Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Artimųjų Rytų paslaptys Jordanijoje: ką ten būtina nuveikti

Pastaraisiais metais tarp populiariausių kelionių atsiranda vis daugiau naujų krypčių – keliautojai trokšta nuvykti į dar nepažintus kraštus, pažinti autentišką kultūrą, turistinėmis nuotaikomis nepersismelkusius kraštus. Artimuosiuose Rytuose esanti Jordanija – tai valstybė, kuri savo svečiams siūlo galybę įdomybių: unikalią kultūrą, judrius ir charizmatiškus miestus, antikinį ir arabiškąjį paveldą, įspūdingus gamtos peizažus, taip pat ir vieną iš naujųjų pasaulio stebuklų – paslaptingąjį Petros miestą.
Artimųjų Rytų paslaptys Jordanijoje: ką ten būtina nuveikti
Artimųjų Rytų paslaptys Jordanijoje: ką ten būtina nuveikti / Shutterstock.com nuotr.

Visada žavėjotės Artimųjų Rytų regiono kultūra? O galbūt per savo būsimas atostogas svajojate patirti naujų įspūdžių, pažinti dykumų paslaptis ir išvysti ne vieną tūkstantmetį menančią architektūrą? Jei taip, Jordanija – tai kraštas, kuris jūsų nenuvils. „Kelionių akademijos“ egzotinių kelionių specialistai jums pateikia patarimų, ką gi verta nuveikti Jordanijoje, sąrašą.

Leiskitės į įsimintiną žygį Danos biosferos rezervate

Shutterstock.com nuotr./Danos biosferos rezervatas
Shutterstock.com nuotr./Danos biosferos rezervatas

Esate žygių po gamtą gerbėjas? Jei taip, viešėdami Jordanijoje būtinai aplankykite Danos biosferos rezervatą (Dana Biosphere Reserve). Tai – šalies centrinėje dalyje esanti saugoma gamtos teritorija, kurioje įstabaus grožio peizažų tikrai nestinga: vaizdingi kanjonai, įmantrių formų uolienos, urvai, plynaukštės, smiltainio, granito ir klinties geologiniai dariniai, tiakacijų slėniai, dygūs krūmokšniai, žydintys oleandrai, į dangų besistiebiantys visžaliai kiparisai – gamta rezervate išties nepaprasto grožio.

VIDEO: 5 įspūdingiausios Jordanijos vietos, kurias privalu pamatyti

Bene populiariausias žygių maršrutas prasideda Danos kaime ir tęsiasi 16 km iki pat Feynan ecolodge – viešbučių komplekso, pritaikyto ekoturizmą propaguojantiems keliautojams. Atrodytų, 16 km nėra didelis atstumas, tačiau reikia iš anksto nusiteikti, jog spiginanti saulė ir uolėtas reljefas atims nemažai jėgų. Planuojantiems leistis šiuo maršrutu rekomenduojama pasiimti daugiau vandens nei atrodo, kad prireiks. Taip pat labai svarbu – tinkama žygiams avalynė, galvos apdangalas. Beje, žygeiviams pritaikytų maršrutų Danos biosferos rezervate yra ir daugiau. Kai kurie iš šių žygių gali trukti net kelias dienas.

Plūduriuokite Negyvosios jūros paviršiuje

Shutterstock.com nuotr./Negyvoji jūra
Shutterstock.com nuotr./Negyvoji jūra

Viešint Jordanijoje verta pasimėgauti ne tik aktyviu laisvalaikiu, tačiau ir poilsiu. Negyvoji jūra ir aplink ją įsikūrę kurortiniai miesteliai šiam tikslui puikiai tinka.

Maudynės Negyvojoje jūroje – tikrai įsimintinos. Vandenyje gausu druskų, kurios kūną kelia į paviršių – pasijunti tarytum besvoris. Išties nepaprasta patirtis. Beje, Negyvosios jūros vandenyje gausu ir įvairiausių mineralų. Pastarieji naudingi odai, sąnariams, plaukams, nagams. Sakoma, jog Negyvosios jūros vanduo padeda atgauti jėgas, suteikia energijos.

Geriausias metas mėgautis maudynėmis Negyvojoje jūroje – rytas. Šiuo paros laiku didžioji keliautojų dalis dar miega, tad nereikės pliuškentis greta kitų turistų. Dar vienas patarimas – iš vakaro geriau neužsiiminėti kūno depiliacijomis. Mat vanduo toks sūrus, jog atviras žaizdeles (kad ir nedidelės) tikrai ims graužti.

Pasijuskite taip, tarytum grįžę į praeitį

Shutterstock.com nuotr./Džarašas
Shutterstock.com nuotr./Džarašas

Pirmieji du patarimai, ką gi verta nuveikti Jordanijoje, buvo orientuoti į šalies gamtos grožį ir jos pažinimą. Tačiau Jordanija – tai kraštas, kuris tikrai turi ką pasiūlyti ir istorijos, architektūros gerbėjams, žmonėms, kurie domisi senąją kultūra. Džarašas (Jarash) – tai Jordanijos šiaurinėje dalyje įsikūręs miestas, kuriame gyvenama buvo dar nuo Bronzos amžiaus laikų (~3200 m. prieš mūsų erą). Antikiniais laikais miestas vadintas Gerasa vardu ir buvo vienas svarbiausių regiono centrų. Labiausiai suklestėjo I a. antrojoje pusėje.

Viešint Džarašo mieste jausmas toks, lyg laiko mašina grįžus į praeitį – čia nestinga Antiką menančių statinių. Dzeuso ir Artemidės šventykla, kolonų apsuptos gatvės, miesto gynybinių sienų liekanos, teatrai, pirtis, arkos. Džarašas – tai tarytum muziejus po atviru dangumi.

Aplankykite vieną iš Naujųjų septynių pasaulio stebuklų – Petros miestą

Shutterstock.com nuotr./Petra
Shutterstock.com nuotr./Petra

Tikriausiai nėra keliautojo, kuris, viešėdamas Jordanijoje, nenuvyktų apžiūrėti Petros miesto – juk tai ne tik viena iš šalies vizitinių kortelių, tačiau ir Naujasis pasaulio stebuklas! 2006 m. žymus kino kūrėjas, pilotas ir milijonierius Bernardas Weberis surengė konkursą, kurio tikslas buvo išrinkti septynis naujus pasaulio stebuklus. Pasak Weberio, iš septynių tradicinių pasaulio stebuklų išlikusi tik Cheopso piramidė, todėl būtina daryti naujus rinkimus. Tam jis pasitelkė internetinį balsavimą bei balsavimą trumposiomis žinutėmis ir skambučiais.

Pirmąjį sąrašą sudarė 177 pretendentai. Vėliau jų liko 21. Galiausiai, buvo atrinkti septyni – tarp jų ir Jordanijos teritorijoje esanti Petra. Nenuostabu, jog šis konkursas suaktyvino turizmą į Jordaniją. Daug smalsuolių norėjo išvysti paslaptimis apipintą statinį.

Pasak archeologų, Petra mena ne vieną tūkstantmetį – rūmai rausvose dykumos uolose išskaptuoti maždaug 200 m. prieš mūsų erą. Akmeninis miestas priklausęs nabatėjams – genčiai, kuri gyveno dar iki Kristaus laikų. Įdomu tai, jog šaltinių, liudijančių apie nabatėjų gyvenimo būdą, išlikę labai nedaug. Tačiau žinoma, kad jų religija buvo monoteistinė. Nabatėjai turėjo savo kalbą, raštą, vystė menus. Tą liudija ne tik subtili Petros architektūra, tačiau ir rūmuose išskaptuotos skulptūros, apylinkėse pastatytos šventyklos.

