Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Fotografo R.Danisevičiaus patarimas norintiems tobulo atostogų kadro: nepramiegokit

​​​​​​​Atostogos snieguotose kalnų viršūnėse, saulėtose vandenynų pakrantėse ar modernios architektūros peizažuose suteikia dar daugiau malonumo, jei jų metu padarytos įspūdingos nuotraukos nugula į socialinius tinklus. Tačiau kartais visą gyvai matomą vaizdą aprėpia akys, o ne fotografija, kuriai pritrūksta ir įspūdžio, ir kokybės. Todėl vienas žinomiausių Lietuvos spaudos fotografų ir fotomenininkų Ramūnas Danisevičius sako – norintys tobulo atostogų kadro, turėtų pasitelkti plataus kampo objektyvą ir netgi mažiau pamiegoti.
Ramūno Danisevičaus fotografijų paroda „Likę“
Ramūno Danisevičaus fotografijų paroda „Likę“ / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Jo teigimu, įspūdingai nuotraukai net nereikia profesionalios įrangos, rašoma pranešime spaudai. Tai pašnekovas įrodė dar 2014-aisiais, svarbiausią šalies spaudos fotografijos prizą laimėjęs su nuotrauka, padaryta išmaniuoju.

Platūs užmojai, platus ir objektyvas

Išsiruošusiems į keliones ir atsidūrusiems įspūdingos gamtos apsuptyje, R.Danisevičius siūlo nepamiršti prigimtinės fotografijos esmės. Pasak fotografo, šis menas dar vadinamas šviesoraščiu, tad jei nėra tinkamo apšvietimo, gali nepavykti ir kokybiškas kadras.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Pristatytas Ramūno Danisevičiaus „#likę“ mobiliografijos leidinys
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Pristatytas Ramūno Danisevičiaus „#likę“ mobiliografijos leidinys

„Šviesa yra pagrindinė fotografijos sudedamoji. Tiek gamtos, tiek urbanistinius peizažus geriausiai užfiksuoti pavyksta anksti ryte arba vakare. Tokios fotografijos klasikas Stanislovas Žvirgždas, norėdamas tobulo kadro, keldavosi labai anksti, taip pat laukdavo saulės laidos. Tokiu metu apšvietimas – idealiausiais“, – įsitikinęs R.Danisevičius.

Todėl fotografas pataria – gražiausi atostogų kadrai užfiksuojami miego sąskaita. Tuo pačiu jis priduria, kad išmanieji telefonai šiuo metu geba perteikti kokybišką vaizdą ir dieną, o uždėjus norimą filtrą rezultatas turėtų džiuginti.

Gražiausi atostogų kadrai užfiksuojami miego sąskaita.

„Kita svarbi išmaniųjų funkcija – plataus kadro objektyvas. Derėtų tik nepamiršti, kad fotografuojant būrį žmonių veidai ir kraštai gali šiek tiek išsitempti. Tačiau toks objektyvas puikiai tinka ten, kur trūksta vietos atsitraukti. Gamtą ir architektūrą jis užfiksuoja kokybiškai, į kadrą telpa daug. Netgi jei norisi kambario, kuriame gyvenate išvykę, meniškos nuotraukos, plataus kampo objektyvas tam ypač tinkamas“, – sako R.Danisevičius.

Fotografas, prieš keletą metų išmaniuoju nufotografavęs upėje ant plaustų plaukiančius žmones ir su šia nuotrauka laimėjęs Lietuvos spaudos fotografijos „Auksinį kadrą“, mano, kad tinkamam apšvietimui ir plataus kampo objektyvo privalumams profesionali įranga nėra būtina. Jam antrina ir technologijų ekspertai.

„Išmanusis, turintis trigubą kamerą nugarėlėje, pasižymi gerokai padidintu šviesos jautrumu ir jos patekimu į jutiklį. Tad net ir trūkstant apšvietimo fiksuojamos raiškios bei detalios nuotraukos. Itin plataus kampo kamera talpina 120 laipsnių vaizdą – taip fotografija aprėpia daugiau objektų. Tokiomis savybėmis pasižymi neseniai pristatytas „Huawei P smart Pro“ modelis, kokybiškai perteikiantis gamtos ir miesto peizažus bei už kadro ribų nepaliekantis nė vieno kartu keliaujančio bičiulio“, – priduria „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje Audrius Granickas.

Sunku pratybose – lengva kadre

Paklaustas, ką daryti tiems, kuriems nuotraukomis nepavyksta perteikti viso kalnų, vandenynų ar urbanistikos kuriamo įspūdžio, R.Danisevičius rekomenduoja praktikuotis.

„Išvažiuojame ir norime tobulo kadro iškart – puolame fotografuoti, nors net nesame išbandę visų išmaniojo funkcijų. Pastarųjų yra daugybė, galbūt automatinis kameros režimas ne visada tinkamas, galbūt verta išbandyti rankinį. Treniruotis patarčiau dar prieš kelionę – kasdien padaryti po keletą nuotraukų. Pamėginti fotografuoti plačiu kampu, panaudoti artinimo funkciją, pažiūrėti, kaip sekasi pagauti šviesą. Kai funkcijos išbandytos ir perprastos, beliks tik mėgautis rezultatu“, – apie fotografavimo praktikos svarbą kalba fotografas.

Su tuo sutinka ir technologijų gamintojai, daug dėmesio šiuo metu skiriantys vartotojų patogumui bei į įrenginius integruodami dirbtinį intelektą, kuris pats automatiškai parenka optimaliausius parametrus.

„Siūlyčiau nebijoti išbandyti kameros „Pro“ režimo. Iš pradžių gali pasirodyti, kad prireiks žinių bei įgūdžių, tačiau vėliau fotografavimas taps tikru malonumu. Savarankiškas nuotraukos išlaikymo, spalvos temperatūros ar ISO jautrumo nustatymas suteikia ir naują patirtį, ir džiugina kadrais. Tačiau visada kameros valdymą galima patikėti dirbtiniam intelektui, kuris taps patikimu asistentu norintiems idealios nuotraukos“, – komentuoja A.Granickas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?