JAE valstybinis laikraštis „The National“ aiškina, kad reformos vykdomos siekiant pagerinti ekonominę ir socialinę situaciją šalyje ir „įtvirtinti tolerancijos principus Emyratuose“.
JAE apie keičiamas teisines normas paskelbė po istorinio susitarimo normalizuoti santykius su Izraeliu. Tikimasi, kad po jo JAE sulauks ir Izraelio turistų, ir investuotojų.
Dubajus taip pat rengiasi „Expo“ parodai, kuri turėjo vykti spalį, tačiau buvo nukelta į kitus metus. Valdžia tikisi, kad ši paroda duos didelį postūmį ekonomikai, Dubajus laukia apie 25 mln. lankytojų.
JAE seniai garsėjo dėl savo griežtų alkoholio vartojimų įstatymų, kurie dabar pasikeis. Asmenys nuo 21-erių už alkoholinių gėrimų vartojimą, pardavimą ar turėjimą nebesulauks bausmių. Naujos taisyklės taip pat galios ir musulmonams – jeigu jie norės, galės vartoti alkoholį.
Svarbus pokytis bus ir tai, kad nesusituokusios poros galės gyventi kartu. Iki šiol tai JAE buvo laikoma nusikaltimu.
Dekriminalizuotos ir savižudybės.
Vienas svarbiausių pokyčių teisinėje sistemoje – taip vadinamieji „nužudymai dėl garbės“ bus traktuojami kaip ir kiti nužudymai, nebegalios jokie įstatymai, anksčiau numatę nuolaidas šiems nusikaltimams. Jų aukomis dažniausiai tampa moterys, laikomos užtraukusiomis „nešlovę“ savo šeimoms.
Anksčiau už tokius nusikaltimus galėjo būti skiriama 3–15 metų laisvės atėmimo, o dabar nuteistiesiems grės mirties bausmė arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Išimtis – nebent aukos šeima atsisakytų savo teisės į „atpildą“ – tokiais atvejais žudikai būtų siunčiami į kalėjimą mažiausiai septyneriems metams.
Griežtesnės bausmės numatomos ir už lytinio priekabiavimo atvejus, o nuteistiems už nepilnamečio arba „ribotų protinių gebėjimų asmens“ išžaginimą grės mirties bausmė.
JAE turi apie 9.6 mln. gyventojų, tačiau tik apie milijonas jų yra Emyratų piliečiai. Devynis dešimtadalių gyventojų sudaro emigrantai iš kitų valstybių. Naujieji teisės aktų pakeitimai leis užsieniečiams išvengti šarijos teismų sprendžiant tokius klausimus kaip santuoka, skyrybos, paveldėjimas. Taip pat nustatyta, kad prieš teismą stojantiems užsieniečiams bus privalu suteikti vertėją, jeigu jie nekalba arabiškai.
Vertinama, kad šiais pokyčiais šalis siekia pagerinti savo įvaizdį turistų ir investuotojų akyse, kurie JAE gali susidurti su problemomis dėl griežtų islamo teise grindžiamų įstatymų. Istorijos apie užsieniečių teismus ir įkalinimus paprastai sulaukia didelio ažiotažo pasaulio žiniasklaidoje.
15min yra aprašę ir lietuvės Emilijos istoriją, kaip ši pateko į Abu Dabio kalėjimą. Skaitykite čia:
- Simona šaukiasi pagalbos dėl Abu Dabyje kalinčios dukros: ją nuteisė iki gyvos galvos (I dalis)
- Ketvirti metai JAE kalinti Emilija Lietuvos pagalbos dar nesulaukė: merginos sveikata silpsta – ar nebus per vėlu? (II dalis)