Praleiskite naktį po žvaigždėmis Ramo Vadės dykumoje

Shutterstock.com nuotr./Naktinis dangus Ramo Vadės dykumoje
Shutterstock.com nuotr./Naktinis dangus Ramo Vadės dykumoje

Jordanijos pietuose slepiasi dar vienas išskirtinis gamtos kūrinys – Ramo Vadės dykuma (Wadi Rum), kuri dar vadinama Mėnulio slėniu. Dykuma užima 720 km² plotą. Jos kraštovaizdis neretai prilyginamas chameleonui: smėlis, uolos ir kalnai, priklausomai nuo saulės padėties danguje, keičia spalvą. Kartais dykuma nusidažo auksiniais atspalviais, o kartais smėlis ir uolienos atrodo sodriai raudonos spalvos.

Kodėl verta aplankyti Ramo Vadės dykumą? Šioje vietovėje galima išvysti ne tik nuostabaus grožio gamtą, tačiau ir pažinti vietinių gyventojų – beduinų – kasdienybę. Dykumoje šie žmonės yra įsirengę gyvenvietes, stovyklavietes. Keliautojams siūlomi turai į Ramo Vadės dykumą, kurių metu važinėjama po dykumą visureigiais. Vėliau, vakarėjant, turas persikelia į beduinų kaimelį – čia valgomi tradiciniai valgiai, šokami šokiai, vietiniai gyventojai turistus supažindina su savo buitimi, kasdienybe. Na, o nusileidus saulei, dykumos danguje įsižiebia tūkstančiai žvaigždžių – romantikos kupina akimirka, kurią prisiminsite dar ilgai.

Paragaukite tradicinių patiekalų

Shutterstock.com nuotr./Tradiciniai patiekalai
Shutterstock.com nuotr./Tradiciniai patiekalai

Norint pažinti tikrąją Jordaniją, svarbu ne tik aplankyti įdomiausias šalies vietas, tačiau ir paragauti tradicinių patiekalų: Jordanijos virtuvė sužavės tiek vegetarus, tiek mėsą valgančius keliautojus – patiekalų pasirinkimas čia išties didžiulis.

Jordanija – šalis Artimuosiuose Rytuose, tad nenuostabu, kad tradicinės virtuvės patiekalai labai panašūs į maistą gaminamą Izraelyje, Libane, Sirijoje ir kt. Patiekalai pasižymi stipresniu kvapu – naudojama daug įvairiausių prieskonių.

Ką gi verta paragauti Jordanijoje? Žinoma, falafelius! Šis, pastaruoju metu visame pasaulyje vis labiau populiarėjantis avinžirnių patiekalas, kildinamas iš Artimųjų rytų, todėl Jordanijoje atrasite autentišką falafelių skonį. Taip pat verta paragauti humuso, avienos dešrelių, kebabų. Jei mėgstate ėrieną, rekomenduojama išbandyti tradicinį Jordanijos patiekalą – mansaf. Tai – ėriukas, troškintas jogurte. Dažniausiai patiekiamas su ryžiais. Na, o jeigu savo dienos neįsivaizduojate be kvapnios kavos, Jordanija jus tikrai sužavės. Kava čia pateikiama labai stipri. Ji geriama iš mažyčių puodelių, kartais dar pagardinama kardamonu.

Pasivaikščiokite Jordanijos sostinėje – Amane

Shutterstock.com nuotr./Amanas
Shutterstock.com nuotr./Amanas

Jordanijos sostinė Amanas – dar viena vieta, kurią, viešint šioje šalyje, tikrai verta aplankyti. Tai – charizmatiškas miestas, kuriame gausu tiek senosios architektūros, tiek modernių pastatų. Spalvingos gatvelės, mažyčių namelių kvartalai, jaukios parduotuvėlės, šurmuliuojančios turgavietės – pasivaikščiojimai Amano mieste nenusibostantys.

Įdomu dar ir tai, kad Jordanijos sostinėje galima aptikti ir romėnų laikų palikimo. Ant aukščiausio sostinės kalno stūkso citadelės griuvėsiai, mieste taip pat išlikęs senasis amfiteatras. Jordanijos sostinė – tai miestas, kuriame susijungia tūkstantmečių istorija.

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių į Jordaniją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai