Ilgasis savaitgalis jau ne už kalnų: ką galima spėti pamatyti Švedijoje per 3 dienas?

Jau visai netrukus lietuviai galės pasidžiaugti pirmuoju ilguoju šių metų savaitgaliu – Vasario 16-ąją šįkart minėsime penktadienį. Trys laisvadieniai iš eilės – proga ne tik pailsėti, paminėti svarbią Lietuvai dieną, bet ir galimybė patyrinėti netolimus kraštus. Vienas jų – kitoje Baltijos jūros pusėje esanti Švedija, kuri ir žiemą vilioja žavingais kraštovaizdžiais, įdomiais muziejais ir skandinavišku jaukumu.
Malmė
Švedija / Pranešimo autorių nuotr.

Po Švediją, kaip ir kiekvieną šalį, keliauti galima net ne vienerius metus, tačiau ir vos kelios dienos atneš puokštę įspūdžių, kurių taip norisi tamsiuoju metų laiku. Keltų operatoriaus DFDS pranešime spaudai – patogus maršrutas, kuris leis pažinti pietinės Švedijos lobius.

Karlshamnas: vartai į Švediją ir pajūrio jaukumas

Kelionę patogu pradėti Karlshamne – vaizdingame patogiai iš Klaipėdos pasiekiamame pakrantės miestelyje, kuriame istorija dera su ramybe. Karlshamnas, kuris švediškai reiškia „Karaliaus uostas“, garsėja jaukiomis grįstomis gatvelėmis, kultūriniu rajonu ir netoliese esančiu archipelagu, gražia gamta. Įdomu tai, kad miestas vadinamas „Švedijos sodu“ ir siekia išlaikyti nuostabiai švarią aplinką.

Gera vieta pradėti ekskursiją po Karlshamną yra jo kultūrinis kvartalas šiaurinėje miesto dalyje. Čia galėsite apžiūrėti gražius XVIII a. pirklių ir sandėlių pastatus, taip pat užsukti į miesto muziejų, senąjį punšo fabriką, tabako fabriką, meno galeriją ir pamatyti Holländarhuset – seniausią miesto pastatą.

Pranešimo autorių nuotr. / Karlshamnas
Pranešimo autorių nuotr. / Karlshamnas

Bet kokio amžiaus keliautojams patiks įdomūs bei įtraukiantys muziejai. Blekinge Sjöfartsmuseum – dar Karlshamno uosto teritorijoje esantis nedidelis jūrų muziejus, kuriame interaktyviais eksponatais ir įdomiais eksponatais supažindinama su turtinga miesto jūrų istorija. Būtent vasario 16-ąją duris atvers ir pamėgtas „Kreativum“ mokslo centras, puikiai tinkantis keliaujantiems su vaikais.

Be abejo, uostamiestyje Karlshamne gausu fantastiškų jūros gėrybių. Nepamirškite apsilankyti pakrantės restoranuose, iš kurių atsiveria žavingi vaizdai ir lepina gera virtuvė. O jeigu išties esate užkietėjęs žvejys ar bent jau lašišų mėgėjas, verta pavažiuoti 10 km į šiaurės vakarus ir aplankyti Laxens hus – „Lašišų namus“, kur galima išbandyti sėkmę žūklėje.

Karlshamnas patogus ir tuo, kad iš jo lengva pasiekti kitas įdomias Švedijos vietas. Kad ir kurią kryptį pasirinksite, bus ką patirti: iki Karlskrunos – vos 60 km, Malmės – 150 km, Geteborgo – 300 km.

1 variantas: Karlskruna ir Kalmaras – švediška „Venecija“ ir karališkoji didybė

Pratęskite savo kelionę Karlskrunoje – su Venecija lyginame mieste dėl savo 33 salų. Vienas svarbiausių faktų apie šį nedidelį, bet įdomybių gausų miestą – jis yra Švedijos karinio jūrų laivyno centras. Tad būtina stotelė yra Karlskrunos jūrų muziejus, kuriame galima išsamiai susipažinti su Švedijos karinio jūrų laivyno meistriškumu, apžiūrėti povandeninį laivą, karinį laivą bei škuną ir pamatyti jūrų technologijų raidą.

Pranešimo autorių nuotr. / Karlskruna
Pranešimo autorių nuotr. / Karlskruna

Norintiems originalių pramogų, verta išbandyti „Boda-Borg“ pramogų parką. Jame kompiuteriniai žaidimai perkeliami į realybę: 3–5 žmonių komandos vykdo įvairias misijas, o norint jas įveikti prireiks pasitelkti tiek fizinius, tiek protinius gebėjimus.

Apžiūrėję Karlskruną, keliaukite į Kalmarą – miestą, kuriame istorija sklandžiai dera su elegancija. Apsilankymą pradėkite žymiojoje Kalmaro pilyje – gerai išlikusioje viduramžių tvirtovėje su įspūdingais bokštais ir požemiais. Turtingą pilies istoriją atskleidžia įdomūs eksponatai, leidžiantys susipažinti su karališkuoju gyvenimu ir viduramžių karyba.

Pasivaikščiokite žaviomis senamiesčio gatvelėmis, kuriose gausu spalvingų pastatų ir įdomių parduotuvėlių. Būtinai mėgaukitės „fika“ – švediška tradicija kavos pertaukėlei. Norėdami pasisemti kultūros, apžiūrėkite Kalmaro meno muziejų, kuriame sukaupta solidi meno kolekcija. O dieną užbaikite pasivaikščiojimu Kalmaro sąsiaurio promenada, kur vandenyje atsispindi miesto šviesos.

Pranešimo autorių nuotr. / Kalmaras
Pranešimo autorių nuotr. / Kalmaras

2 variantas: Lundas ir Malmė – architektūros spindesys ir kultūrinių patirčių nuotaika

Architektūros ir gyvybingų miestų gerbėjams verta iš Karlshamno traukti į Vakarus. Pradžiai keliaukite į Lundo miestą, garsėjantį akademine elegancija. Grožėkitės Lundo katedra – romaninio stiliaus architektūros šedevru. Neskubėdami pasivaikščiokite žaviomis grįstomis gatvelėmis ir atraskite paslėptų perlų, kurių čia netrūksta – Lundas yra vienas seniausių Švedijos miestų ir vadinamas vienu gražiausių.

Pranešimo autorių nuotr. / Lundo katedra
Pranešimo autorių nuotr. / Lundo katedra

Tęskite kelionę į Malmę – tai itin įvairialypis ir dėl gražios architektūros keliautojų mėgstamas miestas, kuriame verda aktyvus kultūrinis gyvenimas. Pasigrožėkite architektūrinių naujovių simboliu tapusiu dangoraižiu Turning Torso ir apžiūrėkite istorinį Gamla Väster rajoną su vaizdingomis aikštėmis bei parduotuvėlėmis. Šiame rajone žaviai dera senovinis žavesys ir šiuolaikinis kūrybiškumas, todėl čia galima atrasti unikalių suvenyrų, įdomesnių vietų pavalgyti.

Pasinerkite į istoriją Malmės pilyje, kurioje įsikūrę muziejai, pristatantys meno, gamtos istorijos ir jūrų artefaktus. Vakarop susipažinkite su kulinariniu Malmės pasauliu. Šis Švedijos miestas garsėja gastronominėmis patirtimis, tad teliks pasirinkti norimą kelią – nuo tradicinės švedų virtuvės iki gardžiausių egzotinių patiekalų.

3 variantas: Geteborgas – atradimų ir inovacijų miestas

Norint kuo daugiau veiklos, geriausia iš Karlshamno keliauti Geteborgo link. Tai antrasis pagal dydį Švedijos miestas, galintis pasigirti daugiau nei dviem dešimtimis pačių įvairiausių muziejų – tad net ir esant darganotam orui čia bus aibė įdomybių.

Vienas populiariausių yra „Universeum“ mokslo centras – čia laukia interaktyvi pažintinė patirtis, įtraukianti įvairaus amžiaus lankytojams. Tai septyniuose aukštuose įrengtas muziejus, kur kiekviena diena praeina kaip nuotykis – galima lestis į „safarį“ po atogrąžų mišką, „pakilti“ į kosmosą, „panerti“ į vandenyno gelmes ar pasivaikščioti po švediškąją dykumą.

123RF.com nuotr. / Geteborgas, Švedija
123RF.com nuotr. / Geteborgas, Švedija

Tarp kitų įdomių muziejų – legendinių „Volvo“ automobilių, plūduriuojantis laivybos muziejus „Maritiman“ ir Gamtos istorijos muziejus, kuriame galima iš arti apžiūrėti išnykusių dinozaurų skeletus ir patyrinėti fosilijas.

Patį miestą geriausia pažinti vaikščiojant palei jo kanalą ir Haga rajone, kuris garsėja vaizdingais mediniais namais ir gyvybingomis kavinėmis. Beje, į savo planus mieste įsitraukite Palmhuset – didelį Viktorijos laikų šiltnamį, kuriame auga egzotiniai augalai. Jis veikia kiaurus metus, čia galite praleisti gerą pusvalandį vaikščiodami ir apžiūrinėdami įvairias augalų rūšis. Tai viena iš populiariausių „Instagram“ vietų Geteborge dėl savo gražių spalvų ir architektūros.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų