Karaliaus Ričardo Liūtaširdžio pėdsakais: Europos kryptis, kurioje dar nesate buvę!

Ar kada nors susimąstėte, kiek daug paslaptingų ir įdomių kraštų galima atrasti Senajame žemyne? Juk gyvenimas yra per trumpas kasmet keliauti vis ten pat. Viename tokių paslaptingų kraštų susipina kadaise galingų klasikinių miestų likučiai, pušimis kvepiantys miškai, senovę menantys akmeniniai pakrantės kaimeliai, kurių gyventojai šviesias dienos valandas praleidžia namų verandose.
Šiaurės Kipras
Šiaurės Kipras / Pranešimo autorių nuotr.

Dažnai sakoma, jog būtent ši salos dalis vis dar puoselėja tikrąjį gyvenimo būdą: daugelis jį vadina „tokiu, koks anksčiau ir buvo Viduržemio jūros regionas“. Šiaurės Kipras – tai tarsi unikali kelionė laiku.

„Šiaurės Kipre gausu nesibaigiančių auksinių paplūdimių, gražių uostamiesčių ir kalnų, ant kurių viršūnių stūkso kryžiuočių pilys. Be to, jame yra ir paskutinė padalinta pasaulio sostinė Nikosija, kuri taip pat nepaprastai graži ir autentiška“, – pranešime spaudai pasakoja „Itaka“ kelionių ekspertė Daiva Strumskienė.

Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras
Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras

Jūra ar kalnai? O gal viskas kartu?

Įdomi šios Kipro dalies subtilybė tai, jog išskirtinio grožio paplūdimiai čia driekiasi netoli nuotykiais viliojančių kalnų, taip išspręsdami amžinąją dilemą, ką rinktis. Beveik visi šio regiono paplūdimiai yra pažymėti Mėlynąja vėliava, kuri suteikiama gražiausioms ir švariausioms mūsų planetos pakrantėms.

Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras
Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras

Vaizdingose įlankose ir tarp uolėtų iškyšulių yra daug smėlio paplūdimių, lengva rasti ir laukinių, žmogaus rankų nepaliestų vietų.

Šiaurinės pasakų pilys

Nors amžiai Kipro pilis pavertė romantiškais griuvėsiais, jos, kaip ir daugelis gražiausių salos vietų, pasakoja apie spalvotą Kipro istoriją. Šventojo Ilariono pilies įtvirtinimai išsidėstę taip, tarsi drakono žvynai dengtų kalnų stuburą, o į juos įsiterpia sargybos bokštai, gotikiniai karališkieji apartamentai ir kareivinės, kuriose kadaise miegojo Bizantijos kariai.

„Beje, sklandė gandai, jog ši pilis originaliai įkvėpė Disnėjaus „Miegančiosios gražuolės“ pilies eskizą“, – prisimena D.Strumskienė.

Atovėsite ten, kur kadaise stovėjo karalius Ričardas Liūtaširdis.

O štai Bufavento (išvertus iš italų kalbos reiškia „apsauga nuo vėjų“) pilies dantyti bokštų likučiai kyšo virš vešlaus pušynais apaugusio keteros skardžio. „Akmeniniais laipteliais pasiekę viršutinį bokštą, stovėsite ten, kur kadaise stovėjo karalius Ričardas Liūtaširdis, apžiūrinėdamas šią žemę“, – pasakoja D.Strumskienė.

Kultūrų sintezė

Rytinėje Kipro pakrantėje įsikūręs Famagustos miestas – puikus kultūros sintezės pavyzdys. Miesto akmeniniai įtvirtinimai slepia gatvelių ir istorinių pastatų labirintą. Čia pro atviras koplyčių duris skraido paukščiai, barmenai pilsto turkišką kavą tamplierių pastatytoje bažnyčioje, o turistai gurkšnoja gėrimus pastate, kuris kadaise tarnavo kaip osmanų pirtis.

Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras
Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras

Miesto širdyje stovi didinga XIV a. Šventojo Nikolajaus katedra, Osmanų imperijos valdymo laikais pastatas tapo mečete, o ant gotikinio fasado buvo pritvirtinti liekni minaretai. Tai – stilių ir religijų sintezė, tinkamas Kipro daugiasluoksnės kultūros ir salos istorijos simbolis.

Meilė gyvūnams

Vienas Kipro fenomenų – meilė gyvūnams. O ypatingai – asiliukams ir katėms. Šiaurės Kipro regione prijaukintus asilų protėvius paliko graikiškai kalbėję ūkininkai, kurie vėliau pasitraukė į pietus. Dabar asiliukai laisvai vaikštinėja salos paplūdimiuose ir žole padabintose kalvose bei tampa maloniu reginiu salos lankytojams.

Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras
Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras

Miestuose taip pat gausu laukinių murklių, nes kates kipriečiai myli ir dosniai šeria. Jos Kipro istorijoje užima svarbią vietą kaip krašto gelbėtojos: pasakojama, kad prieš daug daug metų jos išgelbėjo salą ir gyventojus nuo piktų gyvačių.

Virtuvės įdomybės

Šiaurės Kipro virtuvė yra nuostabi Viduržemio jūros regiono skonių sintezė, paveikta turkų, graikų ir Artimųjų Rytų kulinarinių tradicijų. Unikalus kipriečių valgymo būdas – vadinamasis meze, kai ant stalo kraunami įvairūs užkandžiai ir patiekalai.

Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras
Pranešimo autorių nuotr. / Šiaurės Kipras

Paprastai meze sudaro įvairūs delikatesai, tarp kurių veikiausiai bus alyvuogių, šviežios duonos, ant grotelių kepto halumio sūrio, įvairiausių padažų, salotų ir aromatingų patiekalų su žolelėmis bei prieskoniais. Kiekvienas restoranas ar namų šeimininkai turi savo meze, kuriuo didžiuojasi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis