„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Azijos festivaliai – nuo spalvotų miltelių kovų, purvo vonių iki skausmingų piligriminių žygių

Savo kelionių laiką galima priderinti ir prie lankomos šalies švenčių. Ne vienas jau dabar atsižvelgia į Europoje organizuojamų muzikos festivalių datas, tad ne tik pamato šalį, bet ir sudalyvauja dideliuose koncertuose. Lygiai taip pat galima elgtis ir su Azijos festivaliais. Čia jie kiek kitokie ir čia jų gyva galybė. Keletas tikrai vertų dėmesio – pavasarį ženklinantis spalvotų miltelių mūšis Indijoje, transo būseną pasiekusių piligrimų kelionė į Malaizijos urvus ar čiuožinėjimas purvo kalneliais Pietų Korėjoje.
Kvala Lumpūre, Malaizijos sostinėje, švenčiamas kasmetinis „Thaipusam“ festivalis. Jis skirtas paminėti jauniausio dievo Šivos ir jos žmonos deivės Parvatės sūnaus Murugano gimimą.
Kvala Lumpūre, Malaizijos sostinėje, švenčiamas kasmetinis „Thaipusam“ festivalis. Jis skirtas paminėti jauniausio dievo Šivos ir jos žmonos deivės Parvatės sūnaus Murugano gimimą. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Holi (Indija) – gamtos atgimimo šventė

Vos tik ateina kalendorinis pavasaris, o dangų užslenka paskutinė pilnatis, Indijos žmonės išeina į gatves ir pasineria į Holi festivalio šurmulį. Hinduizmo bei sikhizmo išpažintojai šią šventę kartais vadina Naujaisiais metais, nes ji ženklina gamtos atgimimo pradžią.

Indai pasinėrė į spalvų jūrą.
Indai pasinėrė į spalvų jūrą.

Festivalio metu kiekviename žingsnyje dega laužai, ant kurių sudeginama didžiulė baidyklė. Kadangi švenčia labai įvairūs žmonės, tradicijos taip pat skiriasi. Vieni aiškina, kad iškamša yra mitinio personažo Holikos atitikmuo. Kuomet karaliaus demono Hiranyakashipo sūnus ėmė garbinti Višną, jį nutarta sudeginti. Sūnus buvo pasodintas ant sesers Holikos kelių, kuri buvo atspari liepsnoms, tačiau įvykiai pasisuko netikėtai – ji žuvo liepsnose, o sūnus išliko gyvas. Tuo tarpu kiti, ypač gyvenantys Krišnos gimtuosiuose kraštuose, liepsnojančius objektus skiria Krišnos ir jo mylimosios Radhos dieviškosios meilės atminimui.

Indai pasinėrė į spalvų jūrą.
Indai pasinėrė į spalvų jūrą.

Gatvėse šokama, indai vienas kitą barsto spalvotais milteliais bei specialiai nudažytu skysčiu, nuolatos sklinda pokštai ir juokas. Tuomet nepaisoma nei amžiaus, nei lyties, nei socialinio statuso – net našlėms leidžiama švęsti kartu. Tai viena tų nedaugelio dienų, kai induistai gali vartoti alkoholį. Be stiprių gėrimų, naudojami ir kiti svaiginimosi būdai, į maistą ir įvairius skanėstus įmaišoma kanapių.

Indai pasinėrė į spalvų jūrą.
Indai pasinėrė į spalvų jūrą.

Dalyje regionų renkamas Holi karalius. Juo tampa vaikinas, sudaužęs aukštai pakabintą puodynę. Jai pasiekti suformuojama didžiulė žmonių piramidė, o merginos kaip įmanydamos trukdo, įvairiaspalviu vandeniu laistydamos žaidime dalyvaujančius vaikinus.

Thaipusam (Malaizija) – kuo daugiau skausmo, tuo daugiau dieviškos palaimos

Kone kiekvienas yra matęs nuotraukų iš Malaizijoje sausio mėnesį vykstančio Thaipusam festivalio. Jas ypač pamėgo spauda, mat šventės metu tikintieji prasiduria liežuvius, skruostus ar odos dalis aštriais iešmais. Yra ir tokių, kurie pasikabina ant kablių ir kybo ore arba paskui save tempia didžiules konstrukcijas. Visgi tai nėra beprasmis žalojimasis, iš tolimų šalių atvykę piligrimai stengiasi sau sukelti kuo didesnį skausmą, nes tiki, kad nuo to priklauso, kaip stipriai juos palaimins dievai.

Iš Singapūro, Indijos ar Malaizijos sostinės žmonės traukia link Batu urvo Kvala Lampūre. Keliolika kilometrų pėsčiomis nuėjusiems lyg palaima tampa finalinis ritualas – lipimas siaurais, 272 laiptelių turinčiais laiptais.

Tiek vyrai, tiek moterys plikai nuskustomis galvomis, dauguma jų – transo būsenoje. Čia nieko nestebina vaizdelis, kuomet keistai atrodantį žmogų kiekviename žingsnyje akylai prižiūri sesuo, sūnus, žmona ar kiti giminaičiai. Chaotiškoje aplinkoje, be piligrimų, susirenka ir galybė turistų, tad atvykėliams, dėl jų pačių saugumo, rekomenduojama procesiją stebėti įsikūrus kiek atokiau.

Boryeong purvo festivalis (Pietų Korėja) – purvo kovos, čiuožyklos ir masažai

Jei liepą keliausite po Azijos šalis, mėnesio pabaigoje nors dienai sustokite Pietų Korėjoje. Tuomet Geltonosios jūros skalaujamame Boryeong mieste vyksta purvo festivalis, sutraukiantis minias turistų. Nieko keisto, mat čia veiklos randa tiek vaikai, tiek tėvai. Festivalyje galima priimti iššūkį ir stoti į purvo imtynių ringą, čiuožinėti ar maudytis rudoje masėje, išbandyti specialų masažą, o vakare pasinerti į muzikos ir fejerverkų šou. Visa tai vyksta paplūdimyje, tad visada galima pabėgti ir tiesiog ramiai pavaikštinėti pakrante.

Keista tai, kad festivalis pradėtas organizuoti vos prieš 16 metų, kuomet nuspręsta daugiau kalbėti apie odos problemas ir raginti tinkamai prižiūrėti ją. Tam pasirinktas Boryeong mieste esantis mineralinių medžiagų turtingas purvas, visgi dauguma į šventę atvyksta toli gražu ne dėl purvo gydomųjų savybių.

Daugiau apie egzotines keliones sužinokite čia: kelioniuakademija.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs