Ž. Gavelienė prognozuoja, kad ateityje turistai vis dažniau rinksis keliones autobusais. „Lietuviai tikrai mėgsta keliauti autobusais. Visame pasaulyje atsirado tendencija, kad kelionių skaičius auga, kelionių autobusais taip pat. Keliauti galima ir dalį kelionės – nuskristi į kažkokią šalį ir joje kelionę tęsti autobusu. Didėja žmonių užimtumas ir jie neturi laiko patys planuoti, kokias vietas aplankyti keliaujant“, – sako ji.
Tam pritaria ir kelionių agentūros „Kelionių laikas“ vadovė Ilona Jozėnienė. Pasak jos, prieš kelis dešimtmečius toks keliavimo būdas buvo itin populiarus: „Prieš 15–20 metų, kai tik atsidarė sienos, autobusai buvo pagrindinė transporto priemonė, kuria mūsų turistai galėjo pamatyti vakarų pasaulį. Tai buvo įdomu, nauja, o Praha ir Paryžius buvo populiariausios kryptys, į kurias kelis kartus per savaitę važiuodavo ištisus metus.“
Dabar, teigia I. Jozėnienė, keliautojų skaičius palyginus mažesnis, bet vėl nuosekliai auga, nes Europoje sumažėjo pravažiavimo sienomis laikas, pagerėjo keliai. Tiesa, kai kuriems keliauti trukdo kalbos barjeras: „Daugiausiai keliautojų – vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, kurie sunkiai valdo anglų kalbą, o dar sunkiau kitas.“
Keliaujant Lietuvoje itin populiarus gastronominis regionų turizmas. „Anksčiau žmonės važiuodavo įsidėję savo maisto, o dabar pietauti galima ir ragaujant vieno ar kito krašto kulinarinius akcentus. Žmonės vis dar nori išmokti kepti šakočius, paragauti autentiškų žemaičių blynų, dzūkiškų patiekalų“, – sako I. Jozėnienė.
Pasak kelionių agentūros vadovės, nustebinti turistus darosi vis sunkiau – sudėtinga ne tik sugalvoti naujus maršrutus, bet ir užimtumą: „Keliautojui dabar nebeužtenka tik pamatyti objektus, neužtenka tik užeiti į muziejų ar bažnyčią – turistai dabar nori ir ragauti, pamatyti kažką atraktyvaus. Pažinime bandoma ieškoti pramogos.“
Ž. Gavelienė sako, kad keliauti autobusais naudinga ne tik dėl pažinimo – žmonėms vis svarbesnė tampa aplinkosauga, o keliaujant autobusais sumažinamas automobilių kiekis. Be to, keliauti autobusais tampa vis patogiau, galima daugiau laiko skirti savo malonumui.
„Kaip kruiziniai laivai tampa milžiniškais viešbučiais ant vandens, taip ir autobusai – juose atsiranda vis daugiau patogumų. Važiuodami autobusais galite daugiau laiko skirti bendravimui – nereikia rūpintis nei parkavimu, nei keliais. Dažnai autobusu keliauju ir su savo šeima, nes galiu daugiau laiko skirti vaikams, jiems pasakoti, kur važiuojame“, – sako Ž. Gavelienė.
Tiesa, prieš planuojant kelionę autobusu, verta gerai pasidomėti, įsitikinusi I. Jozėnienė: „Kelionės pirkimas nėra paprastas apsipirkimas, būtinai susitikite su kelionių organizatoriumi, apie jį pasiskaitykite atsiliepimus, pasirašykite kelionės sutartį. Kelionę pasirinkti nesudėtinga – reikia atsižvelgti į poreikius, programos intensyvumą.“