Nacionaliniai parkai, rezervatai ir draustiniai, atostogų kurortai, o taip pat miestai, žavintys karališkaisiais rūmais, religine architektūra, apylinkėse auginamais ryžių laukais – Borneo saloje įdomybių tikrai nestinga. Šiame straipsnyje „Kelionių akademijos“ egzotinių kelionių specialistai jums nori kiek plačiau papasakoti apie Borneo salą ir pagrindines įdomybes, kurias galima apžiūrėti viešint Malaizijai, Indonezijai ir Brunėjui priklausančiose salos teritorijose.
Malaizijos dalis: nuo gyvybingojo Kučingo iki žymiausio saloje nacionalinio parko
Kaip jau minėjome straipsnio įžangoje, Malaizijai priklauso šiaurės vakarinė Borneo salos dalis, kurioje įsikūrusios dvi šalies valstijos – Sabahas ir Saravakas. Būtent Saravako valstijoje ir slepiasi trečiasis pagal dydį Borneo salos miestas (ir didžiausias Malaizijos teritorijos miestas) – Kučingas. Išvertus iš malajų kalbos, miesto pavadinimas reiškia katę. Tad nenuostabu, jog katė yra Kučingo talismanas, o viena iš pagrindinių miesto vizitinių kortelių – baltos katės skulptūra.
Ne retai Kučingas vadinamas gyvybingiausiu Borneo miestu. Gyvenimas čia išties verda: aplink Saravako upę išsidėstę daugybė prekyviečių, kuriose galima įsigyti tradicinių rankdarbių, suvenyrų, prieskonių, skanėstų. Mieste gausu kavinukių, parduotuvių. Beje, Kučingas gali pasigirti ir labai įdomia architektūra: jame išlikę daug kolonijinius laikus menančių statinių, tačiau tuo pačiu čia dygsta ir itin šiuolaikiški pastatai. Kučingas žavi savo kultūrine įvairove: čia gyvena tiek malajai, tiek dajakai, kinai, indai. Išpažįstamas islamas, krikščionybė, budizmas. O susikalbėti galima įvairiomis kalbomis: pradedant malajų, baigiant anglų ar kinų.
Saravako valstijos šiaurės rytuose slepiasi ir tikrų tikriausia Borneo įžymybė – Mulu kalno nacionalinis parkas. Teritorijoje auga tropiniai miškai, kuriuose gyvena šimtai skirtingų gyvūnų rūšių. Beje, Mulu parko miškai pripažįstami vienais seniausių miškų visame pasaulyje.
Parke gausu klintinių smilių, gilių kanjonų, urvų. Būtent urvai į nacionalinio parko teritoriją pritraukia galybę mokslininkų iš viso pasaulio: jie sudaro net 295 km ilgio labirintą, kuris vis dar nėra iki galo ištyrinėtas.
Pasakojant apie Malaizijai priklausančią Borneo salos dalį būtų nuodėmė nepaminėti Kinabalu kalno – tai aukščiausias kalnas tiek Borneo saloje, tiek visoje Malaizijoje. Jo aukštis – 4095 m. Kinabalu stūkso labai turtingoje biologinėje zonoje, todėl jo apylinkės paskelbtos kaip saugomas gamtos kampelis. Čia aptinkama 100 žinduolių, 326 paukščių rūšys. Tiek kalnas, tiek aplink jį esantis nacionalinis parkas saugomi UNESCO.
Nors Borneo sala daugeliui asocijuojasi su aktyviu poilsiu gamtoje, vis dėlto, ši sala puikiai tinka ir ramioms atostogoms, kai norisi tiesiog pasilepinti paplūdimyje. Viešint Borneo salos šiaurės rytuose verta aplankyti Kota Kinabalu – tai kurortinis miestas, žavintis subtilia architektūra, aukštu aptarnavimo lygiu ir, žinoma, paplūdimiais. Vienas iš žaviausių Malaizijos paplūdimių slepiasi maždaug 6 km atstumu nuo Kota Kinablu kurorto. Aruso kyšulio paplūdimys, arba Tanjung Aru, gali pasigirti pasakiško grožio kranto linija, auksiniu smėliuku ir nedideliais turistų srautais – patiks tiems, kurie svajoja apie ramybę. Beje, visai netoli paplūdimio įsikūrę ir jaukūs vietinių gyventojų restoranėliai, siūlantys paragauti jūros gėrybių patiekalų.
Indonezijos dalis: garsiausias pasaulyje orangutanų stebėjimo centras
Indonezijai priklauso didžiausia Borneo dalis, Kalimantanas, apimanti visą salos pietinę dalį ir rytus. Nuo pat XVII a. ši Borneo dalis buvo Olandijos kolonija, Indonezijai ji atiteko po Antrojo pasaulinio karo.
Bene didžiausia Kalimantano įžymybė – Putingo Kyšulio nacionalinis parkas (arba Tandžungputingo nacionalinis parkas), kuris neatsiejamas nuo lietuvių kilmės pasaulinio garso antropologės Birutės Galdikas. Būtent ši mokslininkė 1971 m. parke įkūrė orangutanų stebėjimo centrą. Ji sukūrė ir įgyvendino septynis orangutanų tyrimų ir išsaugojimo projektus ir aprašė juos savo knygose. Keliautojams, atvykusiems į nacionalinį parką, siūloma pamatyti orangutanus iš labai arti – nepaprasta patirtis. Beje, turų po nacionalinį parką metu galima išvysti ir kitų gyvūnų, pavyzdžiui, didnosių beždžionių, javinių elniukų, netgi malajinių lokių, daugiau nei 200 skirtingų paukščių rūšių.
Turistams Putingo nacionaliniame parke siūlomi turai tradiciniais mediniais laiveliais – klotok. Plaukiant atogrąžų upėmis stebina ne tik tanki augmenija, tačiau ir „džiunglių simfonijos“. Būtent tokio turo metu galima išvysti ir daug gyvūnų. Nepaisant to, jog Borneo džiunglėse dažniausiai karšta ir tvanku, maudytis upėje nerekomenduojame, mat čia gyvena krokodilai.
Samarinda – tai didžiausias Borneo miestas, esantis salos rytuose, Indonezijai priklausančioje dalyje. Jis įsikūręs Mahakamo upės pakrantėje. Samarindos apylinkės žavi gamtos mylėtojus – miestas apsuptas atogrąžų miškų, kuriuose gausu tankios augmenijos, krioklių. Todėl nenuostabu, jog Samarindos gyventojai įpratę leisti laiką gamtoje. Visgi, pats miestas taip pat turi savo žavesio. Čia gausu tradicinių turgaviečių, judrių prekybos gatvių. Bene ryškiausias miesto pastatas – Samarindos Islamo centro mečetė. Ji turi septynis minaretus, pagrindinis – net 99 m aukščio.
Brunėjus: prabanga ir griežtos taisyklės
Brunėjus – viena iš mažiausių ir turtingiausių pasaulio valstybių. Keliautojams iš Vakarų šis kraštas atrodo tarytum visiškai kitas pasaulis. Stebina politinė sistema, prabangos dvelksmas ir itin konservatyvios taisyklės: pavyzdžiui, nesusituokusiai porai Brunėjaus viešbučiai tikrai neleis gyventi viename kambaryje. O jeigu Ramadano laikotarpiu, dienos metu, nuspręstumėte užkąsti, nepaisant to, jog nesate musulmonas, į jus žiūrės itin kreivai. Didelė tikimybė, jog netgi gausite nemažą baudą. Apskritai, turistams keliauti į Brunėjų Ramadano laikotarpiu nėra rekomenduojama.
Brunėjus – absoliutinė monarchija, kurios aukščiausia vadovas yra sultonas. Sultonas taip pat yra ir šalies ministras pirmininkas, užsienio reikalų ministras. Tačiau jis kartais nusprendžia pabūti ir žemiškesnis ir įsilieti į paprastų žmonių minią.
Bandar Seri Begavanas – tai Brunėjaus sultonato sostinė. Šiame mieste stūkso svarbiausi šalies pastatai: sultono rūmai, vyriausybės pastatas, universitetas, nacionalinis muziejus ir kt. Viena iš sostinės vizitinių kortelių – įspūdingoji Sultono Omaro Ali Saifudino mečetė. Tai – 1958 m. pastatyti maldos namai, simbolizuojantys šalyje dominuojantį islamą. Mečetė pavadinta 28-ojo Brunėjaus sultono garbei.
Sultono Omaro Ali Saifudino mečetė pastatyta iš marmuro. Aplink ją veši sodai, įrengti fontanai, tilteliai. O priešais pastatą įlankoje plūduriuoja XVI a. sultono laivo replika. Maldos namų interjeras stulbina prabanga: arkos, vitražai, kolonos, kilimai, krištolo šviestuvai – išties neįtikėtino grožio statinys.
Nors Brunėjus užima tik labai nedidelę Borneo salos dalį, šalis vis tiek gali pasigirti nepaprasto grožio gamtos plotais. Puikus to pavyzdys – žaliuoju Brunėjaus brangakmeniu vadinamas Ulu Temburongo nacionalinis parkas (Ulu Temburong). Tankūs atogrąžų miškai, keliautojams sumeistrauti lajų takai ir kabantys tiltai, džiunglių upės ir šimtai skirtingų gyvūnų rūšių – Ulu Temburongo nacionalinis parkas pripažįstamas Brunėjaus ekoturizmo centru.
Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių į Borneo.