Filmai, kuriuos būtina pamatyti prieš keliaujant į Afriką

Galbūt daugelis pamena, kaip vaikystėje savaitgaliais prilipdavome prie ekranų stebėdami dokumentinius filmus apie paslaptingą Afrikos gamtą.
Etiopija
Etiopija / „Travel Planet“ nuotr.

Juodakarčiai Kalahario liūtai, gracingos žirafos, spartieji gepardai ar pataikūnės hienos ir jų kova už gyvybę neaprėpiamose savanų lygumose, dykumose ar Madagaskaro miškuose.

Visgi Afrika savyje slepia daug daugiau lobių nei tik didinga gamta ir gyvūnija. Pristatome sąrašą filmų, leisiančių pažinti ir, galbūt, pasiruošti savo būsimai kelionei į šį paslaptingą žemyną.

„Daugelis garsiausių filmų iliustruoja pilietinius karus ir Afrikos diktatorių žiaurumus, tačiau reikia nepamiršti, kad tai, ką Europa išgyveno per kelis tūkstantmečius įskaitant kryžiuočių karus ar viduramžių inkvizicijas, šis žemynas patyrė tik per paskutinį šimtmetį, kai išėjus Europos kolonizatoriams vietinės tautos atsidūrė dirbtinai sukurtose valstybėse su daug problemų ir tarpusavio nesantaika. Žinoma, skurdo Afrikoje yra, tačiau keliauti po šį žemyną, išskyrus tam tikras valstybes, saugu ir patogu“, – pasakojo Gabrielė Štaraitė, „Travel Planet“ vadovė ir bendraįkūrėja.

Tautos gelbėtojas

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nelsonas Mandela po paleidimo iš kelėjimo, kur praleido 27 metus, eina lydimas žmonos Winnie (1990 m. vasario 11 d.)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nelsonas Mandela po paleidimo iš kelėjimo, kur praleido 27 metus, eina lydimas žmonos Winnie (1990 m. vasario 11 d.)

Afrikos istorija neįsivaizduojama be Nelsono Mandelos – pirmojo demokratiškai išrinkto Pietų Afrikos respublikos prezidento, apdovanoto Nobelio taikos premija. Todėl būtina pamatyti Clinto Eastwoodo režisuotą biografinę dramą Nenugalimas apie Mandelos (akt. Morgan Freeman) siekį įveikti rasinę segregaciją šalyje, nuvertus Apartheido režimą.

Grobuoniškas diktatorius

2006 m. Kevino McDonaldo režisuotas draminis filmas Paskutinis Škotijos karalius (angl. The Last King of Scotland) vaizduoja Ugandos diktatoriaus Idi Amino (akt. Forest Whitaker) valdymo laikotarpį. Nors filmo siužetas išgalvotas, remiamasi to meto istoriniais įvykiais. O pavadinimas atsirado iš diktatoriaus pomėgio vadintis fantastiniais titulais, tarp kurių buvo ir „Škotijos karalius“. Paskutinis Škotijos karalius – įtaigi istorija, o šarminga Foresto Whitakerio vaidyba, pelniusi oskarą, puikiai atskleidžia šarmingą diktatoriaus charakterį.

Pilietinio karo didvyris

„Scanpix“/AP nuotr./Gyvenimas Ruandoje
„Scanpix“/AP nuotr./Gyvenimas Ruandoje

Ruandos viešbutis (angl. Hotel Rwanda) – tai dar vienas unikalus filmas, atskleidžiantis 1990-aisiais metais vidurio Afrikos valstybėje įvykusius vienus didžiausių žiaurumų pasaulio istorijoje. Įsiplieskusio pilietinio karo metu buvo žiauriai nužudyta apie milijonas Ruandos gyventojų. Šių nežmoniškų įvykių akivaizdoje, įkvėptas meilės savo šeimai, eilinis vyras parodė neeilinę drąsą, kad išgelbėtų daugiau nei tūkstančio bejėgių žmonių gyvybes, suteikdamas jiems prieglobstį savo viešbutyje. Režisierius Terry Georgas atskleidžia siaubingus įvykius, kur vieno paprasto žmogaus iniacityva išgelbėjo tūkstančius gyvybių.

Laukinio pasaulio saugotoja

„Travel Planet“ nuotr./Babuinas Kriugerio parke
„Travel Planet“ nuotr./Babuinas Kriugerio parke

Michaelo Apted režisuotas filmas Gorilos rūke (angl. Gorillas in the mist), sukurtas pagal garsios antropologės Dianos Fossey autobiografiją, – tai jos klajokliško gyvenimo ir nuostabių, pasaulį nustebinusių atradimų, kronika. Ši moteris pasirinko sunkų vienišės gyvenimą laukinėje gamtoje, kurioje praleido beveik 20 metų, ir su atsidavimu tyrinėjo nykstančius gyvūnus. Ji atvyko į Afriką studijuoti nykstančių kalnų gorilų ir pradėjo kovą dėl jų išlikimo. Filmas pasakoja apie jos darbą ir tragišką mirtį Afrikoje bei apie nuostabius, ne tokius jau tolimus mūsų protėvius.

Kovotojas už išlikimą

Siera Leonė, esanti Vakarinėje Afrikos pakrantėje, garsėja savo pilietiniais karais, kurie atskleisti Kruvinajame deimante (angl. Blood Diamond). Filmas pasakoja istoriją apie jauną Zimbabvės kontrabandininką Denį Arčerį (akt. Leonardo DiCaprio) ir žveją Solomoną Vendį (akt. Djimon Hounsou), kuriuos suvedė labai reto rožinio deimanto medžioklė. Jie leidžiasi į pavojingas deimanto paieškas per riaušių draskomą šalį. Deniui svarbiausia, kad Solomonas surastų vertingąjį deimantą, o Solomonas siekia kur kas daugiau – surasti savo sūnų. Tikima, kad retasis akmuo turi ypatingų galių, galinčių pakeisti kiekvieno deimanto medžioklės dalyvio likimą, tik ar kažkam pasiseks?

„Scanpix“ nuotr./Leonardo DiCaprio filme „Kruvinas deimantas“ (2006 m.)
„Scanpix“ nuotr./Leonardo DiCaprio filme „Kruvinas deimantas“ (2006 m.)

Įspūdingas meilės trikampis

Mano Afrika (angl. Out of Africa) – filmas, laimėjęs 28 apdovanojimus (iš kurių 7 oskarai). Jis sukurtas pagal Isak Dinesen (Karen Blixen pseudonimas) autobiografinę knygą. Dėl patogumo ir naudos, Karen (akt. Meryl Streep) ištekėjo už Baron Bor Blixen-Flecke (akt. Klaus Maria Brandauer). 1914 m. Baronas kartu su žmona persikelė gyventi į plantaciją Nairobyje, tuomet paliko žmoną užsiimti savo reikalais, o pats grįžo prie alkoholizmo ir flirtavimo su kitomis moterimis. Greitai, Karen pamilo žavų medžiotoją Denisą Hatoną (akt. Robert Redford), kuriam labiau patiko neįpareigojantys santykiai. Moteris, kuriai be galo svarbi nepriklausomybė, supranta tapusi nelaiminga verge. Filmas parodo ne tik meilės kančias, bet ir nuostabią Afrikos florą ir fauną: auksaspalves savanas, dramblius, žirafas ir hipopotamus.

„Travel Planet“ nuotr./Bostvana, Namibija
„Travel Planet“ nuotr./Bostvana, Namibija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs