Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Dviračiu po pamario kraštą: Lietuvos Venecija ir paukščių takai

Nusprendus keliauti pajūrio link, neverta skubėti išsitiesti smėlėtame paplūdimyje. Keliaujant į šį Lietuvos kraštą daugelis pravažiuoja išskirtines vietas, kurias jau spėjo įvertinti keliautojai iš viso pasaulio. Tai – pamarys, kuriame įsikūrę gausybė lankytinų vietų, tikriems gamtos mylėtojams. Čia galima patirti aibę nepamirštamų nuotykių ir pajusti harmoniją su aplinka.
Mingės kaimas
Mingės kaimas / 15min/Viktorijos Karsokaitės nuotr.

Apie lankytinas vietas pasakoja keleivių vežėjo „Kautra“ atstovas Mindaugas Sakalauskas, kuris pataria, kaip susikurti įspūdžių kupiną savaitgalį lankant pamario gamtinius takus. „Pirmas kelionės taškas – Klaipėda, kurią iš visos Lietuvos patogiai galima pasiekti autobusais ir toliau kelionę pratęsti dviračiu“, – patarė Mindaugas.

Kliošių kraštovaizdžio draustinis, Tyrai

Ši teritorija pasižymi savo biologine bei ekosistemų įvairove. Tyruose įsikūrusios įvairių paukščių perimvietės. Kliošių kraštovaizdžio draustinyje paukčių giesmėmis galima mėgautis ištisus metus. Šioje teritorijoje galima keliauti patogia 6 km ilgio trasa. Trasoje praeinama pro pelkes, užliejamas pamario pievas, Karaliaus Vilhelmo kanalą, Sengirę, kurioje gausu laukinių gyvūnų. Prieinamas tiltelis, kuriuo saugiai galima pasiekti pelkės vidurį bei išvysti šioms vietoms būdingą ekosistemą. Toliau keliaujant taku patenkama ant pylimo, kurio abejose pusėse telkšo užliejamos pamario pievos. Čia įsikūrusi dar viena paukščių perimvietė. Tako pabaigoje įrengtas apžvalgos bokštelis, į kurį užlipus galima apžvelgti visas apylinkes. Iš čia atsiveria ir įspūdingos Kuršių nerijos kopos.

Mingės kaimas

Šilutės krašte – Lietuvos Venecija vadinamame Minijos kaime pagrindinę gatvę atstoja upė. Čia, norint aplankyti kaimynus, gali tekti valtimi keltis per upę. Tiltas, šiame vandens kelių nuklotame krašte, neegzistuoja. Minijos kaimas išskirtinis ne tik dėl savo unikalaus susisiekimo, bet ir dėl vokiečių architektūros bei nuostabios gamtos. Čia galima susipažinti su Mažajai Lietuvai būdingais mūriniais ir mediniais pastatais, prie kurių įrengtos prieplaukos valtims.

15min nuotr./Mingės kaimas
15min nuotr./Mingės kaimas

Aukštumalos pelkė

Viena didžiausių pelkių Lietuvoje – Aukštumalos pelkė telkšo taip pat Šilutės rajone. Čia, kaip ir Kliošių draustinyje, galima rasti plačią gamtinę įvairovę: ežerai, aukštapelkės, lapuočių miškai. Perėti čia užsuka gausybė paukščių rūšių, tokių kaip jūriniai ereliai, gervės.

Pamario draustiniai

Lankantis Kintų botaniniame draustinyje galima išvysti pelkėtų pamario pievų platybes. Pačiame Kintų miestelyje auga rekordinė 17 metrų aukščio tuja, kuri laikoma antra pagal aukštį tuja Europoje. Keliaujant toliau, pasiekiama Svencelės pelkė, kurioje telkšo apie 100 mažų ežerokšnių. Netoliese plyti dar viena išskirtinė vietovė – Kniaupo botaninis – zoologinis draustinis. Jame galima išvysti seklią marių įlanką, kurią perėjimui renkasi paukščiai. Šalia įlankos įsikūrusi Ventės rago ornitologinė stotis, kurioje kasmet sužieduojama iki 100 tūkst. paukščių. Čia užsukančiais paukščiais galima gėrėtis iš stebėjimo bokštelio. Miškais apaugęs Minijos ichtiologinis draustinis ypatingas tuo, jog čia į Minijos upę įteka 12 upelių. Šiuose vandenyse saugomos žuvų nerštavietės. Čia galima rasti itin retų augalų.

Kuršių nerija

Kuršių nerijos nacionalinis parkas, įtrauktas į UNESCO ir išsiskiria savo kraštovaizdžiu. Tai – bene vertingiausia Lietuvos saugoma teritorija, kuri driekiasi tarp Baltijos jūros ir Kuršių marių. Dėl unikalaus kraštovaizdžio Kuršių nerijos niekada neapleidžia paukščiai. Čia peri gausybė paukščių rūšių.

Kuršių nerija – labai patraukli paukščių stebėtojams. Žvelgiant iš paukščių stebėjimo bokštelių, čia galima stebėti milijonus migruojančių, įvairių rūšių paukščių. Tokių bokštelių Kuršių nerijoje yra šeši: pirmasis stūgso šalia Pervalkos. Kitus galima rasti teritorijoje iki Nidos. Norint stebėti paukščius į kelionę verta pasiimti žiūronus, teleskopus bei fotoaparatus. Sparnuočius patogu stebėti ir nuo aukštų kalvų ar kopų. Per visą Kuršių neriją driekiasi dviračių takas.

Kuršių nerijos nacionaliniame parke tarp Juodkrantės ir Pervalkos įsteigtas Naglių gamtinis rezervatas, kuriame galima pasigrožėti Pilkosiomis kopomis. Mirusiose kopose galima rasti 4 buvusių kaimų vietas. Dėl stiprių vėjų šiose kopose susidaro įspūdingų daubų ir išgraužų, kai kur smėlio paviršių dengia augalai. Rezervato teritorijoje draudžiama bet kokia žmogaus veikla, rengiami tik moksliniai stebėjimai. Vienintelė vieta, iš kurios galima apžvelgti rezervatą, – Naglių rezervato pažintinis takas. Susipažinti su sengirės kraštovaizdžiu Juodkrantės apylinkėse galima keliaujant pažintiniu taku. Takas prasideda prie Juodkrantės automobilių stovėjimo aikštelės ir baigiasi prie gyvenvietės kapinaičių.

„Nusprendus aplankyti šias vietas, kiekvienas pasisems ne tik naujų įspūdžių, tačiau ir atras ryšį su išskirtine mūsų šalies gamta, savyje slepiančia gausybę grožio, kurį atskleidžia tik atkakliausiems ir kantriausiems“, – gražių akimirkų linkėjo M.Sakalauskas, primindamas, jog lankyti šį kraštą smagiausia keliaujant dviračiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų