Daugiau straipsnių

Kaip susiplanuoti kelionės biudžetą ir jo neviršyti?

Gabija Lebednykaitė
Šaltinis:

Kelionės mums neabejotinai leidžia pabėgti nuo kasdienybės, kartais – tiek, kad pamiršę įprastą apdairumą, plačiau nei visada atveriame piniginę. Ką daryti, kad atostogų dosnumo priepuoliai ir „et, juk gyvenu tik vieną kartą“ nuotaika pernelyg neištuštintų banko sąskaitos?

Pinigai kelionei

Patarimas paprastas – planuokite kelionės biudžetą. Štai keletas žingsnių, padėsiančių kelionėse išvengti išlaidavimo.

Atlikite namų darbus

Biudžetą planuoti pradėkite dar gerokai prieš kelionę: juk tikriausiai numanote, kokią maždaug sumą galėtumėte skirti savo atostogoms.

Palyginkite įvairių kelionių organizatorių pasiūlymus, taip pat paskaičiuokite, kas būtų pigiau – naudotis agentūros paslaugomis ar keliauti savarankiškai, kuris sezonas jūsų pasirinktoje vietovėje pigiausias, o kada kainos neproporcingai išauga.

Tiesa, šiuo atveju reikia atsižvelgti ne tik į kaštus, bet ir į patogumą bei saugumą – kartais šiek tiek sutaupius tenka kęsti nepatogius skrydžius, gerokai nekokybiškesnes paslaugas ar net pavojus.

Jei naudositės kelionių organizatoriaus paslaugomis, nebijokite derėtis ir klausinėti – galbūt agentas galės pritaikyti jums nuolaidą ar ras labai panašų, bet pigesnį pasiūlymą? Galite įvardyti, kokia sumą esate linkę skirti kelionei ir paprašyti į ją „telpančio“ varianto.

Susidėliokite prioritetus

Kai jau žinosite, kur keliaujate, pasidomėkite kainomis ir nutarkite, kam skirsite daugiausia lėšų.

123rf.com nuotr./Kelionė
123rf.com nuotr./Kelionė

Jei yra vienas jums labai svarbus lankytinas objektas, kurį būtinai norėsite pamatyti (garsus muziejus, nacionalinis parkas, legendiniai rūmai, pilis ir pan.) arba kokia nors veikla, kurią labai norite išbandyti (nardymas, jogos pamokos, skrydis oro balionu…), iš anksto pasidomėkite, kiek tai kainuos ir atsidėkite tam skirtą „neliečiamą“ sumą.

Likusį biudžetą skirstykite pagal prioritetus mažėjančia tvarka – ar svarbiau apsipirkti, kuo dažniau pietauti vietiniuose restoranuose ar aplankyti daugiau muziejų, gal – pasiausti madinguose naktiniuose klubuose, o gal – išsinuomoti automobilį ir keliauti po gamtą?

Jei ne visos veiklos domina ir ne viskam užteks pinigų, pradėkite nuo to, kas svarbiausia – jei pataupysite ir kelionei baigiantis liks lėšų, paskutinę dieną galėsite išleisti jas ekspromtu.

Variantai „A“, „B“ ir „C“

Kad ir kaip kruopščiai viską planuotumėte, gyvenimas nuolat pateikia staigmenų – kelionės ne išimtis. Apibrėžkite sumą, kurią galite išleisti, tačiau likite lankstūs – nebūtina skaičiuoti kiekvieną centą ir išsitekti su tiksliai tiek pinigų, kiek nusprendėte išleisti.

Gali būti, kad vienur sutaupysite, tačiau kitur teks sumokėti daugiau, taigi pasiruoškite keletui finansinių scenarijų.

Kad ir kaip kruopščiai viską planuotumėte, gyvenimas nuolat pateikia staigmenų – kelionės ne išimtis.

Numatykite, kiek norėtumėte išleisti, tačiau turėkite ir viršutinę ribą, kiek galite viršyti biudžetą nenumatytais atvejais, bei apatinę ribą, pavyzdžiui: „vakarienei galiu skirti x eurų, bet jei pavyks pavalgyti už y sumą – dar geriau, už likusius nusipirksiu tą gražų suvenyrą, kurį vakar mačiau turguje“.

Žinokite, kiek lėšų skirsite dovanoms

Tikriausiai norėsite draugams ir artimiesiems parvežti lauktuvių? Suvenyrų krautuvėlėse ir turgeliuose lengva susigundyti, ypač jei paklius geras pardavėjas.

Nepameskite galvos ir nepulkite beatodairiškai pirkti visokių niekučių arba, užplūdus dosnumui, ieškoti dovanų visiems iš eilės – tetoms, kaimynams, kolegoms iš kito skyriaus…

Pasidomėkite, kuo garsėja jūsų lankoma vietovė ir nutarkite, ko norėtumėte parvežti artimiausiems žmonėms. Apsiribokite keletu dovanėlių – jūs nesate Kalėdų Senelis!

Mokėkite tik grynaisiais

Šiais laikais visur mokėti grynais pinigais gal ir atrodo kiek senamadiška, tačiau toks atsiskaitymo būdas gali padėti neviršyti kelionės biudžeto.

Kai jau rezervuosite kelionės bilietus, viešbutį ir atliksite kitus stambius pirkinius internetu, kelionėje planuojamą išleisti sumą pasiimkite grynaisiais.

123rf.com /Pinigai atostogoms
123rf.com /Pinigai atostogoms

Kai kurie psichologai teigia, kad mokėdami grynaisiais būname mažiau linkę išlaidauti ir turi tam paaiškinimą. Mokėdami kortele ne taip aiškiai jaučiame, kad išsiskiriame su pinigais – pinigai atrodo tarsi „netikri“, tiesiog skaičiai.

Kai rankose laikome popierinius pinigus ir jų pluoštas akivaizdžiai plonėja, mokėjimas tikrąją šio žodžio prasme tampa labiau apčiuopiamas ir regimas – savo akimis matome, kiek pinigų išleidžiame ir kartais tai gali paskatinti sudvejoti.

Neviršyti tam tikros sumos bus dar lengviau, jei keliausite į šalį, kuruos valiuta kitokia, nei mūsų – tuomet galite išsikeisti tik tiek pinigų, kiek planuojate išleisti. Tai sumai senkant, turėsite pagalvoti, ar norite vėl ieškoti pinigų keityklos – galbūt taip išvengsite didelių spontaniškų išlaidų.

Padėkite vienas kitam

Šis patarimas taikytinas tada, kai keliaujate ne vieni. Sutarkite su bendrakeleiviais, kad padėsite vieni kitiems stebėti išlaidas – arba, jei jūsų kelionės draugai nesuinteresuoti taupyti, paprašykite jų, kad jus įspėtų, jei pamatys, jog išlaidaujate.

Jei jūsų finansinės galimybės nevienodos, nesigėdykite pasakyti, kad taupote ir įspėkite, jog kartais negalėsite dalyvauti brangesnėse pramogose. Laikykitės savo principų – nesileiskite įkalbami pirkiniams ar pramogoms, kurių galbūt nenorite ir negalite sau leisti.

Laikykitės savo principų – nesileiskite įkalbami pirkiniams ar pramogoms, kurių galbūt nenorite ir negalite sau leisti.

Nepasiduokite pagundoms – jei labiau pasiturintys bendrakeleiviai nutarė praleisti popietė šluodami parduotuves, neprivalote su jais eiti – pasirinkite kitokią, jums patiksiančią ir jūsų biudžetą atitiksiančią veiklą.