Pro šalį nesustojęs nepraeina niekas. Stabteli, įdėmiai apžiūri detales, nusišypso: tokias reakcijas sukelia išpuošti Klaipėdos miesto savivaldybės I.Kanto bibliotekos langai.
Neseniai filosofo Imanuelio Kanto vardu pavadintos bibliotekos vadovė Bronislava Lauciuvienė įkvėpė menininkę A.Raimondą Pečeliūnienę imtis Kalėdų dekoracijos. Norėta Turgaus gatvėje esančią biblioteką papuošti taip, kad šioji primintų I.Kanto gyvenimo laikotarpį.
„Iki švenčių buvo likę visai nedaug. Man norėjosi papasakoti apie I.Kanto miestą, apie jo meto Karaliaučių. Apie tai, kiek sniego tada buvo, kaip atrodė žmonės, ką jie veikė“, – 15min pasakojo menininkė.
Ji peržiūrėjo krūvas tuomečio didingojo Karaliaučiaus dokumentų. Nemažai informacijos suteikė ir bibliotekos lankytojai. „Man reikėjo informacijos, kaip XVIII-XIX amžiaus sandūroje žmonės rengėsi lauke, kokia jų kasdienybė. Nes iliustracijose daugiausiai išliko didingoji, puošnioji pusė“, – pastebėjo A.R.Pečeliūnienė.
Menininkė atkūrė Karaliaučiaus universiteto mūrų vaizdinius. Jų fone matoma lyg sustojusi kasdienybės akimirka prieš beveik 200 metų: sniego pusnyse žaidžia vaikai, senolis ant kupros tempia žabų ryšulį, išsipuošusi pora su šuneliu, kopėčias pasidėjęs žibintininkas, rogėse sėdintis pasiturintis ponas. Pavaizduotas ir pats I.Kantas. Klaipėdietė sukūrė filosofą primenančią lėlę su apsiaustu ir nukritusiu katiliuku.
„Norėjau, kad lėlės pasakotų istoriją, kad jos kalbėtų. Ir kiek įmanoma daugiau. Todėl stengiausi sukurti tikrovišką vaizdą. Kas kada lankėsi Neapolyje ar Kapryje, matė, kaip lėlės seka istorijas“, – pasakojo menininkė.
Ji pati kurdama kiek abejojo dėl Kalėdų eglutės. „Istoriniai šaltiniai liudija, kad Rygoje tuo metu jau tikrai buvo puošiama eglė. Manome, kad Karaliaučiuje, tokiame didingame mieste, eglė irgi turėjo būti“, – teigė kūrėja.
A.R.Pečeliūnienė 2017-aisiais klaipėdiečius ir miesto svečius džiugino sukurta prakartėle Teatro aikštėje. 127 miniatiūrinės lėlės pasakojo gyvenimo epizodus iš šventojo miesto. Atsiskleidė visa senosios Jeruzalės amatų panorama – odininko, puodžiaus, batsiuvio, alyvuogių spaudėjo, skalbėjo ir kitos dirbtuvės, preciziškai atkurtos pagal išlikusius to meto istorinius liudijimus.
Šią vasarą praūžusioje Jūros šventėje buvo sukurta didžiulio dėmesio sulaukusi instaliacija „Pražuvusi Klaipėda“, vaizdavusi viduramžių uostamiestį.