„Jeigu jūs jau apsisprendžiat kažkur keliauti, turėkit galvoj, kad virusas yra neišnykęs, jis gali vėl pradėti plisti. Keliauti yra tam tikra rizika“, – spaudos konferencijoje pareiškė ministras ir priminė, kad daug žmonių galėtų papasakoti apie iššūkius, su kuriais susiduriama įstrigus kitoje šalyje – kaip reikia laukti užsakomųjų skrydžių ir pan.
Konferenciją žiūrėkite čia:
„Tai yra rizika, kurią arba žmonės gali prisiimti, arba ne. Mes čia niekaip padėti negalim. Negalim užsakyti viruso plitimo – mes galim rodiklius susiskaičiuoti ir pasakyti, koks jis yra“, – aiškino A.Veryga.
Nuo birželio 1 dienos į Lietuvą bus galima atvykti iš tų Europos šalių, kuriose sergamumas per dvi savaites neviršijo 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų, tačiau atvykusiems iš šalių, kur šis rodiklis didesnis nei 15 vis dar reikės izoliuotis.
Rodiklis bus skaičiuojamas kiekvieną savaitę. Anot ministro, su Lietuva, Latvija ir Estija sutarta kiekvieną penktadienį skaičius tarpusavyje sutikslinti, o pirmadieniais skelbti šalių sąrašą. Kiekvienos šalies rodiklis bus perskaičiuojamas kas savaitę.
Ministras pabrėžė, kad net jeigu ir žmogui būnant karantine, ta šalis, iš kurios jis grįžo, staiga būtų įtraukta jau į „saugių“ sąrašą, izoliacijos jis negalėtų nutraukti. „Tai visiškai nepaneigia poreikio izoliacijai (...) Jeigu asmuo grįš tuo metu, kada šaliai buvo taikomas izoliacijos reikalavimas, tai jie ir privalės toje izoliacijoje išbūti“, – aiškino A.Veryga.
Ministras taip pat teigė, kad bus stebima, iš kurios šalies žmogus pradėjo savo kelionę.
„Bus žiūrima į tą vietą, iš kurios žmogus išvyko. Ne oro uostas yra svarbus šiuo atveju, nes tai gali būti persėdimo oro uostas, kur žmogus neišeina lauk iš jo. (...) Svarbu, iš kur jis keliauja ir bus žiūrima į jo išvykimo šalį“, – aiškino jis.
Be to, privalomai nebebus testuojami visi be išimties iš užsienio atvykstantys ar grįžtantys keliautojai, kaip yra šiuo metu. Jie bus tikrinami tuo atveju, jei jaus koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus.
Šalių, iš kurių bus galima atvykti, sąrašą skelbs Sveikatos apsaugos ministras kiekvieną pirmadienį. Kaip buvo pranešta anksčiau, į šį sąrašą šiuo metu galėtų pretenduoti Islandija, Slovėnija, Graikija, Kroatija, Kipras, Norvegija, Vengrija, Šveicarija, Čekija, Austrija.