Kinijoje smarkiai padaugėjo užsikrėtimo atvejų, sugriuvus pagrindiniams viruso sulaikymo politikos ramsčiams, todėl JAV pareigūnai išreiškė susirūpinimą, kad gali atsirasti naujų viruso atmainų.
Ši tikimybė tapo dar realesnė pirmadienį, kai Pekinas pareiškė, kad nuo sausio 8 dienos panaikins privalomą COVID-19 karantiną iš užsienio atvykstantiems asmenims, todėl daugelis Kinijos gyventojų suskubo planuoti keliones į užsienį.
„Tarptautinė bendruomenė vis labiau nerimauja dėl vykstančių COVID-19 bangų Kinijoje ir skaidrių duomenų, įskaitant viruso genomo sekos duomenis, kuriuos pateikia KLR (Kinijos Liaudies Respublika), trūkumo“, – sakė JAV pareigūnai.
Pekino valdžia pripažino, kad protrūkio „neįmanoma“ susekti, ir atsisakė daug kalbų sukėlusio kasdienio atvejų skelbimo, be to, susiaurino kriterijus, pagal kuriuos skaičiuojami mirties nuo COVID-19 atvejai.
Tačiau būtent genomo sekos duomenų trūkumas sukėlė ypatingą susirūpinimą užsienyje, o „visuomenės sveikatos pareigūnams vis sunkiau užtikrinti, kad jie galės nustatyti galimas naujas atmainas ir imtis skubių priemonių, kad sumažintų plitimą“, teigė JAV pareigūnai.
JAV „atsižvelgia į mokslo ir visuomenės sveikatos ekspertų patarimus, konsultuojasi su partneriais ir svarsto galimybę imtis panašių veiksmų“ kaip tokios šalys kaip Japonija ir Malaizija, kurios paskelbė visuomenės sveikatos priemones kovai su COVID-19 plitimu iš Kinijos.
Kinija iš esmės nutraukė nulinio COVID-19 režimą – masinius testavimus, uždarymus ir ilgus karantinus, kurie sujaukė tiekimo grandines ir sutrikdė verslo ryšius su antrąja pagal dydį pasaulio ekonomika.
Kinų Užsienio reikalų ministerija antradienį pareiškė, kad šalys turėtų laikytis „mokslinės ir tinkamos“ ligų kontrolės, kuri „neturėtų paveikti įprastų personalo mainų“.