„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Į Mianmarą plūstantys turistai nesuvokia įžeidinėjantys budistus

Vos keletas religinių apaštalų yra taip paniekinamai vaizduojami kaip Buda. Budistams jo atvaizdas yra šventas, o Vakaruose jis – tik egzotinės Rytų kultūros simbolis. Budos paveikslai atsirado net ant kilnojamų tualetų Nyderlanduose, italų dizaineriai pardavinėja kėdes, kurios – Budos galvos formos, „Penthouse Magazine“ paskelbė nuotraukas, kurios nuogas modelis spenelį laiko Budos statulos burnoje, rašo „Global Post“.
Vienuoliai Mianmare
Vienuoliai Mianmare / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Visas pasaulis žino, kad vien islamo pranašo Mahometo vaizdavimas gali susilaukti žiauraus tikinčiųjų atsako. Vulgarūs Jėzaus vaizdiniai būna viešai pasmerkiami ir vadinami provokacijomis. Tačiau budizmas – ketvirtoji pagal dydį religija pasaulyje – dažnai yra visiškai negerbiamas.

Budos atvaizdas Vakaruose fetišizuojamas – jis tampo paviršutinišku egzotikos ir ramybės simboliu. Buda „puošia“ naktinius klubus, jaunuoliai darosi tatuiruotes su jo atvaizdu – atsidavusių budistų akyse tai yra šokiruojanti nepagarba.

Nepagarba Budai, priešingai nei Mahometui, neišprovokuoja žudynių, tačiau kai kuriose valstybėse dėl to galima atsidurti kalėjime arba būti deportuotam.

Mianmare su tuo susidūrė iš Naujosios Zelandijos atvykęs Philipas Blackwoodas. 32-ejų vyras vadovavo vakarietiško stiliaus restoranui Mianmare. Jis ir dar du Mianmaro piliečiai atsidūrė kalėjime už nepagarbą budizmui.

Gruodžio mėnesį jie akciją alkoholiniams gėrimams internete reklamavo piešiniais su Budos su ausinėmis atvaizdu. Vyrai teisinosi, kad reklamos su Buda yra labai madingos pasaulyje. Tačiau Mianmare jiems pateikti keli kaltinimai, dėl kurių jie gali ketverius metus praleisti už grotų.

Kaltinimai šventvagyste nėra dažni Mianmare. Šalies gyventojai nuo vaikystės auklėjami, kad Budos atvaizdas yra šventas, o provokacijos prieš vienuolius – griežtai draudžiamos. Beveik niekam net nekyla minčių nusižengti šioms nuostatoms. Tačiau tokiu supratimu nepasižymi vakariečiai, kurie pastaraisiais metais vis gausiau plūsta į šalį. Daugelis iš jų net nesusimasto, kad aptemptų drabužių vilkėjimas šventyklose yra taip nepriimtina, kaip ir pasirodymas katalikų bažnyčioje tik su bikiniu.

Tattoo99.co.uk nuotr./Už Budos tatuiruotę Šri Lankoje gresia baudos
Tattoo99.co.uk nuotr./Už Budos tatuiruotę Šri Lankoje gresia baudos

Budizmo mokslininkas Paulas Fulleris iš Didžiosios Britanijos teigia, kad Budos atvaizdo netinkamas naudojimas nėra tik įžeidimas budistams – tikima, kad tokie veiksmai pakenks pačiam religijos įžeidinėtojui. Budistai tiki, kad už tai šiame arba kitame gyvenime bus sulaukta atpildo. „Pavyzdžiui, jeigu Budos atvaizdą panaudosite savo kokteilių reklamai, tiesiog prašysitės, kad jus imtų persekioti nelaimės“, – aiškina jis.

Gyventojai buvo šokiruoti, kai į Mianmarą atvyko kanadietis su Budos tatuiruote – vien tokia tatuiruotė būtų laikoma itin didele nepagarba, o dar ji buvo padaryta ant kojos. 

Ilgus metus Mianmaras buvo izoliuotas nuo pasaulio, ir šalies gyventojai nežinojo apie vakariečių netaktą. Praėjusiais žiniasklaida skelbė, kad šalies gyventojai buvo šokiruoti, kai į Mianmarą atvyko kanadietis su Budos tatuiruote – vien tokia tatuiruotė būtų laikoma itin didele nepagarba, o dar ji buvo padaryta ant kojos. Vyras buvo greitai deportuotas.

Šri Lankoje, kurioje daugumą taip pat sudaro budistai, praėjusiais metais irgi buvo deportuota turistė, kuri viešai demonstravo savo Budos tatuiruotę ant rankos. Šri Lankoje taip pat buvo uždraustas dainininko Akono koncertas – šio atlikėjo vaizdo klipe dainai „Sexy Bitch“ bikiniu vilkinčios merginos raitėsi prieš Budos statulą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“