Pasak „TrenkTuro“ projektų koordinatorės Aleksandros Balcevič, kad ir kurį maršrutą pasirinks žygeiviai, starto vietą paprasta pasiekti asmeniniu ar viešuoju transportu. Atvykęs čia kiekvienas žmogus žingsnis po žingsnio atras senąsias Bukčių istorijas, kurios atspindi įspūdingą miesto gyvenimo raidą. Kadaise prie Neries vingių prisišliejusias medinių namelių gyvenvietes jungė tik vandens keliai ir miško takeliai, pamažu augo pirmieji pramonės objektai, medį keitė mūras, keltus – tiltai.
Istorinių pėdsakų Bukčių miške apstu: senos kapinaitės, Lenkijos kariuomenės šaudyklos liekanos, plytinės „Buchta“ vieta ir kadaise čia veikusio lyninio kelto linija. Tad kiekvienas pasivaikščiojimas ar žygis Bukčių miško parke atgaivina senąsias istorijas ir leidžia jas pažinti.
Taip pat – dovanoja progą pasidomėti legenda apie Neries srovės paveržtą Napoleono kariuomenės iždą ar prisiminti prieš daugiau negu 150 metų vykusios Konstantino Tiškevičiaus ekspedicijos įspūdžius. Juk Neries vingiai Bukčiuose – vieni įspūdingiausių.
Bukčiuose – tarsi kurorte
Pėsčiųjų žygių organizatorės Aleksandros teigimu, Bukčių miškas yra tarsi atskira žalia sala Vilniuje. „Vos nutolus nuo gyvenamųjų zonų apima jausmas, tarsi esame toli toli nuo miesto ir jo šurmulio. Neries vingiuose ošiančio miško reljefas yra stulbinamas. Šioje teritorijoje turime galimybę pajausti lyg vaikščiotume prie jūros nuskalautų skardžių. Vietomis jie stulbinamai aukšti, o nuo jų atsiveria įstabūs vaizdai į tekantį vandenį, Neries upę. Kadangi aplink dominuoja pušys, man Bukčių miškas primena kurortinių miestelių atmosferą, – sako A.Balcevič ir priduria, – Laimingi vietiniai, kurie Vilniuje gali gyventi kaip kurorte ir bet kada nueiti pasigėrėti upe“.
„TrenkTuro“ projektų koordinatorė pasakoja, kad tyrinėjant ir rengiant maršrutus įdomiausia buvo susipažinti su vietovės istorija. „Apėmė azartas skaitant ir atrandant vis naujus istorijos faktus apie Bukčius ir bandant juos įtraukti į maršrutus – sprendėme galvosūkius, kaip sujungti takus, kurie eitų per įdomiausias vietas ir palepintų Neries vaizdais“, – prisimena A.Balcevič.
Trys nauji žygių maršrutai yra nemokami ir prieinami visiems – tereikia į telefoną atsisiųsti „TrenkTuro“ programėlę ir užsiregistruoti. Maršrutus galima įveikti tiek pėsčiomis, tiek dviračiais.
Įgyvendindama NT plėtros bendrovės „Rewo“ iniciatyvą, Aleksandros komanda Bukčiuose surado ištisą tinklą takų ir takelių. Dėl to, jos teigimu, tuos pačius objektus čia galima išvysti iš skirtingų kampų – ir nuo skardžio krašto, ir iš Neries pakrantės. Be to, nuolat kintančios gamtos spalvos ir garsai žmogų greitai atitraukia nuo kasdienių rūpesčių ir minčių, padeda atsipalaiduoti.
Geras būdas pasigaminti laimės hormonų
Pasirinkus vieną iš trijų naujų nemokamų maršrutų A.Balcevič siūlo tiesiog atsipalaiduoti ir žingsniuoti savo tempu mėgaujantis mažais bei dideliais atradimais ir bendryste su artimais žmonėmis.
„Kurdami maršrutus šeimoms siekiame pagelbėti tėveliams rasti tokį fizinio aktyvumo būdą, kuris būtų patogus kiekvieno amžiaus šeimos nariui ir užtikrintų smagų laisvalaikį. Šeimos žygiui skirtą maršrutą sudėliojome taip, kad nereiktų sukti galvos dėl žygio trukmės, ar kuriuo taku reikia pasukti“, – dėsto pašnekovė.
Maršrutų kūrėjai Bukčiuose nusprendė pasiūlyti tris skirtingus variantus.
Pirmasis – „Pažink Bukčių mišką su šeima“ – lengvas maršrutas šeimoms su pačiais mažiausiais žygeiviais. Visą kelią įmanoma įveikti net ir stumiant vaiko vežimėlį. Ne veltui Bukčiuose gyvenančios jaunos šeimos teigia, kad erdvus ir žalias parkas – ideali vieta mamyčių susitikimams, kol vaikai miega vežimėliuose. Šeimoms skirtas maršrutas prasideda prie didelės poilsio erdvės su žaidimų aikštele, eina plačiais ir saugiais takais, kuriais mažiausieji galės drąsiai bandyti trepsėti savarankiškai.
Antrasis iš maršrutų „Pažink Bukčių pakrančių takus“, pasak A.Balcevič, yra labiau laukinis – toks, kuriuo žygiuojant apima nuotykio pojūtis. Jos manymu, šis takas tikrai tiks ir patiks šeimoms su paaugliais.
Paskutinis iš trijų maršrutų „Pažink Bukčius su augintiniu“ buvo kuriamas mąstant apie žmonės, kurie mėgsta laiką leisti su augintiniais. Dėl to maršrutas prasideda ir baigiasi prie šunų aikštelės. A.Balcevič nuomone, šis maršrutas yra tarytum aktyvaus vakaro planas, kai malonumas suderinamas su treniruote, o grįžtant namo laimės hormonų antplūdis bus garantuotas.
„TrenkTuro“ duomenimis, maršrutas „Pažink Bukčių mišką su augintiniu“ tęsiasi 7 kilometrus, tad žygis trunka apie 2 valandas. Vaizdingasis „Pažink Bukčių pakrančių takus“ siūlo 2,5 valandos kelionę ir 8 kilometrus. 6 kilometrų ilgio „Pažink Bukčių mišką su šeima“ maršrutui derėtų numatyti apie 1,5 valandos, kvėpuojant gaiviu oru, klausantis pušų ošimo ir besidairant stirnų ar voverių, kurios – labai smalsios.
„TrenkTuro“ komanda atkreipia dėmesį, kad kiekvienas iš siūlomų maršrutų gali būti trumpesnis, nes turi jungčių ir nusukimų, kurie kelionės tikslą leis pasiekti ženkliai greičiau ir lengviau.
Maršrutus galite rasti čia.