Estijoje jau trejus metus gyvenantis ispanas Mario sakė, kad jis su draugais estais apie galimybę vykti į Lietuvą sužinojęs prieš kelias dienas visiškai atsitiktinai, tačiau ilgai nesvarstęs.
„Mes priėmėme spontanišką sprendimą ir labai džiaugiamės. Noriu išgirsti skambančius varpus, noriu išvysti šimto laužų liepsną“, – sakė Mario. Šaltis, teigė ispanas, jo negąsdina – Estijoje priprato prie įvairaus klimato.
Kartu su Mario atvykusi estė Bibi sakė, kad ją ypač domina gatvės menas. Todėl ji teigė visų renginių metu besidairysianti aplinkui, kur galima jo pamatyti.
„Labai miela, kad mes švenčiame kartu. Mes turime labai artimą istoriją, ir tokios šventės mus vienija. Mums atrodo, kad Baltijos valstybės yra kaip sesės“, – sakė taip pat kartu atvykęs Madis.
„Sveikiname! Laikykitės ir išlikit stiprūs“, – beveik choru ištarė draugų kompanija, paklausta, ko palinkėtų Lietuvai.
Tuo tarpu latvis Gints sakė, kad kelionė jam taps ir proga aplankyti Lietuvoje gyvenančią mamą.
„Kadangi vykstančiais renginiais pradėjau domėtis tik vakar vėlai vakare, labai patogu, kad organizatoriai išdalino programas, padedančias suprasti, kas ir kada vyksta. Būtinai klausysiu jūsų Prezidentės kalbos“, – sakė Gints.
Estas Martinas, su draugu atvykęs į Lietuvą, teigė priklausantis Talino patriotų klubui ir norintis susitikti su Lietuvos patriotais ir kitais gerais žmonėmis bei juos pasveikinti su švente. Daug konkrečių planų Martinas teigė neturintis – tiesiog ketino prisijungti prie didelių mieste vykstančių švenčių.
Paprašytas perduoti linkėjimus Lietuvai, Martinas sakė linkintis lietuviams mokėti gyventi mažose bendruomenėse ir išlaikyti bei vertinti savo tapatybę bei kultūrą.
Kaip 15min sakė Vyriausybės kanceliarijos Komunikacijos departamento Lietuvos įvaizdžio skyriaus programų koordinatorė Neringa Vaisbrodė, informacija apie kvietimą apsilankyti Vilniuje Latvijoje bei Estijoje buvo išplatinta praėjusią savaitę.
Registruotis kelionei į Lietuvą galėjo visi norintys – tol, kol užsipildė autobusai. Kelionė į Vilnių dovanojama ne grupėms, o pavieniams latviams ir estams. Vienas žmogus galėjo rezervuoti ne daugiau kaip du bilietus. Iš Talino autobusas į Lietuvą išvyko šiek tiek po vidurnakčio, iš Rygos – apie 4 valandą ryto. Daugiau nei 70 žmonių į Lietuvą atvežė ir atgal parveš kompanija „Ecolines“.
„Per šimtmetį drauge išgyvenome labai daug gražių momentų. Kadangi šimtmečius švenčia visos trys Baltijos šalys, nutarėme pasikviesti latvius ir estus. Pasiūlėme bendrovėms, „Ecolines“ maloniai sutiko ir padėjo padaryti šventę“, – 15min sakė N.Vaisbrodė.
„Valstybės atkūrimo šimtmetis yra ypatinga šventė, tiek Lietuvai tiek Baltijos šalims. Mums smagu sulaukti tiek daug svečių ir simboliška, jog mūsų broliai ir sesės iš Latvijos bei Estijos savo šimtmetį pasitinka ir švenčia kartu su mumis – vieningai, kaip tai darėme Baltijos kelyje. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie šventės kūrimo ir būti šio nepamirštamo įvykio dalimi“, – teigia Baltijos regiono tarptautinių maršrutų vežėjo „Ecolines“ Lietuvos-Lenkijos regiono vadovas Remigijus Dvareckas. Ši kompanija suteikė galimybę nemokamai apsilankyti Lietuvoje latviams ir estams bei kartu švęsti valstybės atkūrimo šimtmetį.
Į Vilnių svečiai atvyko Vasario 16-ąją, apie 9 valandą. Lietuvos sostinėje jie sutikti prie naujojo Turizmo ir informacijos centro Pilies gatvėje, kur laukė pasisveikinimas ir susipažinimas. Iš ryto Vilnių pasiekusiems svečiams prie Turizmo ir informacijos centro pasiūlyta karštos arbatos, kavos ir pyragaičių.
Vėliau svečiams buvo siūloma įsilieti į šventinius Lietuvos gimtadienio renginius, taip pat priimti sveikinimus su artėjančiu savo šalies šimtmečiu. Vasario 24-ąją svarbią sukaktį minės Estija, o metų pabaigoje prisijungs ir Latvija, kuri šimtmetį švęs lapkričio 18-ąją.
Pasak N.Vaisbrodės, latviams ir estams kaip namuose pasijausti leis trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija ir himno giedojimas. Tačiau jie buvo pakviesti prisijungti ir prie kitų renginių – nuo jaunimo eisenos iki koncerto.