Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dvejus metus Egipte gyvenusi Sabina – apie stebinančią ir turistų nepažintą pusę

Egiptas – viena iš mylimiausių lietuvių keliautojų krypčių, tačiau atostogos ten – toli gražu ne tik laikas prie Raudonosios jūros ar faraonų piramidžių lankymas. Dvejus metus Egipte gyvenusi ir dirbusi Sabina Saikovskaja, šiuo metu dirbanti komercijos vadove „Coral Travel Lithuania“ kelionių organizatoriuje, kurie siūlo keliones į Egiptą, įsitikinusi: „Egiptas – tai šalis, kuri nepalieka abejingų. Vieni ją įsimyli iš pirmo karto ir nori sugrįžti vėl ir vėl, kiti gi – patiria savotišką kultūrinį šoką. Paslaptingas, kontraversiškas, kupinas spalvų, kvapų ir garsų, kurie mums atrodo tokie neįprasti ir keisti, – vien dėlto ten nuvykti bent kartą – būtina.“
Dvejus metus Egipte gyvenusi Sabina – apie stebinančią ir turistų nepažintą pusę
Dvejus metus Egipte gyvenusi Sabina – apie stebinančią ir turistų nepažintą pusę / Asm.archyvo nuotr.

Kelionių žinovė panešime spaudai dalijasi savo draugystės su Egiptu istorija bei pateikia rekomendacijas turistams, norintiems iš arčiau pažinti tikrąjį šio krašto veidą.

Egiptą ne visi pamilsta iš pirmo žvilgsnio

Sabina prisimena, jog pirmą kartą nukeliavus į Egiptą, liko nemaloniai nustebinta.

„Tiesą sakant, gerokai išsigandau. Nesupratau nei kur atvykau, nei koks yra įprastas egiptiečių gyvenimo ritmas. Tamsaus gymio vyrai su ilgomis suknelėms, laukiniai šunys, daugybė neįbaigtų statyti pastatų, gatvėse besimėtančios šiukšlės, nuolat skambantis azanas (musulmonų šaukimas melstis), chaotiškai vykstantis eismas bei ore tvyrantis aitrus skerdienos kvapas... Visa tai sukėlė tikrą kultūrinį šoką“, – pasakoja Sabina.

Pašnekovė šypsosi prisimindama, kuomet jos draugė, kuri nuolat vykdavo į Egiptą nardyti, rekomendavo aplankyti „Hurgada Marina“ bulvarą.

„Šis bulvaras – lyg atskiras miestelis Hurgadoje. Jame rasite gražią prieplauką, jaukių restoranėlių, siūlančių jūros gėrybes, o vakarais – ir gyvą muziką. Tačiau buvau tiek išsigandusi visų man neįprastų dalykų Egipte, jog nesutikau lipti iš taksi automobilio bei liepiau vairuotojui kuo greičiau vežti mane atgal į viešbutį. Toks buvo mano pirmasis įspūdis apie Egiptą, bet šiandien, tiesą pasakius, niekur pasaulyje nesijaučiu tokia saugi, apipilta dėmesiu ir išskirtiniu paslaugumu kaip Egipte.“

Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte
Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte

Keliautoja pažymi, jog Egiptas – tai didinga šalis su nepakartojama istorija bei viena seniausių kultūrų pasaulyje. „Šį kraštą reikia norėti pažinti, atmetus visus įsitikinimus pabandyti jį suprasti, iš lėto prisijaukinti. Smalsumas nugalėjo, todėl grįžusi į Egiptą po pusmečio pradėjau jau ne nuo laiko leidimo viešbutyje, bet nuo kultūros ir ten gyvenančių žmonių pažinimo.

Praleidusi ten dvejus metus pažinau egiptiečių tradicijas, perpratau gyvenimo tvarką ir taisykles, kurių privalu laikytis. Rodžiau lietuvių turistams nuostabius antikinius miestus, pasakojau apie įprastą gyvenimą Egipte. Ėmiau suprasti ir pajausti šią šalį bei pamilau ją iš visos širdies. Taip prasidėjo mano artimos draugystės su Egiptu nuotykis, kuris tęsiasi iki šiol.“

Kelionių žinovės rekomendacija Nr.1 keliautojams. „Vykstantiems į Egiptą pirmą kartą raginu pabandyti nusiteikti, jog viskas bus netikėta ir kitaip. Tai kontraversiška, ekspresyvi šalis. Prieš atvykdami pasiskaitykite apie šio krašto kultūrą, papročius, religiją. Nusiteikite chaosui, garsų ir kvapų maišalynei.

Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte
Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte

Eidami į gatves, turgus, lankydamiesi egiptiečiams įprastose vietose užsidėkite „smalsumo akinius“, atmeskite vertinimus ir pabandykite parodyti pagarbą čionykštei tvarkai: vietos gyventojai tai tikrai pastebės ir įvertins. Apskritai egiptiečiai yra labai svetinga ir draugiška tauta. Vis dėlto moterys turėtų nenustebti, jei vietiniai joms ne kartą prisipažins meilėje ar primygtinai kartos, kokios jos nepakartojamos ir nuostabios. Aš vadinu tai „Arabic asal“ (liet. arabiškas medus).“

Užburiantis mečečių grožis

Dauguma Egipte gyvenančių žmonių yra musulmonai, todėl lankantis mečetėse svarbu gerbti vietines tradicijas. Sabina ragina nenustebti: prieš įeinant į mečetę teks nusiauti batus, o moterims apsivilkti tinkamus rūbus – abajas (tradicinė arabiška suknelė).

„Žinau, kad atsirastų prieštaraujančių, tačiau esu įsitikinusi, jog svečiuojantis kitoje šalyje būtina prisitaikyti ir parodyti pagarbą vietos religijai bei papročiams. Įdomu, jog gyvendama Egipte sulaukdavau daug daugiau komplimentų, susižavėjusių, bet pagarbių žvilgsnių, kai vilkėdavau kuklias, ilgas sukneles. Šis kraštas – tai ne vieta trumpiems sijonams ar šortams. Ir ne todėl, kad negalima, o todėl, kad tai – istoriškai/kultūriškai prastas tonas. Gyvendama Egipte tapau kuklesnė, ramesnė ir tai įvyko natūraliai, palengva perėmus tai iš aplinkos“, – pasakoja pašnekovė.

Karolinos Stažytės nuotr./Hurgados mečetėje
Karolinos Stažytės nuotr./Hurgados mečetėje

Kelionių žinovės rekomendacija Nr.2 keliautojams. „Hurgadoje rekomenduoju aplankyti dvi mečetes. Pirmoji yra Al Mina Masjid mečetė, esanti prie pat jūros, „Hurgada Marina“ bulvare. Jis pasižymi nuostabia architektūra, o viduje esanti energija užburia. Antroji mečetė, kurią turėtumėte aplankyti, yra įspūdingoji Abdel Moneim Riad mečetė, dar vadinama Didžiąja mečete, stūksanti senajame mieste El Dahare. 1970 m. pastatyta mečetė pasižymi klasikine islamui būdinga architektūra.

Naktinis gyvenimas Hurgadoje – be veidus slepiančių moterų

Populiarus Egipto kurortas Hurgada dažnai pavadinama lietuvių Palanga. Tai miestas, kuris niekada nemiega, o nusileidus saulei, atslūgus karščiui ir sugrįžus laivams į uostą, įgauna antrą kvėpavimą.

„Naktinė Hurghada garsėja vakarėliais El Guna bei Salh Hasheesh paplūdimiuose bei El Mamsha gatvėje esančiais naktiniais klubais, kur galite mėgautis kokybiška muzika iki paryčių. Beje, Egipte ikisantuokiniai santykiai yra uždrausti. Todėl nesistebėkite, jeigu vos susipažinus, egiptietis jums staiga pasiūlys susituokti. Laikinos vietinių santuokos su turistėmis – labai dažnas reiškinys. Tai gudrus būdas išvengti griežtų vietos taisyklių ir mėgautis laisve“, – teigia kelionių mylėtoja.

Alfredo Pliadžio nuotr./Gyvenimas Hurgadoje
Alfredo Pliadžio nuotr./Gyvenimas Hurgadoje

Atvykę dažniausiai savaitės trukmės atostogų į Egiptą, daugelis lietuvių net nespėja pajausti, pažinti, koks iš tikrųjų yra vietinių gyvenimas. Pasak „Coral Travel Lithuania“ atstovės, Hurgada egiptiečių akimis – visai kitokia nei ją mato turistai.

„Hurgada yra kurortinis miestelis į kurį atvažiuoja žmonės iš Aukštutinio Egipto, siekiantys geresnio gyvenimo. Dažnai tai būna jų vienintelis pasirinkimas ištrūkti iš skurdo ir padėti savo šeimoms. Net praėjus daugiau kaip 5000 metų, kai Egipto karalius Minas apjungė Aukštutinį ir Žemutinį Egiptą, pasidalinimas tarp skirtingų socialinių grupių išliko.

Žmonės iš Aukštutinio Egipto (vadinami saydi) – žemdirbių krašto gyventojai, kur vyrai linkę rengtis tradiciniais drabužiais, ilgomis suknelėmis „galabėjomis“. Iki šių dienų žmonės iš Žemutinio Egipto (Kairas, Aleksandrija) laiko save aukštesniais, labiau išsilavinusiais ir pašaipiai žiūri į ūkininkus iš Luksoro provincijos.“

Kelionių žinovės rekomendacija Nr.3 keliautojams. Vakare išeikite pasivaikščioti senosios Hurgados gatvelių labirintais, pajuskite magišką atmosferą klaidžiojant po autentiškas parduotuvėles, kuriose būkite nusiteikę derėtis. Įsigykite sau ar lauktuvių unikalių egiptietiškų aliejinių kvepalų. Užtenka ant odos įlašinti porą lašų ir iš karto panirsite į arabišką pasaką (beje, jų aromatas geriausiai atsiskleidžia ant įkaitusios, šiltos odos).

Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte
Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte

Išbandykite mėgstamą egiptiečių veiklą: susėdus vietinėse kavinėse prie kvapnių kaljanų ir su arbatos puodeliais stebėkite praeivius. Nenustebkite, sėdėjimas kavinėse vakarais – tai tik vyrų užsiėmimas, vietinių moterų ten neišvysite. Vakarą vainikuokite gardžia jūros gėrybių vakariene jaukiame „Hurgada Marina“ bulvare, o jei dar turite jėgų – šokite iki paryčių „Little Buddha“ naktiniame klube.

Netikėti maisto atradimai ir nardymo malonumai

Egipto skonių įvairovės pažinimui pašnekovė ragina aplankyti vietinius vaisių ar daržovių turgus, pilnus šviežiausių gėrybių. Būtina paragauti ten parduodamų mango vaisių: niekur kitur jie nėra tokie skanūs ir saldūs. Beje, būtent į Hurgados miestą visi vaisiai ir daržovės atkeliauja iš Luksoro provincijos, nes derlinga žemė Egipte yra tik Nilo deltoje ir siaurame upės slėnyje.

„Nenustebkite: alkoholinių gėrimų Egipte rasite tik viešbučiuose arba kavinėse, kurios turi leidimą. Išsinešti negalima. Atvykus į Hurgadą per 72 val. „Duty Free“ parduotuvėje galima nusipirkti 1 litrą alkoholio, todėl vietiniai būna labai dėkingi, jeigu einate apsipirkti kartu“, – šypsosi Sabina.

Apsilankius vietiniame Egipto turguje gali ir galva apsisukti: juvelyriniai dirbiniai, prieskoniai, rankų darbo kvepalai, kilimai, žėrintys papuošalai... Pasak kelionių organizatoriaus atstovės, idėjų lauktuvėms tikrai nepritrūks. „Atminkite, kad derėtis turguose yra privalu, kitaip ir būti negali, juk Egiptas – vienas didelis rytietiškas turgus“, – pabrėžia kelionių entuziastė.

Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte
Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte

Lietuvių mylimame kurorte Hurgadoje mėgausitės ne tik šviežių skonių įvairove, bet ir neįtikėtinai įvairiu bei stebinančiu povandeniniu pasauliu.

„Hurgada yra nardymo rojus. Raudonosios jūros vandenyse gyvena daugiau nei 1000 žuvų rūšių, o spalvingi koralai tiesiog užburia. Kasdien iš Hurgados uosto išplaukia keli šimtai laivų su nardymo mėgėjais. Aplink Hurgadą yra keliasdešimt ypatingo grožio nardymo vietų, kurias galite išsirinkti pagal norus ir patirtį. Ar gi nenuostabu gyvai pamatyti animacinio filmo heroję – „nemo“ žuvytę?“

Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte
Asm.archyvo nuotr./Gyvenimas Egipte

Kelionių žinovės rekomendacija Nr.4 keliautojams. „Jeigu norite pajausti tikrąjį, nepagražintą Hurgados miesto veidą, aplankykite senąjį žuvies turgų. Vaizdas ir kvapas ten – ne silpnų nervų žmonėms, bet užsukti tikrai verta: žuvies pasirinkimas tikrai įspūdingas. Užsukite ir į šalia turgaus veikiančius žuvies restoranus: įdomu tai, kad įmantresnių jūros gėrybių kaina restorane nustatoma pagal tos dienos turgaus kainas.

Lauktuvėms sau ar brangiai draugei/mamai nepagailėkite ir įsigykite tradicinę suknelę – abają, kurios grožis pakylėja ir puošia. Nepamirškite parsivežti kvapniausių prieskonių bei kokybiškų aliejų. Karštą dieną rekomenduoju atsigerti saldžių šviežiai spaustų cukranendrių sulčių, kurias spaudžia tiesiog gatvėse. Išbandykite skirtingas nardymo vietas: pvz. mažąjį ir didijį Giftuną, Habili Ali ar Gota Soraya. Skirtingose vietose jus nustebins ne tik neįtikėtina gyvūnijos įvairovė, bet ir didingi rifai, nuolaužos, koralų sodai ar lagūnos.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais