Kažkada esu skaičiusi, kad Ryga – geriausias miestas vaikščiojimui aukštyn užversta galva. Išėjus iš senamiesčio į Tyliuoju miesto centru vadinamą Ambasadų rajoną kitaip vaikščioti ir nepavyks – prieš jus atsivers art nouveau meka.
Čia žvilgsnis nori nenori slysta aukštyn: tai palei pastatus apipynusius augalų motyvus, banguojančias detales pastelinių spalvų fone, tai akis sukausto rūstūs fasadus saugančių statulų veidai ar akiai neįprasta juoda pastatų spalva.
Įspūdingiausia kolekcija pasaulyje
Art nouveau (Latvijoje dar vadinamo Jugendo stiliaus) aukso amžius sutapo su staigaus Rygos ekonominio augimo metais – per kelerius metus populiarėjantis ištaigingas architektūros stilius tapo dominuojančiu mieste.
Latvijos sostinėje iš viso yra daugiau nei 700 art nouveau stiliaus pastatų – daugiau nei bet kuriame kitame Europos mieste. Dalis jų stovi miesto senamiestyje, tačiau pačius įspūdingiausius šio architektūros stiliaus pavyzdžius pamatysite trijose gatvėse – Elizabetes, Alberta, Strelnieku.
Art nouveau stilius per Europą pradėjo ristis XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje. Skiriamos dvi pagrindinės jo atšakos. Paryžiuje ir Briuselyje dominavo lenktos, raitytos dekoracijos, tuo tarpu tiesesnių linijų ir geometriškesni pastatai dygo Vienoje bei Glazge. Rytų Europos miestai, tokie kaip Ryga, Praha ir Budapeštas, įkvėpimą iš Vakarų maišė su savomis tradicijomis ir simboliais, taip sukurdami išskirtinius art nouveau pavyzdžius.
Latvijoje art nouveau architektūra pynėsi iš įvairių kultūrų gijų. Pavyzdžiui, žymiausias šio stiliaus architektas Michailas Eizenšteinas gimė, augo ir studijavo Rusijoje, o kurdamas Latvijoje įkvėpimo sėmėsi iš Vokietijos dizainerių. Jis laikomas geriausiu art nouveau eklektikos kūrėju, kurios atstovai daugiausia dėmesio skyrė stilistinėms fasadų detalėms.
Nemažai įstabių pastatų Rygoje pastatė ir Lietuvoje, Žagarėje, gimęs architektas Paulas Mandelštamas.
Pačioje XX a. pradžioje įmantrumas pradėjo išeiti iš mados, o į jo vietą stojo nacionalinio romantizmo stilius, kuris buvo Latvijos nacionalinio architektūros stiliaus paieškų rezultatas. To meto pastatuose gausu Latvijos folkloro simbolių, tautinių motyvų.
Dar po kurio laiko naujų detalių ant pastatų įpūtė tiek prisiminimų apie klasikinę Graikiją ir Romos imperiją, tiek Rusijos vėjai.
Art nouveau stiliuje jungėsi simboliai iš skirtingų kultūrų, žemynų ir civilizacijų. Kai kurie jų ateidavo iš gamtos, kiti – iš mitų. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Rygos pastatai – chaotiški ir keisti, tačiau kiekvienas jų – vis kitas art nouveau sluoksnis.
Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, susižavėjimas prabangiu ir gausiai dekoruotu šiuo stiliumi bemat atslūgo, o vėliau jį pakeitė art deco.
Daug kur Europoje art nouveau pastatams teko užleisti vietą naujoms architektūrinėms idėjoms, ir kai daugelis miestų gali girtis įspūdingais, bet pavieniais pavyzdžiais, Latvijos sostinė yra tarsi muziejus po atviru dangumi.
Kur pavalgyti
Po stilingo pasivaikščiojimo tarp didingų pastatų vargu ar norėsis eiti į artimiausią knaipę. Ryga – geras variantas pasimėgauti aukštos klasės virtuve už pakankamai priimtiną kainą. Keli pasiūlymai:
Valtera restorāns
Adresas: Miesnieku iela 8, Riga
Meniu
300 metų senumo pastate įsikūręs restoranas – itin mėgstama pietų vieta. Vyr. šefas Valteris Zirdzi meistriškai laviruoja tarp tradicijos ir šiuolaikiškumo – iš vietos produktų gaminami latviški patiekalai vilioja ir pateikimu, ir išskirtiniais skoniais.
St. Petrus restoranas
Adresas: Skārņu iela 11
Meniu
„Redstone“ viešbutyje (žr. žemiau) įsikūrusiam restoranui vadovauja pas Gordoną Ramsay ne vienerius metus dirbęs Dmitri Fedosevich (beje, dirbęs ir Vilniuje). Aukščiausios klasės maistu čia galima mėgautis žvelgiant į Šv. Petro bažnyčią ar stebint darbą atviroje virtuvėje. Rekomendacija – būtinai užsisakykite juodos grybų sriubos, kuri patiekiama su rūkytais grybais ir aguonų sėklomis.
Nacionalinio meno muziejaus restoranas
Adresas: Jaņa Rozentāla laukums 1
Meniu
Proga pamaitinti ir dvasią, ir kūną. Po meno muziejaus (kurio interjerą, beje, kūrė lietuviai) ekspozicijų apžiūros užsukite ir į jo restoraną, kuriame gaivios interjero spalvos puikiai dera su skrandžio neapsunkinančiu maistu.
Kolonāde
Adresas: Brīvības bulvāris 26
Meniu
Gražiausio Rygos parko pakraštyje įsikūręs restoranas itin mėgstamas meno gerbėjų, kurie čia užsuka prieš vakarą Latvijos nacionalinėje operoje. Jauki atmosfera leidžia ramiai šnekučiuotis ir mėgautis pro stiklines sienas atsiveriančiais gražiais vaizdais.
Kur apsistoti
Hotel Pullman Riga Old Town 5*
Adresas: Jēkaba iela 24
Kaina: nuo 90 eur
Vos už kelių šimtų metrų nuo Katedros aikštės įsikūrusio viešbučio interjeras – įkvėptas žirgų, nes čia XVIII a. buvo barono Miunhauzeno arklidė. Viešbutyje – erdvūs ir šiuolaikiški kambariai, lietaus dušas vonioje bei itin žavi valgymo ir lounge erdvė.
Hotel Redstone Boutique 4*
Adresas: Skārņu iela 11, Riga
Kaina: nuo 80 eur
Naujas boutique viešbutis pačioje Rygos širdyje – prie pat Šv. Petro bažnyčios, į kurią atsiveria nuostabūs vaizdai pro kambarių langus. Jame vos 11 skirtingų spalvinių temų kambarių, dėl to viešbučio tylą, ramybę ir privatumą itin pamėgusios jaunavedžių poros.
Hotel Relais le Chevalier
Adresas: Kaļķu iela 20
Kaina: nuo 60 eur
Dalele Prancūzijos Rygoje vadinamas „Hotel Relais le Chevalier“ žavi prabanga ir elegancija. Vienas įdomiausių miesto viešbučių svečius pasitinka stiklu ir veidrodžiais išpuošta lounge erdve, žavingai ryškiu baru ir pačia nuostabiausia pusryčių panorama mieste.
Kelionę į Latviją apmokėjo Latvijos investicijų ir plėtros agentūra. Straipsniui įtakos tai neturėjo.