Daugiau straipsnių

Kad vasaros kadrai būtų įspūdingi: 5 patarimai atostogų nuotraukoms

Šaltinis:
Pranešimas spaudai
„Pranešimas spaudai“ - tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

​​​​​​​Artėjant jau antrajai pandeminei vasarai, kai laisvalaikio galimybės ir vėl bus kiek ribotos, geras metas pagerinti fotografijos telefonu įgūdžius. Šiandien, kai mūsų išmanieji leidžia išgauti aukštą nuotraukų kokybę, pakanka žinoti tik kelis pagrindinius fotografavimo principus ir įrankius, kad socialiniuose tinkluose draugus galėtumėte stebinti puikiais vasaros atostogų kadrais.

Lenkija

1. Laikykitės trečdalio taisyklės

Kompozicija yra bene svarbiausias nuotraukos elementas, nes be jos net ir gražiausių spalvų kadras neatrodys taip gerai, kaip galėtų. Pagrindinis kompozicijos principas, leidžiantis išgauti kūrybiškas nuotraukas – dviejų trečdalių taisyklė.

Ji nurodo, kad jei telefono ekraną padalintume į tris lygias dalis vertikaliai, tai pagrindinis objektas turėtų užimti ne daugiau nei du trečdalius kadro. Likusi erdvė turėtų būti laisva, kad suteiktų fotografuojamam daiktui ar žmogui erdvės ir leistų jam „kvėpuoti“. Mūsų smegenims kadrą taip suvokti ir žiūrėti natūraliai paprasčiau – tada neatrodo, kad nuotraukai kažko neva trūksta.

Jei dėl tam tikrų aplinkybių taisyklės laikytis nepavyksta, galima naudoti centrinę kompoziciją – objektą įkomponuoti per patį kadro vidurį. Tuomet vertikalios trečdalio taisyklės laikytis nebūtina. Tam, kad fotografuojant nereikėtų mintyse dalinti ekrano dalimis, tą už vartotojus gali padaryti ir patys įrenginiai – tereikia šią funkciją aktyvuoti.

„Skirtinguose telefonuose ekrano dalinimo dalimis funkcija aktyvuojama skirtingai, tačiau prie kameros nustatymų šią parinktį tikrai rasite visuose įrenginiuose. Pavyzdžiui, „Huawei“ telefonuose ji pasiekiama įjungus kamerą ir pasirinkus nustatymų ikoną. Atsidariusiame meniu tereikia spustelti slinkiklį prie pasirinkimo „Assistive grid“ (liet. Kameros tinklelis) ir linijos bus aktyvuotos“, – aiškina Šarūnas Urbonas, „Huawei“ produktų vadovas Lietuvoje.

2. Panaudokite aplinką

Kuomet kompozicija tvarkinga, metas kūrybiškai naudoti aplinką – šviesą, tekstūras, kitus objektus. Tas nuotraukoms suteiks netikėtų kampų, kurie įprastai nuobodžius kadrus gali paversti akį traukiančiais.

Bene svarbiausias aplinkos elementas, kurį pasitelkia profesionalai, yra šviesa. Jos metami šešėliai ar sukuriamas spindesys leidžia išgauti netikėtų vaizdų. Be to, padeda išryškinti svarbiausius objektus ir nukreipti žiūrovų dėmesį ten, kur jis ir turėtų būti.

Lygiai taip pat galima pasitelkti kitus aplinkos daiktus – suoliukus, sienas, augalus – ir juos įkomponuoti į kadrą. O kartais pakanka, pavyzdžiui, pritūpti ir telefoną padėti ant žemės, kad matytųsi jos tekstūra, ar nuotrauką padaryti rankas iškėlus virš galvos, apimant daugiau aplinkos vaizdų, ir to pakanka, kad kadras įgautų gyvybės.

Svarbu žinoti, kad į aplinkybes reikia atkreipti dėmesį net ir nesiekiant kūrybiškų kadrų, o tiesiog norint kokybiškos nuotraukos.

„Pavyzdžiui, svarbu telefonu nefotografuoti objekto prieš saulės šviesą, nes jis bus pernelyg tamsus. Taip pat, ypač fotografuojant portretus, pasirūpinti, kad už žmogaus nugaros būtų kuo neutralesnis fonas, nes margas arba daiktų pilnas blaškys dėmesį ir neleis sutelkti dėmesio į svarbiausią objektą“, – pataria Š.Urbonas.

3. Išnaudokite kameros galimybes

Šiandien savo išmaniuosiuose turime puikius fotoaparatus, o trys objektyvai telefono nugarėlėje jau tapo rinkos standartu. Norint išgauti kūrybiškus kadrus, prasminga išnaudoti šias technologines įrenginių galimybes: portretinės nuotraukos funkciją, plataus kampo objektyvą, automatines ir rankines nustatymų opcijas.

„Įprastai, norėdami ką nors nufotografuoti, tiesiog parenkame tinkamą kadro kampą, paprašome žmogaus nusišypsoti ir spaudžiame fotografavimo mygtuką. Bet kartais naudinga eksperimentuoti su kameros siūlomomis funkcijomis. Pavyzdžiui, fotografuojant žmogų, išbandyti portretinės nuotraukos opciją, kuri sulieja už nugaros esantį foną ir išryškina jūsų „modelį“. O štai fotografuojant turistines vietas, galima pabandyti įsijungti plataus kampo objektyvą ir žinomam objektui suteikti daugiau erdvės, parodyti aplinką, kontekstą. „Huawei“ telefonuose taip pat galima aktyvuoti dirbtinio intelekto (angl. AI) funkciją, kuri automatiškai parenka geriausius nustatymus konkrečioje situacijoje“, – pasakoja Š. Urbonas.

123rf.com nuotr./Turistė Amsterdame
123rf.com nuotr./Turistė Amsterdame

Be to, šiuolaikiniai telefonai suteikia platų kameros nustatymų valdymo spektrą. Tad norintiems eksperimentuoti, verta išjungti automatinius nustatymus ir patiems pasirinkti šviesumo, išlaikymo, diafragmos ir kitus parametrus. Jungiant kameros technines galimybes su įdomesniais kompozicijos ar aplinkos elementais, galima išgauti netikėtai originalius kadrus.

4. Papildoma pagalbai – programėlės

Nufotografavus kūrybiškus ir techniškai teisingus kadrus, papildomai juos patobulinti galima su išmaniosiomis programėlėmis – paryškinti jų spalvas, panaikinti nereikalingas „šiukšles“, pritaikyti spalvų filtrus. Visa tai vienoje vietoje siūlo programėlė „Meitu“.

„Tai įrankis, į vieną vietą jungiantis visas reikalingas funkcijas – nuo socialiniams tinklams naudojamų spalvų filtrų ir efektų, iki fotomanipuliacijos ir montažo įrankių. Vartotojai jau spėjo įvertinti programėlės teikiamą naudą ir „AppGallery“ parduotuvėje ją atsisiuntė daugiau nei 4 mln. kartų“, – sako Š.Urbonas.

Vis tik kartais nutinka taip, kad nors nuotrauka ir graži, nesame iki galo patenkinti svarbiausia dalimi – savo veido išraiška. Ją patobulinti padės programėlė „FaceU“.

„Jos naudotojai gali kiek patobulinti dėl nerūpestingų vasaros atostogų atsiradusį netolygų veido įdegį, paryškinti nublukusį makiažą ar paslėpti netikėtai iššokusius spuogus. Tiesa, programėlė leidžia koreguoti ir veido bruožus – nosies, akių ar smakro formą – tačiau programėlės kūrėjai ir socialinių tinklų vartotojai nerekomenduoja piktnaudžiauti šiomis funkcijomis ir skatina natūralų, neredaguotą grožį“, – sako Š.Urbonas.

5. Ką dar svarbu atsiminti

Nors visi ankstesni patarimai ir padeda sukurti nepamirštamus kadrus, kartais koją pakiša ir nuotrauką sugadina paprastos, buitinės smulkmenos, pavyzdžiui, nešvarus objektyvas.

123rf.com nuotr./Fotografavimas
123rf.com nuotr./Fotografavimas

„Prieš pradėdami fotografuoti, būtinai nuvalykite telefono nugarėlėje ir priekyje esančias kameras. Tam nereikia nešiotis specialios šluostės ar skysčio, pakanka šias vietas perbraukti aštrių detalių neturinčia drabužio dalimi. Taip būsite tikri, kad prie kameros nėra prilipusių nešvarumų ar nesimato pirštų antspaudų, galinčių ne laiku sugadinti kadrą“, – pataria Š.Urbonas.

Ekspertas taip pat primena fotografuojant ranką laikyti kiek įmanoma stabiliau, o kartais net pasitelkti stovelį – tas leis išvengti susiliejusių, neryškių nuotraukų. Tai ypač svarbu fotografuojant prietemoje ar tamsesnė vietose, kur objektyvui reikia daugiau laiko vaizdui atkurti.

„Dažnai pastebime, kad norėdami ryškių kadrų, fotografuodami tamsoje vartotojai iš karto aktyvuoja kameros blykstę. Ypač fotografuojant žmones, šios funkcijos rekomenduočiau vengti. Verčiau pasitelkti telefonuose esantį dirbtinio intelekto naktinį režimą, kuris ir tamsoje objektus atkuria ryškiai ir tiksliai. Tik šiuo atveju įrenginį stabiliai laikyti reikės kiek ilgesnį laiką, mat kamerai prireikia daugiau laiko detalėms atkurti“, – sako „Huawei“ ekspertas.