Briuselyje susitikę diplomatai taip pat susitarė padidinti sergamumo lygį, kurį viršijus šalis būtų skelbiama nesaugia. Tokia priemonė leistų atvykti į ES žmonėms iš didesnio skaičiaus šalių.
Rekomendacijas ES ministrai priims penktadienį, sakė šaltiniai.
Šiuo metu nebūtinos kelionės į 27 narių bloką yra draudžiamos, bet taikoma išimtis kelioms saugiomis laikomoms valstybėms, kuriose sergamumas COVID-19 yra mažas.
Tačiau ES narėse palaipsniui atšaukiant suvaržymus, kompanijos vėl pradeda dirbti, o viešbučiai, barai ir restoranai nerimauja dėl turistinio vasaros sezono prekybos.
Gerėjant epidemiologinei situacijai valstybės viena po kitos skelbia atlaisvinimus, lengvina karantino sąlygas. Pietų Europos valstybės – Graikija, Italija, Portugalija – jau atsiveria keliaujantiems.
Pasak diplomatų, pagal naująsias taisykles į ES galės atvykti keliautojai, galintys įrodyti, kad yra visiškai paskiepyti nuo COVID-19 kuria nors iš ES patvirtintų vakcinų.
Be to, dviejų savaičių sergamumo lygis, kurį viršijus šalis būtų skelbiama nesaugia, bus padidintas nuo 25 iki 75 atvejų 100 tūkst. gyventojų.
Pagal naująją tvarką vis tiek negalės atvykti nepasiskiepiję keliautojai iš daugelio pasaulio valstybių, tačiau bus galima atvykti, pavyzdžiui, iš Jungtinės Karalystės, sparčiai vykdančios gyventojų vakcinavimo programą.
Ką siūlė EK
Europos Komisija gegužės pradžioje pasiūlė leisti keliautojams, pilnai paskiepytiems nuo pandeminio koronaviruso Europos Sąjungos patvirtintomis vakcinomis, patekti į Bendriją, jeigu jie atvyksta iš šalių su gera epidemiologine padėtimi.
„Komisija siūlo leisti atvykimą į ES dėl nebūtinų priežasčių ne tik visiems asmenims, atvykstantiems iš šalių su gera epidemiologine situacija, bet ir visiems žmonėms, paskiepytiems paskutine rekomenduojama ES patvirtintos vakcinos doze“, – nurodė Europos Komisija.
Komisija taip pat siūlė, kad keliautojai iš šalių, sėkmingai besitvarkančių su COVID-19, būtų įsileidžiami atsižvelgiant į tai, kiek užsikrėtimo atvejų per dviejų savaičių laikotarpį ten vidutiniškai tenka 100 tūkst. gyventojų.
Remiantis pasiūlymu, prieš beveik metus sutartas 14 dienų sergamumo rodiklis – 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų – turėtų būti padidintas iki 100 atvejų, žurnalistams sakė su anonimiškumo sąlyga kalbėjęs ES pareigūnas, dalyvavęs rengiant pasiūlymo projektą.
„Taigi, mums nebereikės rinktis iš, tarkime, 10–15 pasaulio šalių, bet valstybės narės galės pasirinkti šalis iš maždaug 100 valstybių sąrašo, jei situacija toliau teigiamai klostytis“, – sakė jis.
Įrodymas, kad asmuo pilnai paskiepytas bent dvi savaitės iki atvykimo į ES, neužkirs kelio valstybėms narėms toliau reikalauti COVID-19 testų prieš atvykimą ar iškart atvykus, taip pat taikyti reikalavimą dėl karantinavomosi, pridūrė pareigūnas.
Siūlyme taip pat numatyta, kad turėtų būti palikta vadinamoji „avarinio stabdžio“ galimybė, kad valstybės narės galėtų skubiai sustabdyti keliones iš šalių, kuriose aptinkama naujų koronaviruso atmainų.
Europos vaistų agentūra (EVA) šiuo metu yra patvirtinusi keturias vakcinas nuo pandeminio koronaviruso: „BioNTech/Pfizer“, „Moderna“, „AstraZeneca“ ir „Johnson & Johnson“. Vėliau į šį vakcinų krepšelį gali būti įtraukta ir daugiau preparatų.
Kovo mėnesį EVA pradėjo rusiškos vakcinos „Sputnik V“ saugumo ir veiksmingumo vertinimą. Tačiau kol kas nevertinami jokie kiniški skiepai, naudojami kelių valstybių. Pranešime rašoma, kad galimybę atvykti į ES suteikiančių vakcinų sąrašą vėliau galėtų papildyti preparatai, esantys Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) skiepų, kuriems išduoti neatidėliotino naudojimo leidimai, sąraše.
Europos Komisija nekantrauja atverti Bendrijos sienas jos kriterijus atitinkantiems keliautojams, siekdama išgelbėti svarbų vasaros turizmo sezoną. Viena svarbiausių priemonių yra planuojamas „skaitmeninis žaliasis pažymėjimas“, įrodantis, kad asmuo yra paskiepytas nuo COVID-19, jo tyrimo dėl COVID-19 rezultatas yra neigiamas arba jis yra persirgęs COVID-19.
Planuojama ateinantį mėnesį pradėti jį naudoti kelionėms po ES, o ilgainiui toks dokumentas turėtų atverti galimybę atvykti keliautojams ir iš Bendrijai nepriklausančių šalių.