Indijos kultūra – viena seniausių pasaulyje, stebinanti įvairumu ir turtingumu. Išgyvenusi tris britų imperializmo amžius, Indija nepamiršo savo permainingos tūkstantmetės istorijos – ši samplaika žavi atvykėlius iš įvairiausių pasaulio kampelių. Indijos kultūros pagrindai išliko iki šių dienų, nes svetimšalių atneštos tradicijos įsiliejo į induizmą, islamą, budizmą, krikščionybę, džainizmą ar zoroastrizmą išpažįstančių indų kultūrą. Beje, oficialiai Indija nėra religinė valstybė, todėl visi piliečiai turi vienodas teises pasirinkti savo tikėjimą.
Novaturo nuotr./Moterys, nešančios puodus ant galvų |
Šalies simboliai
Indijoje viešintiems pirmą kartą verta apžiūrėti garsiausius architektūros objektus, tapusius šalies simboliais. Aklimatizacijai šioje, kiekvieną atvykėlį trikdančioje, spalvų, kvapų ir garsų šalyje padės diena senajame Delyje. Šis Himalajų papėdėje įsikūręs miestas – vienas seniausių Indijoje. Čia daug rytietiškų turgaviečių ir statinių, išlikusių iš Didžiųjų Mogolų epochos. Svarbiausias to laikotarpio architektūros paminklas – imperatoriaus Shahjahan rezidencija – Raudonasis Fortas. Delyje verta aplankyti ir didžiausią Indijoje Jama Majid mečetę, pastatytą XVII amžiuje. Kontrastas šiems vaizdams – modernus Naujasis Delis, kurio plačios tiesios gatvės jungia tris parkais atskirtus rajonus – prekybinį, gyvenamąjį ir vyriausybinį.
Novaturo nuotr./Indiškas maistas |
Toliau kelionės maršrutas gali vesti į Agrą. Vakarėjant ar naktį šviečiant pilnačiai verta nukakti prie įspūdingojo Tadž Mahalo komplekso, kurį imperatorius Shah Jehan pastatė kaip mauzoliejų savo mylimai žmonai. Viešėdami Agroje, matyt, neaplenksite ir raudonojo miesto forto. Būtent iš čia kadaise buvo valdoma šalis, kaupiami šalies turtai, stovėjo pinigų kalykla.
Džaipure – didžiojo kario ir astronomo, maharadžos Jai Singh II įkurtame mieste – verta aplankyti XI amžiaus induistinės ir islamiškos architektūros Amber fortą. Maharadžomis bent trumpama galima pasijusti jojant ant išpuoštų dramblių. Džaipuro miesto rūmai – maharadžų rezidencija, ir muziejus, kuriame eksponuojami reti rankraščiai, meno kūriniai, karalių apdarai ir papuošalai.
Prie garsiosios Gango upės įkurtas Varanasis – švenčiausia induistų maldininkų vieta. Tūkstančiai jų kiekvieną dieną susirenka tam, kad atliktų ritualinį apsiplovimą Gango vandenyse ir apvalytų nuodėmingas sielas.
Jei nuspręsite nukakti ir į Mambajų, anksčiau vadintą Bombėjumi, pajusite, kuo alsuoja didžiausias Indijos metropolis, patenkantis į svarbiausių pasaulio komercijos centrų dešimtuką. Čia įsikūrusios ne tik svarbiausios šalies verslo kompanijos, bet ir ne viena tarptautinė korporacija.
Ajurvedos tėvynė
Indijos filosofija ateina iš gilios praeities, ji kupina pakantumo, mokanti mus gerbti kiekvieną pasirinkimą.Galbūt dėl to ši šalis yra tolerantiška, joje niekas nepersekiojamas dėl lyties, odos spalvos, kalbos, kultūros ar religinių įsitikinimų.
Daugelis vakariečių vis labiau domisi indų dvasingumo paslaptimis. Ajurvedos gydymą, jogos praktiką ar meditaciją atradę ir išbandę savo šalyje, į Indiją jie traukia prisiliesti prie jų ištakų ir iš pirmų lūpų išgirsti apie šių filosofinių mokymų esmę. Nuo civilizacijos triukšmo ir rūpesčių galima pailsėti viename iš ajurvedos centrų ar medituojant jogos stovykloje.
Novaturo nuotr./Ajurveda |
Ajurveda, arba gyvenimo mokslas, – tradicinė Indijos medicina, Vakarų pasaulyje populiarėjanti kaip alternatyvioji medicina. Ajurveda pasaulį ir mus vertina kaip visumą, o ligą traktuoja kaip natūralaus balanso sutrikimą. Indijoje – šimtai mokyklų, kuriose atveriamos ajurvedos paslaptys, nuolatos vyksta mokymai, seminarai, kuriuose dalyvauja žmonės iš viso pasaulio.
Novaturo nuotr./Joga |
Jogos pamokos – net gatvėje
Klajojant siaurutėmis senojo Delio gatvelėmis ar Agroje grožintis akinamu Tadžmahalo didingumu, – visur galima pamatyti atokiau nuo visuotinio šurmulio įsitaisiusių žmonių, medituojančių, atliekančių jogos pratimus. Joga vadinama indiškosios civilizacijos pagrindu. Nors šioje šalyje ji formavosi ir vystėsi penkis tūkstančius metų, Vakarų pasaulyje ji sulaukė neįtikėtino populiarumo. Šiandien daugelis su joga sieja kūno pratimus ir atsipalaidavimo technikas. Vis dėlto joga yra neįsivaizduojama be dvasinės dimensijos. Todėl viešint Indijoje verta jogą pažinti padedant tikram mokytojui – individualiai, jogos mokyklose ar atvykėliams organizuojamose stovyklose.
Skonio receptoriams
Indiją pažinti galima ir ją ragaujant. Tai kulinarijos rojus, žavintis įvairiaspalviais prieskoniais, išpopuliarėjęs visame pasaulyje. Svečiuojantis čia verta paragauti vadinamųjų karių – daržovių, žuvų, jūros gėrybių troškinių, gardinamų gausybe prieskonių ir kokosų pienu. Taip pat pasmaližiauti tradicinių saldumynų – datulių ir riešutų pyrago, sluoksniuoto pyrago, kepamo iš kokoso pieno ir miltų. Jei ilsėsitės Goa vietovėje, paragaukite tradicinio iš anakardžių riešutų, vaisių ir kokoso pieno gaminamo tradicinio gėrimo. Ir, žinoma, vaisiai, kurių čia tikriausiai paragausite pirmą kartą.
Būtinai apsilankykite turguje. Jo kvapai, garsai, karštos tarp pardavėjų ir vietos pirkėjų vykstančios derybos, spalvos leis pasijusti tarsi „Tūkstančio ir vienos nakties“ pasakos herojui. Be to, čia galite rasti įspūdingų lauktuvių – arbatos, šilko, egzotinių prieskonių ar pačių tikriausių perlų.
Čia rasite kelionių pasiūlymus į Indiją. |
Novaturo nuotr./Novaturas |