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas
Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Žygio „Už švarią Lietuvą!“ starto dieną Palangos centre vyko Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje organizuojama išlydėjimo šventė ir renginys „Žaliosios europiečių atostogos“.

Žygis prasidės sekmadienį 8 valandą ryto nuo Palangos tilto. Pirmiausia žygeiviai keliaus į Šventąją. Apsukę ratą aplink Lietuvą po 80 dienų žygio dalyviai grįš į Palangą. Prie žygio gali jungtis visi norintieji.

Nurodoma, kad žygio metu numatytose šešių miestų stotelėse vyks susitikimai, diskusijos, edukacinės dirbtuvės ir kultūriniai renginiai vietos bendruomenėms.

Pasakojo, kaip svarbu tausoti gamtą

Renginio metu vienoje centrinių Palangos aikščių buvo demonstruojama nedidelė instaliacija, kurioje – įvairios gamtoje surinktos šiukšlės.

Vienas žygio „Už švarią Lietuvą!“ organizatorių Giedrius Bučas atėjusiems į žygio palydėtuves rodė dėžę, kurioje buvo keli tūkstančių cigarečių nuorūkų, surinktų per kelias valandas Kaune.

Jis aiškino, kad jos daro didžiulę žalą gamtai, jose – daugybė toksinų, kancerogenų, jos sunkiai yrančios.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Bučas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Bučas

G.Bučas susirinkusiems kalbėjo apie tai, kaip svarbu rūpintis ekologija.

Jis pasakojo, kad išsirengti į žygį paskatino noras atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinį vartojimą, aplinkosaugą, užterštumą, resursų tausojimą.

„Visų pirma mūsų žygis yra skirtas eiti ir grožėtis Lietuvos gamta, pamatyti, kokia ji graži. Kitas dalykas – tą, ką rasime savo kelyje, surinksime. Surinksime tas šiukšles ir tada kiekvienos dienos vakarą jas skaičiuosime, rūšiuosime, analizuosime, sversime ir darysime tokią vartojimo dėlionę“, – teigė G.Bučas.

Surinksime tas šiukšles ir tada kiekvienos dienos vakarą jas skaičiuosime, rūšiuosime, analizuosime, sversime ir darysime tokią vartojimo dėlionę.

Dalis žygio metu surinktų šiukšlių bus utilizuota. Dalis atliekų keliaus į Kauną į kuriamą meninę instaliaciją. Ją planuojama pagaminti iš 60 specialių vielinių kubų.

„Į juos dėsis 8 rūšys atliekų. Ir tada ten bus aprašymas, kokios tos atliekos, ką padaro aplinkai, kai papuola į ją, kokią daro žalą mūsų sveikatai ir kokios alternatyvos, ką mes galime vietoje to naudoti. Tokia bus instaliacija švietimo tikslais“, – pasakojo žygio „Už švarią Lietuvą!“ organizatorius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas

Smulkmenų nėra

Problemų Lietuvoje yra daug, tad kodėl žygis skirtas būtent atkreipti dėmesį į ekologiją?

G.Bučas aiškino, kad tai – jo kelias, darbinė veikla, jis apie tai nuolat kalba, todėl tokias iniciatyvas ir inspiruoja.

„Kodėl ekologija? Aš galvoju, kad viso kito mums turbūt nereikėtų, jeigu mes nebegalėtumėme kvėpuoti, neturėtumėme švaraus geriamojo vandens, švaraus maisto, turėtumėme įvairias ligas. Tai mums nereikėtų visų kitų dalykų. Čia toks apokaliptinis vaizdas, todėl ir sakau, kad tai yra labai svarbu. Aš sutinku, kad galima kalbėti ir apie švietimo problemas, ir apie, sakykime, senjorų nepriteklių, apie meno problemas Lietuvoje – taip, daug temų yra, ką mes turėtumėme paliesti. „Už švarią Lietuvą!“ šiaip apie tai ir kalba. Apie daug dalykų kalba“, – akcentavo žygio organizatorius.

Aš galvoju, kad viso kito mums turbūt nereikėtų, jeigu mes nebegalėtumėme kvėpuoti, neturėtumėme švaraus geriamojo vandens, švaraus maisto, turėtumėme įvairias ligas.

Pasak G.Bučo, kalbant apie kultūrą plačiąja prasme, yra ir vartojimo, šiukšlių kultūra. Jo įsitikinimu, žmonės, kurie atveža ir miške išmeta šiukšles, į spektaklius, teatrą nevaikšto.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas

„Viskas taip ir susiveda. Kitas dalykas yra labai svarbus – jeigu mes vaikų nemokiname pakelti šiukšlytės arba juolab dar leidžiame numesti ją, tai ta karta užaugs ir tokie vamzdžiai Kuršių mariose, padangų gamyklos bus ir toliau. Bet jeigu mes mokėtume išmokyti vaikus, pasakyti jiems tą problemą, kad ta šiukšlytė yra maža problemėlė, bet nuo to gimsta didelės problemos... Tai apie tai mes ir kalbame. Norime pasakyti, kad smulkmenų nėra“, – komentavo G.Bučas.

Reikšminga idėja

Su G.Buču taip pat keliausianti Andželika pasakojo, kad ją visada viliojo žygiai, miškas, natūrali terpė.

Pamačiusi skelbimą apie planuojamą žygį „Už švarią Lietuvą!“, mergina sakė pagalvojusi, kad tai – dalykas, kurį ji nori padaryti. Be to – dalykas su idėja.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygio „Už švarią Lietuvą!“ pristatymas

Andželika prisiminė, kad kokioje penktoje klasėje, grįždama iš mokyklos, su draugais nusipirkdavo, tarkime, bulvių traškučių ar saldainių. Nenorėdama namo nešti pakuočių, kad nesužinotų tėvai, ką ji valgė, šiukšles Andželika išmesdavo į griovį prie upelio.

„Vieną dieną susipažinau su dabar geru bičiuliu, kuris papasakojo, kaip pats renka šiukšles, gatvėje eidamas visada pakelia, išmeta į šiukšlių dėžę. Galiausiai aš girdėjau, girdėjau tą pačią istoriją, vieną dieną eidama gatve pamačiau žmogų, kuris priešais mane eidamas paima, pakelia šiukšlę ir išmeta ją“, – sakė mergina.

Andželika pasakojo, kad taip atsirado poreikis rinkti šiukšles.

„Šis žygis viena vertus man yra apie patį šiukšlių rinkimą, kad jų nebūtų kelyje, kuriame aš einu. Antra vertus – apie ekologinio judėjimo viešinimą“, – nurodė viena žygio „Už švarią Lietuvą!“ dalyvių.

Šis žygis viena vertus man yra apie patį šiukšlių rinkimą, kad jų nebūtų kelyje, kuriame aš einu. Antra vertus – apie ekologinio judėjimo viešinimą.

Prisidės prie antropologinių tyrimų

„Už švarią Lietuvą!“ – tai pirmasis 1200 km, 80 dienų žygis pėsčiomis aplink Lietuvą.

Jo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinio vartojimo keliamas problemas ir jų poveikį mūsų planetai bei visuomenės sveikatai.

Keliaudami, jo dalyviai grožėsis Lietuvos gamta, bendraus su sutiktais žmonėmis ir surinks kelyje rastas šiukšles.

Surinktos šiukšlės bus analizuojamos, skirstomos į dažniausiai randamų atliekų kategorijas. Tada visuomenė, verslas, mokslininkai ir valstybinės institucijos bus kviečiamos drauge ieškoti sprendimų prevencijai.

Tyrinėdama visas žygio metu surinktas atliekas, žygio komanda prisidės ir prie antropologinių tyrimų, padedančių spręsti visuomenėje kylančias modernaus gyvenimo ir perteklinio vartojimo problemas.

Žygio metu bus kuriamas dokumentinis filmas, taip pat ruošiama meninė instaliacija „Vartojimo dėlionė“.

Ši instaliacija – žygio radinių mozaika, simbolizuojanti įveiktas atkarpas ir žygio metu surinktas atliekas. Ji augs ir pildysis sulig kiekviena įveikta žygio atkarpa.

Kelionės pabaigoje lapkričio 7 dieną organizatoriai kvies susitikti Kaune prie „užaugusios“ meninės instaliacijos.

Pasak organizatorių, norintieji prisijungti gali dalyvauti visame žygyje arba žygiuoti kartu pasirinktose atkarpose.

Naujienų portalas 15min yra šio žygio pagrindinis informacinis partneris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų