Prasminga tradicija pagerbti jūrinę bendruomene prie „Albatroso“ paminklo Smiltynėje, šiemet išaugo jau į didesnės apimties renginį – ceremoniją „JŪRĄ LIETUVAI ATVĖRUSIEMS“. Ji rengiama penktadienį, liepos 24 d. 15 val., kartu su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.
Jos metu bus ne tik pagerbti jūrininkai, jūrą Lietuvai atvėrę, išplaukę ir negrįžę. Šiemet būtent prie „Albatroso“ paminklo bus įteikti Susisiekimo ministerijos, Klaipėdos Valstybinio jūrų uosto direkcijos bei Lietuvos jūrininkų sąjungos ir asociacijos „Jūros veteranai“ apdovanojimai ir pagerbimo ženklai. Po ceremonijos bus aplankytas ir Lietuvos jūrų muziejuje esantis paminklas „Lietuvos jūrininkams, jūrą mums atvėrusiems“.
Nuo penktadienio Meridiano skvere bus eksponuojama kilnojamoji paroda „Klaipėdos uosto vedliai. Jūrinio paveldo ženklai“. Tai jau penktoji „Jūrinio paveldo ženklų“ ciklo paroda, atverianti klaipėdiečiams ir miesto svečiams nematomus jūrinės praeities reliktus. Pasak jos kuratoriaus istoriko Dainiaus Elerto, parodos eksponavimas greta šio svarbaus, šiandien sparčiai besivystančio, bet su primiršta istorija uosto, atkreipia dėmesį į dar esantį ir atpažįstamą jūrinį kultūros paveldą greta mūsų. Svečiai ir klaipėdiečiai kviečiami patys naujai „atrasti“ ar „pažvelgti“ į artimą aplinką, pagal parodoje pateikiamą informaciją identifikuoti dar išlikusius navigacijos ženklus.
Na, o tradicinių ir istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“ šiemet tampa svarbiausiu Jūros šventės renginiu – ašimi ir jungtimi, aplink kurią suskis visi kiti renginiai.
Jau devintą kartą organizuojamas istorinių laivų paradas prasideda penktadienį Smiltynėje, kur laivus apeiginiais žolynais puoš Kuršių nerijos nacionalinio parko darbuotojai.
19 val. Klaipėda Pilies tilto pakėlimu pasitiks istorinę flotilę. Prisišvartuos flotilė Danės upės dešiniajame krante prie Žvejo paminklo. 20 val. čia vyks „Dangės flotilės“ laivų vainikų-žolynų pristatymas, folkloro ansamblio „Alka“ koncertas nuo reisinės „Dreverna“ denio.
„Dangės flotilė“ tai – unikalus, analogų Lietuvoje neturintis renginys, reprezentuojantis jūrinę kultūrą ir tradicijas. Šiemet flotilė atplukdys penkiolika laivų – dauguma jų – įvairaus dydžio plokščiadugnės Kuršių marių arealo žvejų valtys: reisinė „Dreverna“, kurėnai „Sturm-1“, „Kuršis“, „SüD.1“, „Germanika“, vytinė „Jūratė“, venterinės valtys „Rusnietis“, „Juoda meška“, venterinė burvaltė – „Pakalnės valtis“, valtis „Vykintas“. Flotilėje pamatysime ir svečių laivus: malkų laivą iš Estijos „Hyjumos angelas“ bei kuterį „Atica“ iš Lenkijos. Prie flotilės prisijungė ir Šiaurės falkbotas „Ellida“, lainerio „Titanikas“ gelbėjimosi valtis bei vikingų tipo karo laivas „Biesos“.
Flotilę ves antram gyvenimui atgimęs Lietuvos jūrų muziejaus kurėnas
„SüD.1“ ir didžiausias Lietuvoje atstatytas medinis laivas – reisinė „Dreverna“. Laivadirbiai atkūrė šį burlaivį Drevernoje ir sugrąžino jį į Kuršių marias. Laivo statybos projekto autorius – Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras. 1874 m. Rytprūsiuose plaukiojo apie 600 šio tipo laivų. Šie laivai gabeno statybines medžiagas, druską, javus ir kitokius krovinius.
Šiemet „Dangės flotilė“ pateikia Jūros šventei siurprizą – be jau įprasto laivų parado šeštadienį 19 val., tarp Biržos ir Pilies tiltų, inscenizuojant pasakojimą „Vai kur nužėgliuos...“ žiūrovų laukia ir naktinis istorinių laivų paradas „...ten yra jūrų karalius“, kuris prasidės 23 val.
Istorinių laivų paradą „Dangės flotilė“ parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.
Visos jūros šventės metu lankytojai laukiami ir Jūrų muziejaus ekspozicijose: atnaujintame akvariume, istorinėse ekspozicijose bei delfinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymuose.