Kelionių organizatoriaus „Novaturo“ Produkto vystymo skyriaus vadovė Indrė Palaikė sako, jog kelionė į Gambiją gali padėti ištrūkti iš šalto ir pilko sezono sąstingio – gyvybinga bei ryški šios šalies kultūra suteiks nepamirštamų įspūdžių, rašoma kelionių organizatoriaus pranešime spaudai.
Į Gambijos kultūrą kviečia įsijausti būgnų ritmai ir šokiai
Būgnai yra neatsiejama Gambijos kultūros dalis – įvairių ritualų, švenčių, vestuvių ir kitų svarbių įvykių metu jų garsai kviečia žmones šokti, atsipalaiduoti, išreikšti emocijas ir įsijausti į autentiškas tradicijas. O vykstantys šokiai dažnai simboliškai susiję su gimimu, branda, meile ar bendruomenės vienybe.
Produkto vystymo skyriaus vadovė pažymi, jog pagrindiniai šalies renginiai, kuriuose galima įsijausti į būgnų muziką, išvysti vietinių šokių ir kitų netikėtų vaizdų – tradiciniai festivaliai.
„Susipažinti su Gambijos tradicijomis, papročiais bei šventėmis galima įvairiuose šalies festivaliuose, pavyzdžiui, sausį vykstančiame „Banjul Demba“, „Kankurange“ ar garsiajame rudens renginyje – „Roots Homecoming“. Keliautojai per tokius festivalius gali geriau pažinti Gambijos paveldą ir užmegzti ryšį su vietos bendruomene. Čia žmonės itin svetingi, draugiški, jie šiltai bendrauja su šalies svečiais“, – pasakoja I.Palaikė.
„Kankurangas“ – vienas iš festivalių, neatsiejamų nuo Gambijos kultūros. Ceremonijos metu vaikinai dėvi dekoruotas kaukes, o vietos bendruomenė susirenka tam, kad švęstų ir perduotų jiems kultūrines vertybes bei tradicijas, kurios svarbios suaugusiais tampantiems jaunuoliams. Šis festivalis pripažintas UNESCO kaip nematerialaus kultūros paveldo dalis.
Savaip unikalus yra ir sausio pabaigoje vykstantis „Banjul Demba“ festivalis. Jame gausu spalvingų procesijų, kuriose dalyvauja vietiniai šokėjai ir muzikantai, o dalyviai gali mėgautis kulinariniais skanėstais bei dalyvauti įvairiose dirbtuvėse, kuriose pristatoma Gambijos kultūra ir menas.
Na, o rudenį vykstanti „Roots Homecoming“ šventė skirta Gambijos kultūrai ir jos ryšiams su Afrikos diaspora. Festivalyje dalyvauja žmonės iš viso pasaulio, kurie grįžta į Gambiją, norėdami iš naujo atrasti savo šaknis. I.Palaikė pabrėžia, kad čia svetingai priimami ir turistai, kurie nori giliau pažinti Afrikos kultūrą.
„Šiame festivalyje vyksta įvairios edukacinės paskaitos bei ekskursijos į istorinį Jufureh kaimą – jame dažnai diaspora ieško savų šaknų, ryšio su protėvių kartomis. O keliautojai, kilę iš kitokios kultūrinės aplinkos, čia įgyja išskirtinę galimybę pažinti Gambijos istoriją, tradicijas, dalyvaudami vietiniuose ritualuose bei susipažindami su šalies gyventojais“, – teigia kelionių ekspertė.
Ekskursija į Jufureh kaimą leis pažinti Afrikos istoriją
Ekskursija į Jufureh kaimą verta keliautojų dėmesio ištisus metus. Jis išgarsėjo dėl Alexo Haley’io romano „Šaknys“, kuriame pasakojama apie autoriaus protėvį, pagrobtą iš Afrikos ir atvežtą į Ameriką kaip vergą. Knyga, išleista 1976 metais, sukėlė didelį susidomėjimą Afrikos istorija ir kultūra, todėl Jufureh tapo svarbiu piligrimystės centru tiek vietiniams gyventojams, tiek siekiantiems atkurti ryšį su savo šaknimis.
Kelionių į Jufureh metu žmonės aplanko Kunta Kintės paminklą ir kitus istoriškai svarbius objektus, dalyvauja įvairiose tradicinėse ceremonijose, susipažįsta su vietiniais papročiais.
„Jufureh yra ne tik turizmo taškas, bet ir erdvė, kurioje susipina atmintis, kultūra ir bendruomeniškumas, todėl keliautojams kiekvienas vizitas šioje vietovėje tampa asmenine ir emocine kelione į save. Piligrimystė į Jufureh išreiškia pagarbą praeičiai, skatina dialogą tarp skirtingų kultūrų, primindama apie svarbius istorinės atminties aspektus“, – sako kelionių ekspertė.
Griotai supažindins su mitais, legendomis bei praeities didvyriais
Griotai – tai tradiciniai Gambijos pasakotojai ir poetai, kurie saugo bendruomenės istoriją, kultūrą ir tradicijas. Keliautojai, apsilankę Gambijoje, dažnai susiduria su griotais per kultūrinius renginius ir festivalius, kur šie pasakoja istorijas apie praeities didvyrius, mitus ir legendas. I.Palaikė pastebi, jog šie pasakotojai taip pat atlieka svarbų vaidmenį keliautojų edukacijoje, kalbėdami apie šalies istoriją bei tradicijas.
Keliautojai, apsilankę Gambijoje, dažnai susiduria su griotais per kultūrinius renginius ir festivalius.
„Kai kuriuose keliautojams skirtuose renginiuose griotai netgi veda dirbtuves – jose galima išmokti tradicinių pasakojimų ir muzikos menų. Čia besisvečiuojantiems tai ne tik praturtina kelionę, bet ir suteikia progą prisidėti prie gambietiškos kultūros išsaugojimo – griotai vis dar gali tęsti savitas tradicijas bei pasiekti platesnę auditoriją unikaliais pasakojimais apie savo šalį“, – teigia Produkto vystymo skyriaus vadovė.
Arbatos ceremonijoje patirsite simbolišką gyvenimo kelionę
Nesusipažinusiems su Gambijos kultūra gali pasirodyti neįprasta, jog arbatos ceremonijos rengiamos ne tik Japonijoje, bet ir Afrikos šalyse. Gambijoje arbatos ceremonija vadinama „Attaya“ – ji skirta ne vien arbatos gėrimui, bet ir bendravimui.
Ši ceremonija, dažnai atliekama poilsio akimirkomis, įtraukia į lėtą ir apgalvotą arbatos ruošimo bei gėrimo procesą, kuris gali užtrukti iki kelių valandų. Arbata yra ruošiama iš žaliosios arbatos lapų, virinamų kartu su cukrumi ir kartais mėtų lapais, o pats ceremonijos atlikimas gali tapti tikra meno forma.
„Attaya“ ceremonija apima tris puodelius arbatos, kuriuos meistras ruošia su dideliu susikaupimu. Pirmasis puodelis arbatos būna stiprus ir kartus, simbolizuojantis gyvenimo sunkumus ir iššūkius. Antrasis – švelnesnis, atspindintis pusiausvyrą ir vidinę ramybę, o trečiasis – saldus, simbolizuojantis džiaugsmą, laimę ir pasitenkinimą. Tokia arbatos gėrimo seka skatina refleksiją apie gyvenimo kelionę, joje vykstančius pokyčius.
I.Palaikė pasakoja, jog ceremonijos metu, kai arbata yra ruošiama ir geriama, dalyviai dažnai pasakoja įvairiausias istorijas bei dalijasi gyvenimiška patirtimi. „Attaya“ ritualas taip pat suteikia progą pabendrauti su draugais ir šeimos nariais, o dažnai – ir su naujais pažįstamais, kurie prisijungia prie šios tradicijos. Gambietiškas arbatos gėrimo ritualas yra neatskiriama šalies kultūros dalis“, – teigia kelionių ekspertė.
Tradicijas atskleis unikali gastronomija
Gambija vadinama „besišypsančių žmonių“ šalimi, o jų svetingumas ir bendrystė ypač atsiskleidžia gastronomijoje. Beveik visi tradiciniai šalies patiekalai valgomi drauge, šeimomis, dažnai – iš bendros lėkštės ar puodo.
„Keliautojai Gambijoje gali atrasti unikalių skonių bei pasimėgauti bendryste, kuri būdinga šios kultūros gastronomijos tradicijose. Pavyzdžiui, vienas žymiausių patiekalų – tai benachinas, dar žinomas kaip „vieno puodo“ patiekalas. Šis troškinys, pagamintas iš ryžių, mėsos ir daržovių, ruošiamas lėtai, leidžiant susilieti ingredientų skoniams. Taip pat populiarus domodos žemės riešutų troškinys: keliautojai gali stebėti, kaip vietiniai gamina šį patiekalą, naudodami šviežius ingredientus ir aromatingus prieskonius“, – pasakoja I.Palaikė.
Gambiečiai taip pat nepraleidžia progos paskanauti saldesnių gardėsių. Pavyzdžiui, keliautojams rekomenduojama paragauti „chura gerte“ – tradicinės pusryčių košės, kuri patiekiama su vaisiais arba medumi.
Keliautojai, norintys pasprukti iš šaltojo sezono sąstingio ir pasinerti į Gambijos kultūrą, gali planuoti kelionę į šią Vakarų Afrikos šalį.
„Čia bus galima pažinti ne tik įvairią Gambijos virtuvę, turtingą šalies istoriją bei gilius papročius. Keliautojus taip pat sužavės laukinė Gambijos gamta: vandenyno skalaujami smėlėti paplūdimiai, gyvybe pulsuojančios lygumos ir upių mangrovės. O kur dar įspūdinga gyvūnija: nuo medžių šakose besikarstančių beždžionių, savanose bėgiojančių antilopių iki galvas iš upių kaišančių krokodilų“, – vardija kelionių organizatoriaus Produkto vystymo skyriaus vadovė.