Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Aukštaičiai rinko Jūrų muziejaus ruoniukams vardus – atsirado Broškė, Cukerka, Zbitka

Trečiadienį, birželio 2 dieną 13 val., Lietuvos jūrų muziejuje vyks šių metų ruoniukų rastinukų vardynos, parodos „Gyvybei – rūpestį!“ atidarymas ir susitikimas su dramaturgu, režisieriumi, teatro ir kino aktoriumi Justu Terteliu, kurio kartu su dailininke Elena Maja ir kompozitore Rita Mačiliūnaite-Dočkuviene sukurtą knygą „Vandens gyvenimo linija“ išleido muziejus. Ši knyga meniškai tyrinėja žmogaus ir jūros pasaulio bei jo gyventojų–ruonių tarpusavio susikalbėjimą arba greičiau – nesusikalbėjimą.
Jūrų muziejaus ruoniukai
Jūrų muziejaus ruoniukai / Jūrų muziejaus nuotr.

Matyt, būtent dėl šio „nesusikalbėjimo“ kiekvienais metais vis daugėja mažųjų nelaimėlių Baltijos jūros pakrantėje. Dėl klimato atšilimo, žmogaus invazijos į tas vietas, kur ruonės veda jauniklius, dėl išgaudytos žuvies jūroje ruoniukai lieka našlaičiais, vandens srovių priplaktais prie mūsų pakrantės. Tik Jūrų muziejaus darbuotojų pastangomis jau ketvirtas dešimtmetis šie Baltijos jūros pilkųjų ruonių jaunikliai randa saugią prieglaudą ir pasiaukojančias širdis bei rankas, kurios mažylius išplėšia iš mirties nagų ir „pastatytus“ ant letenėlių vėl gražina į jų namus – Baltijos jūrą.

Šiemet Lietuvos jūrų muziejus priglaudė net šešiolika ruoniukų. Į Jūrų muziejų nusilpę jaunikliai buvo gabenami iš viso pajūrio: Būtingės, Šventosios, Palangos, Karklės, Melnragės, Nidos, Juodkrantės. Iš viso – vienuolika patinėlių ir penkios patelės. Beveik visi gyvūnai buvo apkandžiotų šunų ar laukinių gyvūnų, kentėjo nuo parazitų – kirmelių. Todėl jiems pirmiausia buvo skiriama vaistai ir rūpestinga 24 valandų per parą priežiūra.

Jūrų muziejaus nuotr./Ruoniukams parinkti originalūs vardai
Jūrų muziejaus nuotr./Ruoniukams parinkti originalūs vardai

Dabar jau visi ruoniukai sustiprėjo ir yra perkelti į muziejaus lauko baseiną, kur su jais gali susipažinti lankytojai. O netrukus juos jau bus galima šaukti ir vardais. Vardai tikrai itin originalūs, gal net ne visiems pažįstami, nes jau antri metai vardai ruoniukamas renkami tarmiški iš skirtingų Lietuvos regionų. Pernai metų ruoniukai tapo žemaitukais, o šiųmetinukų vardai skamba jau visai kitaip – aukštaitiškai. Kitąmet šis ruoniukų vardų konkursas apims kitą Lietuvos regioną.

Jūrų muziejaus nuotr./Jūrų muziejaus specialistai išgelbėję ne vieną ruoniuką-pamestinuką.
Jūrų muziejaus nuotr./Jūrų muziejaus specialistai išgelbėję ne vieną ruoniuką-pamestinuką.

Rinkti vardus muziejininkams padėjo Utenos A. ir M. Miškinių viešoji biblioteka, į kurią du mėnesius plūste plūdo ruoniukams siūlomi vardai. Muziejaus kultūrinės veiklos organizatorė Ieva Jašinskienė sako, kad pasiūlyta buvo arti pusės tūkstančio vardų, jie visi perduoti muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus, kuris rūpinasi ruoniukais, komandai. Muziejininkai nusprendė, kad ruoniukams labiausiai tiks tokie vardai: Broškė, Cukerka, Cviekas, Gaspadorius, Gastinčius, Guzikas, Iškadnykas, Kujelis, Spotkelis, Ulas, Unarava, Unčiakas, Untaniukas, Zabova, Zbitka, Žiužis.

Ieva Jašinskienė džiaugėsi, kad parodos atidaryme dalyvaus ir knygos „Vandens gyvenimo linija“, kuri šiemet nominuota tarp geriausių vaikų ir paauglių knygų IBBY rinkimuose, teksto autorius Justas Tertelis.

Jūrų muziejaus nuotr./Jūrų muziejaus ruoniukai
Jūrų muziejaus nuotr./Jūrų muziejaus ruoniukai

– Su juo kurdami parodą, stengiamės iškomunikuoti kiek kitokią mintį nei šioje knygoje, – pasakojo Ieva. – Knygoje ruonio ir žmogaus pasaulis yra susipriešinęs, o parodoje kalbama apie tai, kaip žmogus tampa ruonio draugu.

Nuo birželio 22 dienos paroda „Gyvybei – rūpestį!“ bus eksponuojama Utenoje, A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje. Jos atidarymo metu bus apdovanoti ruoniukų „krikštatėviai“, būtent tie žmonės, kurių pasiūlytais vardais pavadinti ruoniukai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais