Tai – pirmąjį rudens savaitgalį, rugsėjo 3-5 dienomis, vyksiantis renginys, kuris kviečia lankytojus praleisti įsimintiną laiką kaime.
Viešnagės išskirtiniuose Lietuvos ūkiuose apžiūrint ten gyvenančius gyvuliukus, poilsis gražiausiuose šalies kampeliuose įsikūrusiose sodybose, įvairios edukacinės veiklos, amatų dirbtuvės, kaimiško maisto degustacijos – renginių tikrai nestigs. Šį kartą siūlome paskaityti apie prie akcijos prisijungiančius muziejus bei dvarus ir įdomybes, kurias jie pasiūlys savo svečiams.
Poilsis hamake klausantis bičių dūzgesio
Įsivaizduokite: švelniai pučia vėjas, kvepia obuoliais ir medaus saldumu, o jūs sūpuojatės hamake ir klausotės bičių dūzgesio. Tikra idilė. Jeigu norite patirti šį jausmą, akcijos „Atviros dienos kaime“ metu apsilankykite Ignalinos rajone įsikūrusiame Bitininkystės muziejuje.
„Peržengę muziejaus vartus sužinosite apie bites, žmones, augalus, medų ir dar daug ką. Kviečiame pažinti ir pajausti, pamatyti ir išgirsti, pažaisti ir pailsėti“ – tokiais žodžiais lankytojus kviečia šis muziejus.
Jis įsikūręs net 4 hektarų teritorijoje, o interaktyvia ekspozicija galima mėgautis 6-iuose pastatuose. Vaikščiodami po muziejų jūs pateksite į skirtingas erdves, o jose įgysite vis naujų patirčių. Pavyzdžiui, pirkioje sužinosite apie tai, kaip nuo seno sugyveno žmonės ir bitės. Svirne įminsite bičių šeimos paslaptis. O palėpėje galėsite sūpuotis hamake, užuosti natūralius bičių produktų kvapus ir klausytis specialių garso takelių. Puikus būdas atsitraukti nuo rūpesčių ir pamedituoti!
Bitininkystės muziejus žada, jog ką veikti čia atrasite visą dieną. Tereikia iš anksto užsiregistruoti telefonu: +37068612105. Muziejus įsikūręs adresu: Pabalių g. 3, Stripeikių k., Ignalinos r.
Pažintis su Žemaite ir tradiciniu kulinariniu paveldu
Su Žemaitės kūryba susidūrėme dar mokyklos suole. Pirmas įspūdis – moteris su skarele, rašanti apie kaimo vargus. Tačiau iš tiesų ji buvo išskirtinio charakterio, neeilinė asmenybė, turėjusi tvirtą nuomonę ir nebijojusi nepaklusti to meto gyvenimo standartams. Norite daugiau sužinoti apie Žemaitę, jos kūrybą ir gyvenimo kelią?
Rugsėjo 4 d. apsilankykite Žemaitės memorialiniame muziejuje, Bukantės dvarelyje, kuris įsikūręs Plungės rajone. Nuo 11 val. iki 16 val. čia vyks ekskursija su gidu, kuris pristatys Žemaitės gyvenimo ir kūrybos kelią bei aprodys rašytojos memorialinę ekspoziciją. Ir tai dar ne viskas: dvarelio svirne galėsite pamatyti vieno iškiliausių Žemaitijos liaudies meistrų Stanislovo Riaubos ekspoziciją, susipažinti su sakraliniu liaudies paveldu.
Na, o jeigu išalksite, galėsite sudalyvauti edukaciniame užsiėmime „Žemaitiškas kulinarinis paveldas“. Jo metu ne tik išmoksite, kaip pasigaminti kastinį, tačiau ir paragausite jo su virtomis bulvėmis. O lauktuvėms bus siūloma parsivežti varškės sūrio ir spirginės, kurių bus galima įsigyti čia pat muziejuje.
Žemaitės memorialinio muziejaus adresas: Žemaitės g. 24, Godelių k., Plungės r. Būtina išankstinė registracija: +37068752836.
Istoriniai dvaro rūmai ir edukacinės veiklos
Domitės architektūros istorija, dvarininkijos gyvenimu, mėgstate pasivaikščioti po išlikusius dvarus, jų teritorijas ir pasisemti naujų žinių? Jei taip, rugsėjo 3 ir 5 dienomis siūlome apsilankyti viename iš įdomiausių dvarų Žemaitijoje – Mažeikių rajono Renavo dvaro sodyboje. Akcijos „Atviros dienos kaime“ metu šis dvaras siūlo išskirtinę programą.
Rugsėjo 3 d., lankytojai kviečiami aplankyti ekspoziciją, pristatančią XIX-XX a. pr. dvarų kultūrą ir tuo metu vykstančias parodas. Taip pat vyks dvi edukacinės programos. Pirmoji – „Pasėjau linelį ar pylimo“. Jos metu dvaro svečiams bus siūloma stebėti linų sėmenų aliejaus spaudimo procesą, sužinoti apie šio aliejaus naudingąsias savybės, paragauti ant laužo keptų bulvių ir pasiruošti žemaitišką sėmeninę druską. Antroji edukacinė programa – „Sekant Lauryno Ivinskio pėdomis Renave – nuostabusis grybų pasaulis“.
Drauge su gidu bus siūloma pasivaikščioti po dvaro sodybą, parką. Tikslas – atrasti kuo daugiau grybų, išmokti juos atpažinti, sužinoti grybavimo paslapčių. Visi norintys galės paskanauti lauko sąlygomis ruoštų patiekalų iš grybų. Rugsėjo 3 d. programa vyks: 11-14 val. bei 13-16 val.
Rugsėjo 5 d. dvare apsilankę svečiai, apžiūrėję dvaro ekspoziciją, galės sudalyvauti edukacinėje programoje „Nerk į dvaro sodelio kvapus“. Jos metu bus galima stebėti hidrolatų gamybos procesą, sužinoti apie jų teikiamą naudą grožiui bei sveikatai. Vyks augalų kvapų ir skonių degustacija. Programos laikas: 10-18 val.
Siūlomų paketų kaina suaugusiam asmeniui – 8 eur. Moksleiviams, studentams ir senjorams – 5 eur. Ikimokyklinio amžiaus vaikams – nemokamai. Būtina išankstinė registracija telefonu: +37062037506. Dvaras įsikūręs adresu: Dvaro g. 2, Renavo k., Mažeikių r.
Patefonų istorijos ir muzika, gurkšnojant arbatą
Biržų rajone įsikūrusi Alės Podėnienės sodyba – tai nepaliestos gamtos apsuptyje esantis kampelis, kuriame galima mėgautis pušų pavėsiais, upelio čiurlenimu, paukščių giesmėmis bei ramybe. Svečiai čia atvyksta norėdami pabėgti nuo miesto šurmulio, pasiilsėti ir įgauti naujų jėgų.
Akcijos „Atviros dienos kaime“ metu sodybos šeimininkai kviečia ne tik pernakvoti, tačiau ir aplankyti čia įsikūrusį išskirtinį patefonų muziejų. Jo įkūrėjas – pats sodybos savininkas, kuris metų metus rinko skirtingų dizainų ir laikmečių patefonus. Karantino metu jis nusprendė savo kolekcijos eksponatus suremontuoti. Dabar čia galima išvysti beveik šimtą skirtingų patefonų.
Sodybos šeimininkas siūlo apžiūrėti jo kolekciją ir sudalyvauti edukacinėje programoje „Patefonų istorijos ir muzika prie arbatos“. Gurkšnodami mėtų arbatos klausysitės muzikos ir istorijų apie, išties, išskirtinę kolekciją. Muziejaus lankymas – 2 eur/asm. Nakvynė sodyboje – 10 eur/asm. Rytinė kava – nemokamai.
Adresas: Vinkšninių g. 11, Vinkšninių k., Parovėjos sen., Biržų r. Būtina išankstinė registracija telefonu: +37061865593.
Projektui įgyvendinti skiriama iki 33 687,00 Eur dydžio parama. Iš jos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšos sudaro iki 28 633,95 Eur, t. y. 85 proc. paramos sumos, ir Lietuvos valstybės biudžeto lėšos sudaro iki 5 053,05 Eur, t. y. 15 proc. paramos sumos.