Aromatingasis Marokas – su puodeliu stiprios kavos

„Be mano rytinės kavos, aš tiesiog kaip gabalas keptos ožkienos“ – yra pasakęs garsus kompozitorius Johannas Sebastianas Bachas. Kaip jam būtų patikę pasisvečiuoti Maroke! Ir kas rytą siurbčioti juodą ir stiprią kavą jaukioje lauko kavinėje sename prancūziško stiliaus kvartale, kurioje nors ištaigingoje Kasablankos gatvėje.
Naktis Maroke
Naktis Maroke / T.Elice nuotr.
Temos: 2 Marokas Kelionės

Nors su Maroku dažniausiai gretinama mėtų arbata, dar vadinama „berberų viskiu“, kava yra gėrimas, geriamas kalbantis svarbiomis temomis verslo ir šeimų gerovės klausimais. Mėtų arbata gaivina ir ją labai dažnai mėgsta turistai fotografuoti, bet marokiečiai kavos išgeria žymiai daugiau nei arbatos. Ir jų kava yra nuostabi.

D.Kinderio nuotr./Dainius Maroke
D.Kinderio nuotr./Dainius Maroke

Nedidelė sidabro spalvos lėkštutė, ant jos šaukštelis, du gabaliukai cukraus ir stiklinėje iki pusės įpilta juoda kava su ryškiai geltona plutele. Taip gražiai atrodo dažno marokiečio vaišės ant pusryčių stalo. Skubėti nevalia. Italai ar ispanai savo espresso dozę išgeria stovėdami prie stalo per kelias sekundes, o marokiečiams tai procesas, trunkantis valandą ir daugiau. Kol geriama kava, aptariami visi svarbiausi reikalai, jeigu temos neišsemtos – galima ir pakartoti.

Vyrai marokiečiai mėgsta gerti espresso, arba kaip jei vadina – „kavą – naftą“, o moterų mėgstamiausia kava yra vadinama „nus-nus“. Tai kava su pienu. Tiršta, turtinga ir aromatinga. Mažesniuose miesteliuose ir provincijose moteris, sėdinti kavinėje ir gerianti kavą, yra tikras nesusipratimas, o štai Kasablankoje ar Marakeše – ne tik kavą geria, bet ir cigaretės dūmą prie kavos užtraukia. Būtent todėl praeityje (kai kur pasitaiko ir dabar) moterų vietos kavinėse būdavo antrame aukšte arba ant terasų, kad jų nevarpytų įkyrūs ir peikiantys žvilgsniai. „Pamanykite, moteris sėdi kavinėje, ir dar geria kavą, ir net rūko!“. Laikai keičiasi.

123rf.com nuotr./Saulė vira Marakeao
123rf.com nuotr./Saulė virš Marakešo

Marakešo turguje (geriausia ieškoti žydų kvartalo Mellah) galima įsigyti nuostabios marokietiškos kavos su prieskoniais. Pusė kilogramo kainuos apie 15 litų, tokia kava bus sumaišyta su 9 prieskoniais, pagrindiniai jų yra – muskatas, cinamonas, sezamo ir kumino sėklos. Didelėse dėžėse pūpso krūvos pupelių. Kvapas nuostabus, norisi atsisėsti ir kvėpuoti tuo nuostabiu aromatu. Kainos skirtingose dėžėse skiriasi gerokai. Pardavėjas šypteli – „Čia marokietiškos, o čia – braziliškos kavos pupelės“. Marokiečiai šiuo klausimu nėra patriotai – braziliška kava jiems – pačios aukščiausios rūšies, geriama verslo ir aukštuomenės susitikimuose.

Jeigu ir negeriate kavos, Marokas yra puikūs vartai į nepatirtos egzotikos pasaulį. Vien ko vertas fantastiškasis Marakešas ir jo gyvybinė arterija – Jemna el Fna aikštė, kur, galite paragauti ne tik šviežių sulčių, bet ir marokietiškos kavos. Jemna El Fna aikštė įdomiausia nusileidus saulei, kada vėjo šuorai pradeda blaškyti iš puodų ir keptuvių kylančius garus. Vilioja egzotiški kvapai ir dar labiau – vaizdai. Patiekalai čia neįprasti ir patiems didžiausiems gurmanams ir kulinarijos ekstremalams – sraigių nuoviras, kupranugariena, avies galva sriuboje, tik rinkitės. Kas tokiems gurmaniškiems žygiams nenusiteikę ir taip ras didelį pasirinkimą tradicinių valgių – kuskuso, tirštos sriubos hariros ir tadžino – marokietiško troškinio.

D.Kinderio nuotr./Marakeaas
D.Kinderio nuotr./Marakešas

Ragauji Maroko karalystės gardumynus ir žvalgaisi į gyvenimą kaip kiną – šokinėja akrobatai, gyvates hipnotizuoja „kerėtojai burtininkai“, pasakas vietiniams seka seni pasakoriai, tatuiruotes ant turistų rankų ir kojų paišo užsimaskavusios moterys. Ta aplinka ir visas magiškas nakties procesas įtraukia į tikrą Maroko pasaką, tikriausią tūkstančio ir vienos nakties stebuklą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai