Išskirtiniai kriokliai, įkūnijantys laukinės gamtos jėgą

Išvykos į gamtą daugumai asocijuojasi su galimybe pabėgti nuo rutinos, kasdienės skubos, galybės žmonių. Tai proga pailsėti ir pasidžiaugti maloniais akiai peizažais. Miestų šurmulys daugelį vargina, o gamtos garsai – veikia lyg meditacija: paukščių čiulbesys, tolumoje aidintis griaustinis, krioklių šniokštimas – argi ne tikra palaima?
4. Povandeniniai kriokliai, Mauricijus
Povandeniniai kriokliai Mauricijuje / Shutterstock.com nuotr.

Būtent apie krioklius šį kartą norime papasakoti išsamiau. Dėl šios priežasties, sudarėme krioklių, kurie keliautojus džiugina ne tik savo grožiu, tačiau ir išskirtinumu, sąrašą. Susipažinkite ir jūs.

Horsetail krioklys, JAV

Shutterstock.com nuotr./Horsetail krioklys, JAV
Shutterstock.com nuotr./Horsetail krioklys, JAV

JAV – tai valstybė, kurios gamta labai kontrastinga. Ne veltui šioje šalyje gausu nacionalinių parkų, saugančių išskirtinius kraštovaizdžius, vietinę florą ir fauną. Vienas iš labiausiai turistų lankomų JAV nacionalinių parkų – Josemičio. Ši saugoma gamtos teritorija driekiasi Kalifornijos valstijoje, Siera Nevados kalnų pašlaitėje. Slėniai, kanjonai, upės, ežerai, girios, granitinės uolos, kriokliai – Josemičio nacionalinio parko gamtos grožis tiesiog užburiantis.

Horsetail krioklys, kurį ir norime jums pristatyti, šniokščia būtent Josemičio parke. Jį galima išvysti tik žiemą ir ankstyvą pavasarį, mat krioklys – sezoninis. Jis krenta nuo El Capitan kalno dvejomis aiškiomis srovėmis: nuo kalno viršaus iki papėdėje esančios stačios uolos (abi srovės maždaug 480-ies metrų aukščio) ir nuo uolos iki tol, kol pasiekia žemę (dar 155 metrai).

Krioklys – tikrai labai gražus, tačiau išskirtinis jis tikrai ne dėl to. Kelias dienas per metus, dažniausiais vasario pabaigoje, Horsetail krioklio vanduo nusidažo ryškiai oranžine spalva. Šis fenomenas vadinamas „ugniniu kriokliu“. Natūralu, jog kyla klausimas: kas gi nudažo krioklio vandenį? Atsakymas gana paprastas – saulės spinduliai. Būtent vasario pabaigoje, vakarais, jie lūžta tokiu kampu, jog paverčia vandenį „ugniniu“. Neįtikėtino grožio vaizdas! Tad visai nenuostabu, jog šis gamtos reiškinys vasario mėnesį į Josemičio nacionalinį parką pritraukia labai daug turistų.

Bigaro krioklys, Rumunija

Shutterstock.com nuotr./Bigaro krioklys, Rumunija
Shutterstock.com nuotr./Bigaro krioklys, Rumunija

Pabuvoję Josemičio nacionaliniame parke, persikelkime į kitą saugomą gamtos teritoriją – Cheile Nerei-Beusnita nacionalinį parką. Jis slepiasi Rumunijos vakarinėje dalyje, ties siena su Serbija. Vaizdingi slėniai, kanjonai, uolos – ne veltui šis parkas viena populiariausių lankytinų vietų visoje šalyje.

Kone didžiausia parko įžymybė – Bigaro krioklys. Kuo jis ypatingas? Krioklio vanduo krenta nuo samanotos uolos. Ir ne viena srove, o daugybe siaurutėlių kaskadų – vaizdas tikrai nepaprastas. Ne veltui Bigaras dažnai vadinamas pasakų kriokliu.

Bigaro krioklį galima lankyti visus metus: pavasarį ir vasarą jis krenta nuo žaliuojančių samanų. Rudenį – jos įgauna galybę įvairiausių atspalvių. Na, o žiemą krioklys primena pasaką apie ledo karalienę – nuo krioklio leidžiasi lediniai varvekliai. Beje, sakoma, jog krioklio vanduo – stebuklingas. Nusiprausę juo veidą ilgiau išlieka jauni.

Seljalandsfoss krioklys, Islandija

Shutterstock.com nuotr./Seljalandsfoss krioklys, Islandija
Shutterstock.com nuotr./Seljalandsfoss krioklys, Islandija

Islandija – tikra ugnies ir ledo sala. Gamta čia neįtikėtino grožio: šniokščiantys geizeriai, kanjonai, ugnikalniai, uolos, fjordai, ledynai, lagūnos – jeigu dar nesate buvę Islandijoje, būtinai nuvykite, esame tikri, jog ši šalis jus sužavės.

Seljalandsfoss krioklys – vienas iš įspūdingiausių krioklių visoje Islandijoje, šniokščiantis pietinėje salos dalyje. Jo aukštis – maždaug 60 metrų, tad vanduo krenta išties galinga jėga, sudarydamas putojančius purslus. Įdomu tai, jog aplink krioklį driekiasi ramios lygumos, kurios kontrastuoja su garsiai šniokščiančiu vandeniu. Ar verta aplankyti šį krioklį? Tikrai taip: nuo jo neįmanoma atplėšti akių!

Horizontalus krioklys, Australija

Shutterstock.com nuotr./Horizontalus krioklys, Australija
Shutterstock.com nuotr./Horizontalus krioklys, Australija

Iki šiol pasakojome apie krioklius, kurių vanduo, kaip ir įprasta, krenta vertikaliai. Na, o dabar norime papasakoti apie kiek kitokį krioklį, kuris slepiasi vakarinėje Australijos dalyje. Horizontalusis krioklys – tai unikalus gamtos kūrinys, kurį pamatyti galima viešint Talbot įlankoje.

Iš karto reikėtų atkreipti dėmesį, jog iš tiesų Horizontalusis krioklys – visai ne krioklys, tačiau tekančio vandens srovės, kurios veržiasi pro uolėtą tarpeklį, sukuria gulsčio krioklio vaizdą. Dar daugiau, šis „krioklys“ gali tekėti į skirtingas puses: vieną dieną potvynis vandenį stumia į vieną pusę, o kitą dieną – į kitą. Tikrai vertas dėmesio vaizdas! Norintiems išvysti Horizontalųjį krioklį iš arti, organizuojami specialūs turai, kurių metu turistai nuplukdomi visai šalia tarpeklio. Jei leidžia oro sąlygos, laiveliu perplaukiam iš vienos „krioklio“ pusės į kitą. Unikali patirtis!

Igvasu krioklys, Argentina ir Brazilija

Shutterstock.com nuotr./Igvasu krioklys, Argentina ir Brazilija
Shutterstock.com nuotr./Igvasu krioklys, Argentina ir Brazilija

Vienas iš įspūdingiausių pasaulio krioklių šniokščia ties Argentinos ir Brazilijos siena. Taip, tai – Igvasu krioklys, kurio protakos siekia net 82 metrus. Visos krioklio sistemos ilgis – beveik 3 kilometrai. Tikrų tikriausias milžinas! Ne veltui krioklio pavadinimas, išvertus iš čia gyvenusių indėnų kalbos, reiškia „didelis vanduo“.

Igvasu krioklio vanduo krenta didžiule jėga, todėl sukelia be galo daug purslų. Juose lūžta saulės spinduliai, todėl aplink krioklį galima išvysti vaivorykštes. Beje, vandens mūša sukuria ir kurtinantį garsą – krioklį galima išgirsti iš labai toli. Igvasu – tai krioklys, kuris tikrai įkūnija laukinės gamtos jėgą. Ne veltui jis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Povandeninis krioklys, Mauricijus

Shutterstock.com nuotr./Povandeninis krioklys, Mauricijus
Shutterstock.com nuotr./Povandeninis krioklys, Mauricijus

Pasakodami apie Australijoje esantį Horizontalųjį krioklį užsiminėme, jog iš tiesų tai nėra krioklys, tačiau tarp tarpeklių tekantis vanduo sukuria krioklio iliuziją. Dar viena „krioklio iliuzija“ slepiasi netoli Mauricijaus krantų. Tai – povandeninis krioklys.

Žinoma, povandeninis krioklys – neįmanomas reiškinys. Vis dėlto, iliuzija – tikrai verta dėmesio. Apgaulingą povandeninio krioklio įspūdį sukūrė vandenyno srovės, kurios, šimtmečius judindamos vandenyno dugną, suformavo netikras krioklio kaskadas. Žvelgiant iš paukščio skrydžio atrodo, jog jos krenta į vandenyno bedugnę! Turistams, kurie nori išvysti šį įdomų reiškinį, siūlomi turai sraigtasparniais.

Anchelio krioklys, Venesuela

Shutterstock.com nuotr./Anchelio krioklys, Venesuela
Shutterstock.com nuotr./Anchelio krioklys, Venesuela

Į šį sąrašą negalėjome neįtraukti ir aukščiausio pasaulyje krioklio – Anchelio krioklio – kuris šniokščia Venesuelos pietrytinėje dalyje, Bolivaro provincijoje. Klausiate, koks šio krioklio aukštis? Ogi net 979 metrai! Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį, jog vanduo krenta su vienu pertrūkiu: nuo kalno viršūnės krioklio srovė krenta vos 30 metrų. Likusi dalis – nenutrūksta.

Įdomu tai, jog kriokliui priklauso net du rekordai. Vienas, kaip jau supratote, – aukščiausio pasaulio krioklio rekordas. Na, o antrasis – aukščiausios nenutrūkstamo vandens kritimo pakopos. Žinoma, jis skirtas apatinei krioklio daliai.

Anchelio krioklys keliautojus užburia savo didybe. Nors jį pasiekti gana sudėtinga, mat krioklys šniokščia gana nuošalioje vietovėje, kasdien jo pamatyti atvyksta daug turistų.

Havasu krioklys, JAV

Shutterstock.com nuotr./Havasu krioklys, JAV
Shutterstock.com nuotr./Havasu krioklys, JAV

Kaip jau minėjome straipsnio pradžioje, JAV – tai šalis, kurioje gausu nacionalinių parkų. Viename iš jų, Didžiojo kanjono nacionaliniame parke, slepiasi ir paskutinis mūsų sąrašo krioklys – Havasu. Jo vanduo krenta nuo 37 metrų aukščio rausvos uolos. Pastarosios spalva kontrastuoja su turkio spalvos Havasu vandeniu – nepaprastas vaizdas. Ne veltui, šis krioklys – vienas iš labiausiai fotografų pamėgtų krioklių visame pasaulyje.

Beje, krioklio baseine leidžiama maudytis turistams! O patys drąsiausi netgi pasiryžta palįsti po kriokliu, mat kitoje jo pusėje slepiasi nedidelė atsikišusi uola, ant kurios galima užlipti.

Kelionių akademija – ieškantiems egzotinių kelionių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis