Instaliacijos šerdis – krioklys, kuris lašais krentančiame vandenyje piešia įvairius piešinius ir leidžia patiems praeiviams susikurti norimus vaizdus. Krioklys specialiai pastatytas kaip vartai – pro jį galima praeiti „kiaurai“, nes specialūs sensoriai nustato žmogaus buvimo vietą ir joje sustabdo vandens kritimą.
„Simboliška, jog galime pristatyti šį kūrinį būtent Jūros šventėje, kuri šiemet svečius pasitinka šūkiu „Jūra tinka kiekvienam!“. Juk šiame mokslininkų išradime susijungia išmaniosios technologijos ir vanduo, klasikinis šventės ir miesto motyvas, tad smagu, jog jubiliejinės Jūros šventės proga klaipėdiečiai ir miesto svečiai galės vandens vartus išbandyti gyvai“, – sako „Mylimiausia“ programos, kurios partnerių iniciatyva į Lietuvą atvežama instaliacija, atstovė Agnė Laskauskaitė.
Vandens krioklio instaliacija Klaipėdoje bus įrengta pačiame miesto centre, Turgaus gatvėje. Ji į šalį atgabenama liepos 25 d., bus sumontuota per maždaug 5 valandas ir veiks visos šventės metu – iki liepos 28 dienos. Instaliacijoje naudojami 800-1000 litrų įprasto vandentiekio vandens, cirkuliuojančio uždaroje sistemoje.
„Smagiausia šios instaliacijos dalis yra tai, jog kiekvienas praeivis, tiek mažas, tiek didelis, gali prisidėti prie jos kūrimo savo piešiniais. Tai reiškia, kad krioklys nuolat keisis ir bus dinamiškas, iš tiesų priklausys šventės dalyviams. Tai bus trumpalaikis, kelias sekundes „gyvenantis“ menas, vandens lašais nukrentantis ir išnykstantis per kelias sekundes“, – sako A. Laskauskaitė.
Veikia spausdintuvo principu
Idėja sukurti technologiją, kuri leistų realiu laiku kurti paveikslus iš krentančio vandens, gimė JAV mokslininkui Stephenui Pevnickui. Pirmieji šio angliškai „grafiniu kriokliu“ (ang. Graphic Waterfall) vadinamo išradimo variantai sukurti praėjusio amžiaus pabaigoje.
Instaliacijos sistema lašus leidžia analogiškai spausdintuvui – pagal nurodytą piešinį kiekvieną sekundę kristi paleidžiamas tam tikras lašų kiekis.
Krioklį sudaro dvi dalys: viršutinė, kurioje įrengta reikalinga elektroninė technika, palaikanti ryšį su sensoriais, bei apatinė, kurioje sukaupiamas nukritęs vanduo, netrukus vėl keliaujantis į krioklio viršų. „Jūros šventėje“ atsidursianti instaliacija išsiskirs savo detalumu – kiekvieną kuriamo paveikslo pikselį sudarys devynios vandens srovės. Viršutinėje instaliacijos dalyje veikiantys vožtuvai užsidaro bei atsidaro kelis kartus per sekundę, todėl žmogui priartėjus prie srovės, sensoriai spėja nusiųsti signalą reikalingus vožtuvus užverti prieš praeiviui sušlampant.
„Kaip jau įprasta, liepos pabaigoje Klaipėda taps visos Lietuvos traukos centru, tad smagu matyti, jog atvykę kitų miestų ar užsienio šalių gyventojai turės galimybę susidurti ne tik su edukacinėmis veiklomis, kultūriniais renginiais ir koncertais, bet ir technologijomis, kurių kiekvieną dieną neišvysi“, – aiškina A. Laskauskaitė.
Jubiliejinėje, 60-ojoje „Jūros šventėje“, liepos 26-28 dienomis publiką sveikins daugiau kaip 7 tūkstančiai jūrinės bendruomenės atstovų, dalyvaus specialiai atvykstantis Kolumbijos karinis burlaivis, gros muzikantai „Freaks on Floor“, „Gjan“, „Baltasis kiras“ ir kiti. Tikimasi sulaukti ir naujojo Prezidento, iš Klaipėdos kilusio Gitano Nausėdos, vizito.